Dzisiaj jest wtorek, 14 sierpnia 2018 r., 226 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI

Pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń w powiecie kozienickim
Dodał: KamZap, 27-07-2018 12:48, odsłon: 2085
Zdjęcie przykładowe. Źródło: Pixabay.com
Zdjęcie przykładowe. Źródło: Pixabay.com

Powiatowy lekarz weterynarii w Kozienicach poinformował, że 18 lipca w wyniku badania próbki padłego dzika, we wsi Paprotnia w gminie Grabów nad Pilicą, stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASFV).

Jak podaje powiatowy lekarz weterynarii w Kozienicach Kamila Kowalczyk-Iwan, jest to pierwszy przypadek u dzika na terenie powiatu kozienickiego. Kamila Kowalczyk-Iwan zapewnia, że każdy przypadek padłego dzika jest badany pod kątem ASF. Pobierane są próby, które przewożone są do Zduńskiej Woli. – Każde zgłoszenie czy od policji, rolników, myśliwych jest przez nas sprawdzane – mówi weterynarz – W sytuacji, gdyby pojawił się kolejny taki przypadek na pewno poinformujemy odpowiednie służby oraz koła łowieckie, myśliwych i posiadaczy świń – dodaje.

Powiat Kozienicki cały czas znajduje się w tzw. strefie żółtej. Kamila Kowalczyk-Iwan uczula, żeby nie mylić przypadku z ogniskiem. - O przypadku mówimy tylko w związku z padłym dzikiem, a ognisko dotyczy świń – mówi weterynarz – Mimo to chciałabym zaapelować do rolników, że to oni są odpowiedzialni za niedopuszczanie tego wirusa do swoich gospodarstw. Muszą przestrzegać zasad bioasekuracji i higieny oraz spełniać wszystkie wymagania, które są wobec nich stawiane, ponieważ powiatowy inspektorat weterynarii cały czas prowadzi kontrole pod tym kątem – dadaje.

Szczegółowe informacje na temat tego jak należy zabezpieczyć swoją trzodę przed wirusem afrykańskiego pomoru świń można znaleźć na stronie powiatowego inspektoratu weterynarii TUTAJ. Dowiemy się tam również jak postępować w przypadku znalezienia padłego dzika oraz jakie są główne objawy, po których można stwierdzić chorobę świń.

Należy także pamiętać, że w przypadku stwierdzenia afrykańskiego pomoru świń i konieczności likwidacji stada, za każde zabite zwierzę przysługuje odszkodowanie w wysokości 100 % wartości rynkowej.

Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Teraz na legalu będzie można wyrżnąć wszystkie.Myśliwi się ucieszą-może na tę okazję dostaną pozwolenie na użycie broni automatycznej albo np. działka Gaussa? To będzie piękny pokot i prawdziwa czystka z masakrą...
27-07-2018, 15:36:36
+ 1
- 1
odpowiedz
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Ilustracja przykładowa. fot. archiwum
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dzisiaj datę wyborów samorządowych 2018. 21 października wybier...
Ilustracja przykładowa. fot. Pixabay
Już jutro obchodzić będziemy Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, które jest dniem ustaw...
Fot. KPP Kozienice
61-letnia kobieta zginęła na miejscu w wypadku, do którego doszło w sobotę w miejscowości Przydwor...
Fot. KDK
„Przygody Ważniaka i Spółki” to tytuł spektaklu, który 12 sierpnia wystawiono d...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook