Dzisiaj jest poniedziałek, 03 sierpnia 2020 r., 216 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Rozstrzygnięcie konkursu
Dodał: DL, 19-06-2020 15:55, odsłon: 648
Fot. Muzeum Regionalne w Kozienicach
Fot. Muzeum Regionalne w Kozienicach

Konkurs historyczny "Wojna polsko-bolszewicka i Cud nad Wisłą 1920. Sto lat minęło", organizowany Pod Honorowym Patronatem burmistrza gminy Kozienice został rozstrzygnięty.

Muzeum Regionalne w Kozienicach im. prof. T. Mikockiego włączyło się w obchody setnej rocznicy bitwy warszawskiej poprzez przeprowadzenie konkursu o wojnie polsko-bolszewickiej,  adresowanego do uczniów  szkół podstawowych gminy Kozienice.

 

Nadesłano 34 prace w tym 14 prezentacji i 20 prac plastycznych, w dwóch kategoriach wiekowych. - Zwycięzcom przyznane zostały cenne nagrody, które będą przydatne między innymi w zdalnym nauczaniu.  Dla nas najważniejsze jest to,  że w konkursie wzięła udział stosunkowo liczna grupa uczniów – mówi Grzegorz Kocyk odpowiedzialny za realizację zadania.

 

Każdy z tych uczniów musiał sięgnąć do źródeł, odszukać w książkach lub internecie  wiadomości, posegregować je a następnie w oparciu o nie wykonać prezentację lub pracę plastyczną. - Niezależnie od zajętego miejsca - ta wiedza pozostanie z uczniem na długie  lata. Znając bohaterskie czyny naszych przodków łatwiej będzie kształtować patriotyczną postawę opartą o takie wartości jak Bóg, Honor i Ojczyzna – wartości, które przyświecały polskim żołnierzom idącym w śmiertelny bój z bolszewicką nawałą. Oni ginęli z bronią w ręku za swoją ojczyznę a my możemy dla niej pracować i utrwalać pamięć o tych, którzy się za nią bili - mówił Grzegorz Kocyk. 

 


 

Bitwa warszawska była osiemnastą decydującą bitwą w historii świata. Jej znaczenie uznane zostało za równie przełomowe, co bitew pod Maratonem, Poitiers czy Waterloo. - To my, Polacy zatrzymaliśmy pochód komunizmu na zachód Europy. Był to wysiłek całego społeczeństwa, wszystkich warstw społecznych: ziemian, robotników i chłopów, którzy wstępowali masowo w szeregi Wojska Polskiego. Wiemy, że z Kozienic i powiatu kozienickiego wyruszyło do walki z bolszewikami wielu ochotników. Dzięki geniuszowi dowódców  i heroizmowi tych zwykłych żołnierzy  mogliśmy cieszyć się przez następnych 20 lat wolną Polską - podkreśla dyrektor muzeum Krzysztof Reczek.

 


 

Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów  (z zachowaniem reżimu sanitarnego) odbędzie się w czwartek 25 czerwca  przed siedzibą muzeum. - Ze względów epidemicznych o godzinie 13. Wręczone zostaną nagrody laureatom i osobom wyróżnionym, zaś o 13:30 dyplomy za uczestnictwo odbiorą pozostali uczniowie. Serdecznie zapraszamy! - informuje dyrektor kozienickiego muzeum Krzysztof Reczek.

 

Lista laureatów znajduje się na stronie internetowej  Muzeum Regionalnego w Kozienicach   
Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. archiwum Kozienickiego Domu Kultury
Trzy inicjatywy kulturalne, zgłoszone przez mieszkańców Gminy Kozienice, otrzymają dofinansowanie ...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Wójt gminy Garbatka-Letnisko Teresa Fryszkiewicz ogłasza nabór wniosków o przyznanie...
Wspólny projekt gminy Kozienice i Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej wziął udział w ...
Na zdjęciu zawodniczki ze zwycięskiej ekipy: (od lewej) Patrycja Przerwa, Aleksandra Kozłowska, Kasia szpera, Ala Morawska
W sobotę, 1 sierpnia na placu Jagiellońskim w Radomiu odbył się turniej w koszykówce 3x3 o tytuł m...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook