Dzisiaj jest środa, 18 lipca 2018 r., 199 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Spóźniona dekomunizacja w Magnuszewie. Trzy ulice do zmiany
Dodał: MariuszBasaj, 20-09-2017 07:00, odsłon: 1581
Fot. google
Fot. google

Władze gminy Magnuszew prowadzą konsultacje w sprawie zmiany nazw trzech ulic. Co prawda, termin na tego typu zmiany już minął, ale włodarze mają nadzieję, że sami ustalą nazwy - nim zrobi to wojewoda.

Ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej została uchwalona 1 kwietnia 2016 roku. Przepisy weszły w życie 2 września i od tego czasu samorządy lokalne miały obowiązek zmian nazw wszystkich ulic, placów, budynków, etc. w ciągu 12 miesięcy, czyli do 2 września 2017 roku. W Kozienicach zmieniono nazwy czterech ulic (Świerczewskiego na Sławną, Armii Ludowej na Piaskową, Janka Krasickiego na Ignacego Krasickiego oraz Stefanii Gruszczyńskiej na Matki Kazimiery Gruszczyńskiej) oraz pojawiły się uzasadnienia do nazw Bohaterów Studzianek i 15 Stycznia.

 

Mieszkańcy nie chcieli

 

W Magnuszewie, zgodnie z wytycznymi Instytutu Pamięci Narodowej, na zmianę nazwu czekają trzy ulice: Braterstwa Broni, IV Korpusu Gwardii oraz I Armii Wojska Polskiego. Dlaczego jeszcze tego nie zrobiono? W tej sprawie wydano specjalny komunikat, który został opublikowany na stronie gminy.

 

- Zasadniczym powodem niedokonania do tej pory zmiany były sygnały mieszkańców, zwłaszcza prowadzących działalność gospodarczą o uciążliwych konsekwencjach zmian adresowych - czytamy w komunikacie.

 

Wojewoda może sam

 

Niechęć mieszkańców nie uchroni ich jednak przed zmianami. W dalszej części komunikatu zwraca się uwagę na fakt, że w przypadkach, kiedy rada gminy nie podejmie stosownych zmian, może tego dokonać wojewoda za pomocą zarządzenia zastępczego. Ma na to trzy miesiące i wymaga opinii IPN-u, co do jego przedmiotu.

 

W związku z tym w Magnuszewie wznowiono (rozpoczęte jeszcze w maju) konsultacje społeczne co do nowych nazw. Ulica Braterstwa Broni miałaby zostać ulicą Słoneczną, IV Korpusu Gwardii - Klonową, a I Armii Wojska Polskiego - Żołnierzy I AWP, jak zasugerował Instytut Pamięci Narodowej.

 

Nowe nazwy w założeniach mają być neutralne i zgodne z "duchem ustawy". Zmiany dotyczą tylko nazw ulic, numeracja porządkowa budynków pozostanie bez zmian.

 

Konsultacje trwają

 

Swoje opinie odnośnie proponowanych zmian mieszkańcy mogą składać w formie pisemnej w sekretariacie Urzędu Gminy, drogą pocztową na adres UG w Magnuszewie, ul. Saperów 24, 26-910 Magnuszew lub mailowo na adres gmina@magnuszew.pl do piątku 22 września.

 

Przypominamy, że zmiana nazwy ulicy na mocy ustawy nie wpływu na ważność dokumentów, które zawierają dotychczasową nazwę. Wolne od opłat będą postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie tej ustawy.

Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Dzięki naszemu wsparciu Błażej będzie mógł kontynuować realizację swoich marzeń.
Błażej Piłat z Pionek ma 29 lat i w lutym tego roku wykryto u niego nowotwór mózgu. Choroba...
Fot. Iwona Bolek
W sobotę, 14 lipca 2018 r. w Lipie  odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 50-lecia istnienia Oc...
fot. Kamil Zapora / A©Arpass
We wtorek 17 lipca w sali konferencyjne urzędu miejskiego w Kozienicach odbyła się narada sołtysów...
Fot. KDK
Jak co miesiąc Kozienicki Dom Kultury zaprosił najmłodszych mieszkańców miasta i okolic na spotkan...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook