Dzisiaj jest wtorek, 04 sierpnia 2020 r., 217 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Trzmiele w Elektrowni Kozienice
Dodał: DL, 28-05-2020 10:29, odsłon: 1048
Fot. Jacek Tabor/Trzmiel rudy i kamiennik
Fot. Jacek Tabor/Trzmiel rudy i kamiennik

Wiosna to czas kiedy w przemysłowym krajobrazie Elektrowni Kozienice uważny obserwator dostrzec może uwijające się trzmiele. Są to chronione pszczołowate owady, pełniące ważną rolę w zapylaniu roślin użytecznych człowiekowi. Na przełomie marca i kwietnia pojawiają się matki trzmieli, które jako jedyne przetrwały zimę i od razu przystępują do żerowania na pierwszych wiosennych roślinach miododajnych oraz rozpoczynają budowę gniazd i składanie jaj, z których później powstaną kolejne pokolenia robotnic i trutni. 

Częste załamania pogody zdarzające się wiosną nie szkodzą zbytnio trzmielom z uwagi na gęste włoski na ciele nadające im puchaty wygląd. Na terenie Elektrowni znajdują się doskonałe warunki do życia tych sympatycznych społecznych owadów. Związane jest to przede wszystkim z bardzo bogatą bazą roślin pokarmowych.

 

– Podczas przeprowadzonej przez nas przyrodniczej inwentaryzacji roślinności zakładu, wykazano około 40 gatunków drzew i krzewów, z których trzmiele zbierają pyłek oraz nektar – informuje Jacek Tabor, prezes Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego – Są to zarówno gatunki rodzime, naturalnie występujące w przyrodzie, jak i krzewy i drzewa aklimatyzowane, nasadzane w celach ozdobnych. Pełnią one także funkcję dekoracyjną w Elektrowni, poprawiają mikroklimat zakładu, ograniczają pylenie, wychwytują kurz, tłumią hałas. Spośród gatunków tzw. pożytkowych dla trzmieli trzeba wymienić powszechnie rosnące lipy, grochodrzewy, wierzby (głównie wokół składowiska mieszanki popiołu i żużli), klony zwyczajne, jawory, czereśnie, ałycze. Ważną rolę spełniają różnorodne krzewy z takich gatunków jak: irga, berberys, świdośliwa, oliwnik, głogi, dzikie róże. Cennym uzupełnieniem jest niska roślinność zielna, jednoroczna czy wieloletnia. Związana z ciepłolubnymi nasypami, torowiskami, trawnikami, poboczami. Znajdujemy tu wiele roślin sprzyjających trzmielom: żmijowce, mikołajki płaskolistne, ostrożnie, nawłocie, driakwie, chabry, farbowniki. Szacuje się, że w obrębie Elektrowni Kozienice występuje około 150 gatunków roślin zielnych sprzyjających trzmielom!

 

 Bogactwo roślinności sprzyjającej trzmielom.

 

Zdaniem Jacka Tabora na tle globalnego regresu i wymierania zapylaczy (w tym i chronionych trzmieli), teren Elektrowni i składowiska tzw. popiołów stanowi naprawdę ważne miejsce dla zachowania różnorodności gatunkowej trzmieli i ich wysokiej liczebności. Znajdują one tutaj wyśmienite warunki żerowania, wielość miejsc do bezpiecznego budowania gniazd. Jest to teren wolny od oprysków stosowanych w chemicznej ochronie roślin, które uznawane są za jedno z głównych zagrożeń dla trzmieli.

 

– Dotychczas stwierdzono obecność 10 gatunków trzmieli. Dominują takie jak: trzmiel ziemny, rudy, kamiennik, parkowy, gajowy, ogrodowy – dodaje Jacek Tabor – Ostrożne szacunki pozwalają stwierdzić, że w obrębie całego zakładu bytuje corocznie kilkadziesiąt rodzin trzmielich z około 3 tysiącami osobników. Elektrownia pełni więc zupełnie nową, dodatkową i nieznaną dotychczas rolę oprócz produkcji energii elektrycznej – jest nią zachowanie różnorodnego świata owadów, w tym pożytecznych i chronionych trzmieli.Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Dyrekcja szpitala w Kozienicach informuje, że przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności obe...
Fot. archiwum Kozienickiego Domu Kultury
Trzy inicjatywy kulturalne, zgłoszone przez mieszkańców Gminy Kozienice, otrzymają dofinansowanie ...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Wójt gminy Garbatka-Letnisko Teresa Fryszkiewicz ogłasza nabór wniosków o przyznanie...
Wspólny projekt gminy Kozienice i Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej wziął udział w ...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook