Dzisiaj jest sobota, 20 października 2018 r., 293 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Pokaz filmów historycznych w CKA
Dodał: KamZap, 16-02-2018 20:04, odsłon: 1611
fot. KZ
fot. KZ

W czwartek 15 lutego w sali koncertowo kinowej CKA miał miejsce pokaz filmów historycznych „Komendant Zagończyk” oraz „Piosnka o Belinie”, w których powstanie było czynnie zaangażowane Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych.

Komendant "Zagończyk" to film o najbardziej znanym żołnierzu powojennego podziemia niepodległościowego działającym na terenie powiatu kozienickiego. Franciszek Jaskulski "Zagończyk" jako żołnierz bronił Warszawy w 1939 roku, trafił do niewoli, z której uciekł. W podziemiu współpracował ze Związkiem Walki Zbrojnej, potem był dowódcą oddziału AK. Brał udział w akcji „Burza” i stoczył zwycięską bitwę z Niemcami pod Końskowolą. W listopadzie 1944 r. został aresztowany przez UB, skazany na śmierć, brawurowo uciekł z więzienia. W 1946 r. ponownie schwytany, skazany i stracony w 1947 roku w Kielcach. Czwartkowa projekcja filmu w Kozienicach zbiega się z rocznicą zamordowania „Zagończyka”.

Po pierwszym seansie zgromadzona publiczność mogła dowiedzieć się od samych twórców „Komendanta Zagończyka” wiele interesujących rzeczy na temat procesu powstania filmu, pomyśle na jego realizacje, doborze aktorów, a także jego aspektach technicznych. Rozmowę z ekipą filmową w tym: reżyserem i scenarzystą Przemysławem Bednarczykiem, autorem zdjęć Wojciechem Proninem, kierownikiem produkcji Bartoszem Bednarczykiem, a także odtwórcą roli Zagończyka Mariusz Król prowadził Krzysztof Zając z Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych.

 


Mało kto wiedział, że odrwórca głównej roli - Mariusz Król (z prawej) pierwotnie miał grać rolę drugoplanową. Zmian doknano w ostatniej chwili.


Jak podkreślił Przemysław Bednarczyk w jego filmach nie bez powodu grają członkowie różnych grup rekonstrukcyjnych. Do swoich produkcji szuka on bowiem osób, które nie będą grały, ale faktycznie czuły to co mogli czuć prawdziwi żołnierze w czasie wojny.

Temat Zagończyka towarzyszy Przemysławowi Bednarczykowi już od czasów akademickich. W latach 90. uczęszczał na zajęcia ze wstępu do badań historycznych u Ryszarda Śmietanki-Kruszelnickiego, na których zajmował się prowadzeniem badań nad życiem Franciszka Jaskólskiego. Natomiast sam scenariusz do filmu powstał właśnie na podstawie książki Ryszarda Śmietanki-Kruszelnickiego.

 

Nie chcemy stawiać kolejnych pomników


Warto zaznaczyć jakie podejście mieli twórcy do postaci Zagończyka. Bohater filmu nie jest wybielany. Mogliśmy zobaczyć sceny przedstawiające mniej chwalebne strony polskich organizacji partyzanckich. Przemysław Bednarczyk przyznał, że nie bał się tego zrobić, ponieważ sam Franciszek Jaskulski także nie bał się zmierzyć z rzeczywistością - Nie zamiatał pod dywan takich problemów jak pijaństwo i niesubordynacja w swoich oddziałach, tylko stanowczo tępił wszelkie ich przejawy - zaznaczył reżyser. Twórcy scenariusza zależało na tym,  żeby nie tworzyć kolejnego mitu, tylko pokazać, że partyzantka była czymś innym niż wojna, brakowało w niej konwencji i reguł.

„Komendant Zagończyk” powstał dzięki wsparciu Fundacji Enea.

 

W filmie zagrali kozieniccy rekonstruktorzy


Po rozmowie przyszedł czas na kolejny film -  „Piosnka o Belinie”, który traktuje o życiu Władysława Beliny-Prażmowskiego. Dokument nawiązuje do barwnej historii odradzającej się jazdy polskiej w XX wieku oraz przywołuje legendę jednego z najznamienitszych polskich kawalerzystów.

Film zupełnie inny, bo wojna, o której opowiada zapisała się w świadomości Polaków zupełnie inaczej. Historie z tamtego okresu często są wręcz przedstawiane jako historie przygodowe. Z tego powodu sam film też jest bardziej radosny i ma o wiele lżejszy wydźwięk.

W czasie obu filmów na sali obecnych było ponad 200 osób w tym m.in.: wiceburmistrz Igor Czerwiński, przewodniczący rady miejskiej Mariusz Prawda, czy wiceprezes Enei Wytwarzanie ds. Pracowniczych Grzegorz Mierzejewski. 
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
fot.archiwum/ED
Dokładnie o północy z piątku na sobotę rozpoczyna się cisza wyborcza. Od tego momentu do zakończen...
Fot. Kronika Kozienicka
O 18:30 w studiu Kroniki Kozienickiej rozpocznie się debata przedwyborcza wszystkich czterech kandydat&oa...
Fot. A©Arpass
W piątek rano pod kozienicką Pływalnią „Delfin” przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej zorgan...
Fot. archiwum
Dzisiaj o godzinie 18:30 w studiu Kroniki Kozienickiej odbędzie się pierwsza w historii naszego miasta de...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook