Dzisiaj jest wtorek, 01 grudnia 2020 r., 336 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
W gminie Kozienice stanęły trzy samoobsługowe stacje do naprawy rowerów. Wyremontowano halę sportową w Magnuszewie
Dodał: DL, 29-10-2020 13:03, odsłon: 1564
Fot. Olga Walentynowicz
Fot. Olga Walentynowicz

Dla małych społeczności zaangażowanie i pomysłowość lokalnych działaczy jest na wagę złota. To oni walczą o lepsze życie mieszkańców. W ramach programu „WzMOCnij swoje otoczenie” na Mazowszu powstały już wyjątkowe projekty ścieżek edukacyjnych, czy place zabaw. Zorganizowano także zajęcia sportowe i terapeutyczne, a także kursy pierwszej pomocy. Mieszkańcy i turyści gminy Kozienice korzystają z samoobsługowych stacji naprawy rowerów, a w Magnuszewie uczniowie ćwiczą na zmodernizowanej hali sportowej. Te projekty łączy to, że stoją za nimi lokalni innowatorzy. To oni wiedzą najlepiej, co jest najbardziej potrzebne w ich małych ojczyznach. Dlatego projekty przez nich realizowane przynoszą ogromne korzyści.

 

 

 

 

 

 

Sklep MALUCH Kozienice

Inicjatywy rodzące się wśród mniejszych społeczności mają olbrzymią zaletę – są szyte na miarę. Lokalni działacze, samorządowi lub tworzący organizacje pozarządowe, najlepiej wiedzą, jakie potrzeby ma dana gmina, jej młodsi i starsi mieszkańcy czy odwiedzający ją turyści. Siłę tych lokalnych społeczności i ich przedstawicieli mogliśmy obserwować podczas pandemii koronawirusa, kiedy mimo zamknięcia w domach powstawały wyjątkowe inicjatywy. Lokalne projekty rodzą się od lat, ale teraz są szczególnie potrzebne i doceniane, powstają też nowe programy grantowe, oferujące im wsparcie.

 

Promocja ruchu i turystyki

 

Kreatywność i znajomość potrzeb mieszkańców to największa przewaga lokalnych działaczy – to w ich głowach rodzą się ciekawe pomysły. Często przeszkodą dla ich realizacji jest jednak brak funduszy. Aktywistom, gminom i instytucjom pomagają programy grantowe. Jednym z nich jest inicjatywa Polskich Sieci Elektroenergetycznych „WzMOCnij swoje otoczenie”, której celem jest wyłonienie najlepszych projektów związanych z rozwojem infrastruktury, aktywizacją życia społecznego i kulturalnego oraz finansowe wsparcie w ich wdrożeniu. Idea programu jest zbliżona do znanego i sprawdzonego rozwiązania, jakim jest budżet partycypacyjny, dzięki któremu mieszkańcy mogą aktywnie zmieniać swoją okolicę.

 

– Nasza gmina ma ogromny potencjał, a dotacje i programy grantowe pomagają nam we wdrażaniu ciekawych i innowacyjnych pomysłów, które ten potencjał wykorzystują, a tym samym wspierają proces budowy marki „Kozienice”. Przystępując do programu „WzMOCnij swoje otoczenie” mieliśmy dużą swobodę planowania, z kolei podczas realizacji projektu wsparcie merytoryczne i finansowe – mówi Piotr Kozłowski, burmistrz gminy Kozienice.

 


 

Dzięki grantowi z programu „WzMOCnij swoje otoczenie” w Kozienicach powstał projekt „Kozienicka poMOC rowerowa” w ramach którego na terenie gminy stanęły trzy samoobsługowe stacje do naprawy rowerów. Każda z nich zawiera zestaw narzędzi umożliwiający wykonanie większości bieżących napraw, zarówno planowanych, konserwacyjnych, jak również będących skutkiem nagłych awarii występujących w trakcie trwania podróży, takich jak regulacja hamulców, przerzutek czy dopompowanie kół. Projekt przyczynił się do zwiększenia ruchu rowerowego na terenie Kozienickiego Parku Krajobrazowego i wzmocnienia zainteresowania turystyką rowerową.

 

– Inicjatywa „Kozienicka poMOC rowerowa” odpowiada bezpośrednio na apele i potrzeby mieszkańców naszej gminy, którzy do tej pory nie mieli warunków do samodzielnej naprawy rowerów, a korzystanie z serwisów było kosztowne. W trudnych sytuacjach, szczególnie  w weekendy, znajdowali się również nasi goście i turyści, którzy odwiedzają gminę w ramach wycieczek rowerowych. Stacje naprawcze są bezpłatne i ogólnodostępne, dlatego oprócz korzyści dla rowerzystów, stały się pomocne również dla rodziców z wózkami dziecięcymi, czy opiekunów osób niepełnosprawnych – dodaje Burmistrz Kozienic.

 

Centrum życia lokalnej społeczności

 

W ubiegłym roku do programu „WzMOCnij swoje otoczenie” swój projekt zgłosiła również DyrektorZespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Magnuszewie – Pani Agnieszka Kozłowska. Dzięki grantowi przyznanemu przez PSE udało się wyremontować halę sportową, z której mogą korzystać nie tylko uczniowie szkoły, ale również pozostali mieszkańcy gminy.

 

– Od dłuższego czasu podłoga hali była w bardzo złym stanie technicznym, zagrażającym bezpieczeństwu osób korzystających z obiektu. Niestety mimo chęci zawsze brakowało funduszy. Po otrzymaniu grantu, dzięki remontowi, znacznie poprawiły się warunki treningowe na hali. Zwiększyła się również możliwość rozwijania aktywności sportowych dla wszystkich mieszkańców gminy w różnym wieku – mówi Agnieszka Kozłowska, dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Magnuszewie.

 


 

– Hala sportowa stanowi centrum lokalnego życia społecznego. To miejsce organizacji turniejów i uroczystości z udziałem mieszkańców Magnuszewa oraz sąsiednich gmin. Korzysta z niej także ponad 600 uczniów magnuszewskich szkół. Mamy bardzo dużo planów związanych z tym miejscem, ale niestety większość z nich pokrzyżowała pandemia. Wierzymy jednak, że sytuacja wróci do normy i będziemy mogli w pełni wykorzystać potencjał tego miejsca – dodaje.

 

„WzMOCnij swoje otoczenie”

 

W pierwszej edycji programu „WzMOCnij swoje otoczenie”, organizowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, zgłoszone zostały 284 projekty, a 88 nich wybrano do realizacji. Ich beneficjentami jest 110 tys. mieszkańców gmin w całej Polsce. – Uważamy, że najmocniejszym punktem naszej inicjatywy jest fakt, że projekty może zgłaszać szerokie grono podmiotów, realizujących misję społeczną w gminach - samorządy, wiejskie i miejskie instytucje, które im podlegają oraz organizacje pozarządowe. Co ważne, ci wnioskujący najlepiej znają potrzeby społeczności, w których funkcjonują – mówi Damian Przepadło z Wydziału Komunikacji Społecznej PSE.– Zrealizowane projekty wpływają pozytywnie na różne dziedziny życia mieszkańców i sprawiają, że gmina staje się jeszcze lepszym miejscem do życia – dodaje.

 

Tegoroczna edycja programu wkracza już w fazę realizacji projektów. Zakończą się one do końca roku. O grant w wysokości do 20 tys. zł mogły ubiegać się samorządy, ich jednostki budżetowe oraz organizacje pozarządowe z ponad 80 gmin z ośmiu województw w całej Polsce.  
Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Transmisja YouTube - Powiat Kozienicki
Plan wojewody mazowieckiego dotyczący przeniesienia karetki ze Świerży Górnych do Magnuszewa oraz ...
Fot. ilustracja/pixabay.com
„Drogi Święty Mikołaju!” to tytuł najnowszego konkursu ogłoszonego przez Kozienicki Dom Kultu...
Fot. ilustracja/pixabay.com
W związku z tym, iż większość pracowników Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego ...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Podopieczni Placówki Socjalizacyjnej "Panda" napisali kartki świąteczne, w których zawarli o jaki...
Fot. Enea KKS Kozienice
W sobotę siatkarze Enei KKS-u Kozienice pokonali 3:0 SMS Spartę AGH Kraków. W niedzielę zaś, w pię...
Fot. Facebook/Klub Sportowy UKS
Zawodnik Uczniowskiego Klubu Sportowego "OLIMP" Jakub Strzelczyk zdobył złoty medal i Tytuł Mistrza Polsk...
Ministerstwo Zdrowia opublikowało raport o sytuacji epidemiologicznej w powiecie kozienickim.
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Bogu na chwałę, ludziom na ratunek - takie hasło na co dzień towarzyszy strażakom ochotnikom. To oni niej...
Fot. Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
We wrześniu się prace na skwerku między ulicami Konarskiego i Głowaczowską. Powstaje tam plenerowa tężnia...
Fot. Marcin Kucewicz
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu zaprasza na spotkania ze sztuką wsp&...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Ponad 3 tys. laptopów, 2,8 tys. tabletów i przeszło 3 tys. drukarek laserowych pojawi się n...
Fot. Starosta powiatu kozienickiego Andrzej Jung
Na terenie powiatu kozienickiego rozpoczynają się konsultacje społeczne projektu Strategii Rozwiązywania ...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury zapraszają na warsztaty plastyczne „Bombka w CKA”, k...
Fot. ilustracja/pixabay.com
GUS podał nowe dane o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu. Jest ono wyższe niż ostatnio. Oznacza to, że...
Fot. archiwum Kozienice24
Już trwają prace związane z przygotowaniem lodowiska miejskiego w Kozienicach do użytku. Tradycyjnie lodo...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Ministerstwo Zdrowia przekazało raport dotyczący aktualnej liczby zakażeń w powiecie kozienickim.
Mateusz Morawiecki / Źródło: Twitter / KPRM
- Dzisiaj wdrażamy tarczę 2.0. To co najmniej 35 do 40 miliardów złotych - powiedział premier Mate...
Fot. Damian Latos, Julia Grotkowska/Agencja Arpass - zdjęcie archiwalne
Tegoroczni maturzyści z powiatu kozienickiego nie zatańczą uroczystego poloneza na tradycyjnej studni&oac...
fot.Jarosław Kalinowski  Poseł do Parlamentu Europejskiego
Wspólna Polityka Rolna Unii Europejskiej (WPR) to termin bliski europejskim rolnikom, bo zawiera s...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Ministerstwo Zdrowia przekazało raport dotyczący aktualnej liczby zakażeń w powiecie kozienickim.

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
Kraj/Ciekawostki
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook