Dzisiaj jest czwartek, 18 października 2018 r., 291 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI

 

Swoje książki mają Warszawa i Londyn, teraz będą ją miały także Kozienice
Dodał: KamZap, 08-01-2018 08:51, odsłon: 1725
Fot. Kamil Zapora
Fot. Kamil Zapora

W niedzielę 7 stycznia w Centrum Kulturalno-Artystycznym miało miejsce spotkanie promocyjne książki „Biały Latawiec”. O książce opowiadały związana z naszym miastem autorka Ewelina Matuszkiewicz oraz Sylwia Krawczyk z wydawnictwa Skarabeusz, która z Kozienic pochodzi. Rozmowę prowadził Krzysztof Zając. 

TOMASZ STANISŁAW TRELA

Dlaczego Kozienice?

 

Na początku rozmowy padło to najbardziej podstawowe pytanie, czyli dlaczego właśnie Kozienice? Dlaczego autorka zdecydowała się osadzić akcję powieści właśnie w naszym mieście?

 

- Umiejscowienie książki w Kozienicach na pewno nie jest zabiegiem marketingowym. Kilka lat temu w ramach kursów pisarskich dostałam zadanie, żeby wyobrazić sobie jakieś miejsce i opisać je czytelnikowi ze wszystkimi detalami: zapachy, kolory, dźwięki. Po powrocie do domu kiedy zasiadłam do kartki papieru została napisana scena otwierająca „Biały Latawiec”, w której młoda dziewczyna idzie do lasu z przyjezdnym fotografem. Dla mnie było to absolutnie jasne, że to jest ten sam las, który znam z dzieciństwa, kiedy spędzałam wakacje w Kozienicach – mówiła autorka.

 

Od tej jednej sceny pomysł ewoluował. Ewelina Matuszkiewicz zauważyła, że akcja większości powieści rozgrywa się w wielkich miastach i bardzo spodobała jej się wizja, żeby swoją książkę miały również Kozienice.

 

1

Pomysł na książkę obyczajową dziejącą się w Kozienicach spodobał się równiez Sylwi Krawczyk, która pochodzi z naszego miasta


Autorka nie chciała zdradzać zbyt wiele szczegółów z treści powieści. O przedstawionej w niej historii wiemy tyle, że zaczyna się w momencie, kiedy Maja mając dość pracy w korporacji przyjeżdża z Warszawy do Kozienic i w ten sposób napędza kolejne wydarzenia na zasadzie efektu domina.
Pisarka podkreśliła natomiast, że „Biały latawiec” to książka, którą należy czytać w letni dzień, na hamaku pod gruszą, żeby czytelnik mógł czuć się tak jak ona kiedy pisząc ją przenosiła się do świata z lat dziecięcych.

 

Życie autorki często przeplatało się z Kozienicami i wieloma postaciami z nimi związanych, dlatego spotkanie było źródłem wielu ciekawostek o naszym regionie.

 

- Mój pradziadek Paweł Klimczuk, ojciec Bogusława Klimczuka, przybył do Kozienic równo sto lat temu. Dostał tutaj powołanie na inspektora oświaty i przez wiele lat zajmował się jej krzewieniem w powiecie. Jest on również pierwszą osobą, która napisała książkę o Kozienicach „Nasz Powiat”. Paweł Klimczuk miał trójkę dzieci, w tym córkę Czesławę, która była moją babcią – wyjaśniła Ewelina Matuszkiewicz.

 

2

Ewelina Matuszkiewicz jest spokrewniona ze znanym kozienickim kompozytorem Bogusławem Klimczukiem

 

Więcej fikcji czy prawdy?

 

Nie zabrakło również pytania, które chyba najbardziej ciekawi każdego Kozieniczanina: gdzie jest granica między rzeczywistością, a fikcją literacką. Autorka odpowiedziała, że mimo wielu odniesień do prawdziwych lokacji i postaci w dalszym ciągu jest to powieść fikcyjna, choć czytelnikom z Kozienic na pewno może przynieść wiele radości wyłapywanie takich smaczków jak odstępstwa od rzeczywistości.

 

W czasie spotkania wielokrotnie powracał temat kontynuacji powieści. Sam wydawca wyraził nadzieję, że kolejna część z serii ukaże się jak najszybciej, lecz na obecną chwilę wiemy tyle, że książka jest w trakcie pisania.

 

Swoje pytanie do przybyłych gości mogły kierować także osoby z publiczności. Na zakończenie Ewelina Matuszkiewicz i Sylwia Krawczyk dostały upominki od Kozienickiego Domu Kultury, które wręczyła dyrektor placówki Elwira Kozłowska.

 

3

W czasie spotkanie można było kupić egzemparz powieści i wzbogacić go o autograf autorki  
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Umowę na dofinansowanie projektu podpisali Jarosław Pawlik i Rafał Rajkowski. Fot. Kamil Zapora
W czwartek 18 października w kozienickim szpitalu miało miejsce podpisanie umowy o dofinansowanie projekt...
kadr z filmu
W tym tygodniu w Kinie KDK zobaczymy, aż pięć filmów w tym jedną premierę ogólnopolską. Dla...
W środę 17 października w sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego kandydat na burmistrza Robert ...
Fot. Kamil Zapora
Wtorek 16 października był Europejskim Dniem Przywracania czynności serca. Od 2013 roku z inicjatywy Fund...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook