Dzisiaj jest piątek, 03 lipca 2020 r., 185 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Komora Normobaryczna  NORMOBARIA zielone
Rys historyczny z okazji 105. rocznicy Bitwy pod Laskami
Dodał: MaG, 11-10-2019 15:18, odsłon: 1229
W.Kossak. Bitwa pod Laskami. Fotografia z Opercji Iwangorodzkiej
W.Kossak. Bitwa pod Laskami. Fotografia z Opercji Iwangorodzkiej

Przed nami wyjątkowa 105. bitwy pod Laskami. To wydarzenie, które przypomina heroiczną walkę Legionów pod dowództwem Józefa Piłsudskiego. Rys historyczny tamtych wydarzeń przygotował Związek Piłsudczyków z Kozienic. Zachęcamy do lektury.

105 rocznica Bitwy pod Laskami.    


W październiku w 1914 roku wojna  dodarła do Ziemi Kozienickiej . Rozpoczęto Operacje Iwangorodzką , której celem było zdobycie Twierdzy Dęblińskiej.


Połączone wojska niemiecko-austriackie zaatakowały wojska rosyjskie na dwóch połączonych frontach od Płocka , Warszawy aż po Tarnów , Przemyśl.  Na Ziemi Kozienickiej walczyło wówczas ponad 100 tys. żołnierzy w tym 1 pułk Legionów pod dowództwem Józefa Piłsudskiego. W dniach 21 do 27 października 1914 roku polskie oddziały walczyły na przedpolach Twierdzy Dęblińskiej zdobywając wsie Kamyk , Laski , Anielin. Legioniści ponieśli duże straty , ranny w głowę od szrapnela został Józef Piłsudski. Rosjanie byli na tym odcinku frontu szczególnie dobrze przygotowani do walki.


Gęsto porośnięte lasy puszczy kozienickiej nie sprzyjały  szybkiej bitwie , a mimo to wojska rosyjskie parły naprzód wysyłając do walki jak najwięcej żołnierzy. W jeden dzień poległo ponad 16 tysięcy żołnierzy rosyjskich na tym odcinku frontu oraz równie wielu żołnierzy wojsk austriackich i niemieckich . Ich cmentarze są rozsiane na Ziemi Kozienickiej . Szczególny jest cmentarz w Policznej , który kryje 1200 żołnierzy wojsk austriackich i 150 Polaków z 13 Galicyjskiego Pułku Piechoty „Krakowskie Dzieci”. „Przebyłem Kraśnik i wszystkie bitwy pod Lublinem, przebyłem odwrót po tych bitwach i zdawało mi się, żem piekło widział i przebył za życia ale to, com przebył pod Iwangorodem w bitwach w Policznie, było stokroć straszniejsze, niż piekło"...mówił nam jeden z rannych, żołnierz 13 pułku krakowskiego - „dziecko Krakowa" – taki cytat, pochodzący z ówczesnej prasy, można znaleźć w relacjach z pola bitwy pod Dęblinem . Inny wspomina: „Im więcej zbliżamy się do Augustowa, tem: okopy częściej się napotykają - w okopach tych walczyli „dzieci Krakowa" (13 pułk) i jak ślady wskazują, walczyli dzielnie - wielkie ilości ich wyginęły. Po bokach szosy trupy już pochowane, lecz dalej w lasy, ku Krasnmu, Zagożdżonowi - całe stosy ich jeszcze leżą”.


W tych bitwach brali udział również Polacy wcieleni do armii rosyjskiej , historia nie oszczędziła im również występowania przeciwko swoim rodakom . Dla Józefa Piłsudskiego i jego legionistów Bitwa pod Laskami  pomimo  strat jakie ponieśli i odwrotu , scementowała formacje legionową . Pierwszy raz  Legiony uczestniczyły w dużej operacji frontowej i wywiązały się z powierzonych zadań . Za rok w 1915 w sierpniu oddziały niemieckie przekroczyły Wisłę  pod Ryczywołem  i  Twierdza Dęblińska upadła pomimo znacznego wzmocnienia w działa i ludzi . Ofensywa wojsk niemieckich i austriackich szybko rozwinęła się na wschód . Działania wojenne w 1915 roku równie wielkie przyniosły zniszczenia dla ludności Ziemi Kozienickiej , ale wówczas  w znaczną  część Polaków wstąpiła nadzieja na niepodległość, gdy po ponad 100 latach opuścił Polskę jej rosyjski zaborca .  
                                                                                            
Sekretarz Związku Piłsudczyków – Kozienice
Marek Gozdera    

Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Interwencje strażaków spowodowane dzisiejszą burzą dotyczyły głównie podtopień lokaló...
Fot. Facebook - Kortez
W muszli koncertowej w Kozienicach,  w piątek 7 sierpnia 2020 roku o godzinie 21 odbędzie się koncer...
Fot. archiwum - 62. Wyścig Dookoła Mazowsza w Kozienicach 2019
Wielkie zawody o charakterze krajowym i międzynarodowym, ale również szereg bezpłatnych zajęć dla ...
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kozienicach przekazała kolejne informacje na temat statysty...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook