Dzisiaj jest niedziela, 17 listopada 2019 r., 321 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Swoje książki mają Warszawa i Londyn, teraz będą ją miały także Kozienice
Dodał: KamZap, 08-01-2018 08:51, odsłon: 2296
Fot. Kamil Zapora
Fot. Kamil Zapora

W niedzielę 7 stycznia w Centrum Kulturalno-Artystycznym miało miejsce spotkanie promocyjne książki „Biały Latawiec”. O książce opowiadały związana z naszym miastem autorka Ewelina Matuszkiewicz oraz Sylwia Krawczyk z wydawnictwa Skarabeusz, która z Kozienic pochodzi. Rozmowę prowadził Krzysztof Zając. 

Dlaczego Kozienice?

 

Na początku rozmowy padło to najbardziej podstawowe pytanie, czyli dlaczego właśnie Kozienice? Dlaczego autorka zdecydowała się osadzić akcję powieści właśnie w naszym mieście?

 

- Umiejscowienie książki w Kozienicach na pewno nie jest zabiegiem marketingowym. Kilka lat temu w ramach kursów pisarskich dostałam zadanie, żeby wyobrazić sobie jakieś miejsce i opisać je czytelnikowi ze wszystkimi detalami: zapachy, kolory, dźwięki. Po powrocie do domu kiedy zasiadłam do kartki papieru została napisana scena otwierająca „Biały Latawiec”, w której młoda dziewczyna idzie do lasu z przyjezdnym fotografem. Dla mnie było to absolutnie jasne, że to jest ten sam las, który znam z dzieciństwa, kiedy spędzałam wakacje w Kozienicach – mówiła autorka.

 

Od tej jednej sceny pomysł ewoluował. Ewelina Matuszkiewicz zauważyła, że akcja większości powieści rozgrywa się w wielkich miastach i bardzo spodobała jej się wizja, żeby swoją książkę miały również Kozienice.

 

1

Pomysł na książkę obyczajową dziejącą się w Kozienicach spodobał się równiez Sylwi Krawczyk, która pochodzi z naszego miasta


Autorka nie chciała zdradzać zbyt wiele szczegółów z treści powieści. O przedstawionej w niej historii wiemy tyle, że zaczyna się w momencie, kiedy Maja mając dość pracy w korporacji przyjeżdża z Warszawy do Kozienic i w ten sposób napędza kolejne wydarzenia na zasadzie efektu domina.
Pisarka podkreśliła natomiast, że „Biały latawiec” to książka, którą należy czytać w letni dzień, na hamaku pod gruszą, żeby czytelnik mógł czuć się tak jak ona kiedy pisząc ją przenosiła się do świata z lat dziecięcych.

 

Życie autorki często przeplatało się z Kozienicami i wieloma postaciami z nimi związanych, dlatego spotkanie było źródłem wielu ciekawostek o naszym regionie.

 

- Mój pradziadek Paweł Klimczuk, ojciec Bogusława Klimczuka, przybył do Kozienic równo sto lat temu. Dostał tutaj powołanie na inspektora oświaty i przez wiele lat zajmował się jej krzewieniem w powiecie. Jest on również pierwszą osobą, która napisała książkę o Kozienicach „Nasz Powiat”. Paweł Klimczuk miał trójkę dzieci, w tym córkę Czesławę, która była moją babcią – wyjaśniła Ewelina Matuszkiewicz.

 

2

Ewelina Matuszkiewicz jest spokrewniona ze znanym kozienickim kompozytorem Bogusławem Klimczukiem

 

Więcej fikcji czy prawdy?

 

Nie zabrakło również pytania, które chyba najbardziej ciekawi każdego Kozieniczanina: gdzie jest granica między rzeczywistością, a fikcją literacką. Autorka odpowiedziała, że mimo wielu odniesień do prawdziwych lokacji i postaci w dalszym ciągu jest to powieść fikcyjna, choć czytelnikom z Kozienic na pewno może przynieść wiele radości wyłapywanie takich smaczków jak odstępstwa od rzeczywistości.

 

W czasie spotkania wielokrotnie powracał temat kontynuacji powieści. Sam wydawca wyraził nadzieję, że kolejna część z serii ukaże się jak najszybciej, lecz na obecną chwilę wiemy tyle, że książka jest w trakcie pisania.

 

Swoje pytanie do przybyłych gości mogły kierować także osoby z publiczności. Na zakończenie Ewelina Matuszkiewicz i Sylwia Krawczyk dostały upominki od Kozienickiego Domu Kultury, które wręczyła dyrektor placówki Elwira Kozłowska.

 

3

W czasie spotkanie można było kupić egzemparz powieści i wzbogacić go o autograf autorki  
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
W piątek w Kozienickim Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka otworzona została wyjątkowa wystawa malarki Ma...
 Fot. Martyna Kasjaniuk
Komisja Rozgrywek i Ewidencji delegatury radomskiej Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej, podjęła decyzję w...
fot.pixabay/ilustracja
LGD „Puszcza Kozienicka” poszukuje grupy 20 „detektywów”  z terenu po...
 Fot. niepelnosprawni.pl
Kozieniczanka, Jagoda Kibil, sięgnęła po kolejny wielki sukces. Podczas mistrzostw świata paralekkoatlet&...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook