Dzisiaj jest poniedziałek, 03 sierpnia 2020 r., 216 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Śmieci to duży problem Nadleśnictwa Kozienice. Zaostrzenie kar za wyrzucanie odpadów do lasu
Dodał: DL, 29-07-2020 11:43, odsłon: 428
Fot. archiwum Nadleśnictwa Kozienice
Fot. archiwum Nadleśnictwa Kozienice

Minister środowiska Michał Woś zapowiedział zaostrzenie kar za śmiecenie w lasach oraz zwiększenie liczby fotopułapek, które zostaną zamontowane w lasach. Śmieci w lesie to plaga zagrażająca całemu środowisku. Sprawdziliśmy jak sytuacja z odpadami wygląda na terenie Nadleśnictwa Kozienice.

Ministerstwo zapowiedziało zmiany. Zaostrzenie kar za wyrzucanie śmieci do lasu, które stanowią duży problem w Nadleśnictwie Kozienice. - W naszym nadleśnictwie jest to spory problem, bo ponosimy przeciętnie trzy razy więcej kosztów rocznie na uprzątanie śmieci, niżeli średnie nadleśnictwo w naszej dyrekcji radomskiej.  W poprzednich latach zbieraliśmy średnio 300 metrów sześciennych z terenów leśnych, a w ubiegłym roku, czyli w 2019 uzbieraliśmy ponad 400 metrów - mówi Artur Mazur, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Kozienice.

 

Rosnące koszty

 

Koszty związane z uprzątaniem smieci sa równie duże. W 2019 roku nadleśnictwo na sprzątanie swojego terenu wydało 140 tysięcy złotych. Niewątpliwy wpływ na tę sytuację ma turystyczny charakter naszego nadleśnictwa. - Koszty zbierania śmieci wzrastają, kolejno zwiększają się koszty odbioru śmieci. U nas niestety nie ma technicznych możliwości segregacji śmieci podczas zbioru, przez co płacimy za te odpady dość dużo. W tym roku szacujemy, że kwota za sprzątanie terenu jeszcze wzrośnie - dodaje Artur Mazur.

 

Co na to Ministerstwo Środowiska?

 

– Po pierwsze stawiamy na nieuchronność kary dla leśnych wandali, aby ich czyny nie pozostawały bez konsekwencji. Po drugie na dolegliwość kary – znacznie wyższe grzywny i przede wszystkim obowiązek posprzątania po sobie na własny koszt. Jestem przekonany, że taka bezkompromisowa walka o czystość naszej przyrody szybko przyniesie wymierne efekty i lasy odetchną – przekonuje minister środowiska Michał Woś.

 

W projekcie zmian przepisów minister środowiska proponuje, by sądy oprócz 10-krotnie wyższych grzywien skazywały wandali na sprzątanie lasu.


Grzywny miałyby zostać podniesione z 500 zł do 5 tys. zł. Projekt zawiera również propozycję wprowadzenia orzeczeń o pracach społecznie użytecznych, polegających na sprzątaniu terenów zielonych oraz nawiązek w wysokości równej kosztom usunięcia odpadów.

Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. archiwum Kozienickiego Domu Kultury
Trzy inicjatywy kulturalne, zgłoszone przez mieszkańców Gminy Kozienice, otrzymają dofinansowanie ...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Wójt gminy Garbatka-Letnisko Teresa Fryszkiewicz ogłasza nabór wniosków o przyznanie...
Wspólny projekt gminy Kozienice i Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej wziął udział w ...
Na zdjęciu zawodniczki ze zwycięskiej ekipy: (od lewej) Patrycja Przerwa, Aleksandra Kozłowska, Kasia szpera, Ala Morawska
W sobotę, 1 sierpnia na placu Jagiellońskim w Radomiu odbył się turniej w koszykówce 3x3 o tytuł m...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook