Dzisiaj jest piątek, 25 maja 2018 r., 145 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
W Kozienicach powstanie Dzienny Dom Pobytu dla Seniorów. Zwiększona zostanie też opieka domowa
Dodał: MariuszBasaj, 14-06-2017 13:11, odsłon: 4082

Fundacja "Hospicjum - Razem możemy więcej" we współpracy z Gminą Kozienice otwiera w Kozienicach Dzienny Dom Pobytu dla seniorów. Dalej prowadzona będzie opieka nad osobami przewlekle chorymi, a także - co jest nowe - opieka krótkoterminowa, która ma być wsparciem dla chorych i ich rodzin w nowej, trudnej sytuacji życiowej.

Wszystkie trzy przedsięwzięcia to projekty na rzecz seniorów i osób chorych, które Fundacja "Hospicjum - Razem możemy więcej" będzie prowadzić dzięki środkom finansowym z budżetu Gminy Kozienice. Fundacja działa już na terenie Gminy Kozienice od pewnego czasu, a z opieki długoterminowej nad chorymi skorzystało wiele osób w potrzebie. Teraz ta działalność będzie jeszcze szersza.

 

- Gmina Kozienice dostrzega potrzebę pomocy chorym oraz osobom starszym, a także ich bliskim. Starzenie się współczesnych społeczeństw jest nieuniknione, to tendencja na całym świecie. Władze samorządowe wychodzą naprzeciw tym poważnym problemem i potrzebom - mówi Halina Kłaczyńska z fundacji.

 

Dzienny Dom Pobytu

 

Ośrodek powstaje w budynku przy ul. Radomskiej 36 (dawna WKU). - To codzienna forma wsparcia dla osób starszych, które z różnych powodów nie mogą lub nie chcą przebywać w domu - podkreśla Eliza Czerwińska z fundacji.

 

Wsparcie polega na zapewnieniu osobom starszym opieki od poniedziałku do piątku, w godz. 8:00-12:00. To miejsce spotkań, gdzie seniorzy mogą razem aktywnie spędzić czas np. poprzez szereg terapii zajęciowych, wspólnych ćwiczeń ruchowych czy intelektualnych; zaktywizowanie ich. To wreszcie miejsce, gdzie mogą spotkać się z osobami w podobnym wieku.

 

Wszystkie zajęcia odbywają się pod opieką doświadczonych specjalistów: pielęgniarek, terapeutów, psychologów, wolontariuszy.

 

Dom będzie działał od 1 lipca, a skorzystać z niego będą mogły osoby spełniające jedno z trzech kryteriów: wiek powyżej 65 lat, osoby samotne, osoby zagrożone wykluczeniem społecznych ze względu na wiek.

 

Opieka krótkoterminowa

 

Kolejną nowością jest opieka krótkoterminowa, czyli wsparcie chorego i rodziny w nowej, trudnej sytuacji. Projekt skierowany jest do osób, które wychodzą ze szpitala z częściowo bądź całkowicie utraconą samodzielnością. - To zawsze bardzo trudny okres dla rodziny, która nigdy nie miała do czynienia z takimi problemami. Często bliscy nie potrafią się odpowiednio zaopiekować taką osobą. To źle wpływa na całą rodzinę, uczucie bezradności prowadzi do frustracji - wyjaśnia Halina Kłaczyńska.

 

Na czym to będzie polegać? Zespół fundacji, w skład którego wchodzą pielęgniarki, fizjoterapeuta i psycholog będzie wizytował w domu chorych i odpowiednio szkolił ich opiekunów do codziennych zadań. W dużym skrócie chodzi o to, by nauczyć rodzinę odpowiedniej opieki nad chorymi, a także nauczenie ich podstawowych ćwiczeń rehabilitacyjnych. Bardzo ważne w tej sytuacji jest wsparcie psychologa. Co ważne, nie chodzi o to żeby wyręczyć, ale przyuczyć do funkcjonowania w takich uwarunkowaniach.

 

- Każdy przypadek będzie prowadzony indywidualnie, a forma i intensywność tej pomocy dostosowana do potrzeb. W niektórych przypadkach może okazać się, że potrzebna będzie opieka długoterminowa - zaznacza Eliza Czerwińska.

 

Opieka długoterminowa

 

To tak naprawdę przedłużenie prowadzonego już wcześniej projektu. Jego głównym celem jest zapewnienie opieki osobom przewlekle chorym oraz edukacja ich bliskich. Niejednokrotnie osoby starsze i schorowane pozostawione są samym sobie. W takich sytuacjach pomoc jest niezbędna.

 

Podobnie jak w przypadku opieki krótkotrwałej, wiąże się ona z wizytami domowymi (minimum 2 w tygodniu, ale zazwyczaj częściej - zwłaszcza w początkowych fazach). Zdarzają się sytuacje, kiedy osoby starsze zostają same i nie są w stanie nawet same wyjść z domu. Nie funkcjonują w społeczeństwie. - Są pacjenci, którzy od kilku lat nie opuszczali mieszkań. Gdyby nie pomoc sąsiadów, pielęgniarek czy wolontariuszy byliby zupełnie odcięci od świata. Dla nich wyjście na godzinny spacer jest jak spełnienie marzeń - słyszymy.

 

Z takiej formy pomocy fundacji skorzystało już kilkadziesiąt chorych osób w Gminie Kozienice.

 

W wizytach biorą także udział wolontariusze. - W nasze działania zaangażowała się młodzież z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Kozienicach. Młodzież organizowała happeningi w ramach akcji "Żonkil", a obecnie przygotowuje się pod okiem pielęgniarek do wizyt domowych. To dla nich bardzo cenne doświadczenia - słyszymy od przedstawicielek fundacji, które dodają: - Oczywiście jesteśmy otwarci na kolejnych wolontariuszy, a także na sponsorów, którzy zechcieliby wesprzeć nasze działania.

 

Jak uzyskać pomoc?

 

Wszystkie trzy projekty startują pierwszego lipca, ale rekrutacja rusza 2 tygodnie wcześniej. Szczegółowych informacji na temat rekrutacji udzielają pracownicy Fundacji "Hospicjum - Razem możemy więcej" pod numerem tel. 500 746 165.

    
Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. archiwum
Piknik i festyn rodzinny, rajd rowerowy, sportowe emocje, spotkanie literackie oraz uroczystość patriotyc...
Źródło: funpage grupy Rokiczanka na Facebooku
Już 2 czerwca czeka nas kolejna edycja imprezy związanej z Puszczą Kozienicką. W tym roku w odróżn...
fot. Kozienice24
W czwartek 24 maja w urzędzie miejskim odbyła się narada sołtysów i przewodniczących komitet&oacut...
kadr z filmu
W tym tygodniu w repertuarze kina KDK trzy filmy w tym premiera ogólnopolska „Futrzaki rusza...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook