Dzisiaj jest sobota, 20 lipca 2019 r., 201 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń w powiecie kozienickim
Dodał: KamZap, 27-07-2018 12:48, odsłon: 3011
Zdjęcie przykładowe. Źródło: Pixabay.com
Zdjęcie przykładowe. Źródło: Pixabay.com

Powiatowy lekarz weterynarii w Kozienicach poinformował, że 18 lipca w wyniku badania próbki padłego dzika, we wsi Paprotnia w gminie Grabów nad Pilicą, stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASFV).

Jak podaje powiatowy lekarz weterynarii w Kozienicach Kamila Kowalczyk-Iwan, jest to pierwszy przypadek u dzika na terenie powiatu kozienickiego. Kamila Kowalczyk-Iwan zapewnia, że każdy przypadek padłego dzika jest badany pod kątem ASF. Pobierane są próby, które przewożone są do Zduńskiej Woli. – Każde zgłoszenie czy od policji, rolników, myśliwych jest przez nas sprawdzane – mówi weterynarz – W sytuacji, gdyby pojawił się kolejny taki przypadek na pewno poinformujemy odpowiednie służby oraz koła łowieckie, myśliwych i posiadaczy świń – dodaje.

Powiat Kozienicki cały czas znajduje się w tzw. strefie żółtej. Kamila Kowalczyk-Iwan uczula, żeby nie mylić przypadku z ogniskiem. - O przypadku mówimy tylko w związku z padłym dzikiem, a ognisko dotyczy świń – mówi weterynarz – Mimo to chciałabym zaapelować do rolników, że to oni są odpowiedzialni za niedopuszczanie tego wirusa do swoich gospodarstw. Muszą przestrzegać zasad bioasekuracji i higieny oraz spełniać wszystkie wymagania, które są wobec nich stawiane, ponieważ powiatowy inspektorat weterynarii cały czas prowadzi kontrole pod tym kątem – dadaje.

Szczegółowe informacje na temat tego jak należy zabezpieczyć swoją trzodę przed wirusem afrykańskiego pomoru świń można znaleźć na stronie powiatowego inspektoratu weterynarii TUTAJ. Dowiemy się tam również jak postępować w przypadku znalezienia padłego dzika oraz jakie są główne objawy, po których można stwierdzić chorobę świń.

Należy także pamiętać, że w przypadku stwierdzenia afrykańskiego pomoru świń i konieczności likwidacji stada, za każde zabite zwierzę przysługuje odszkodowanie w wysokości 100 % wartości rynkowej.

Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Teraz na legalu będzie można wyrżnąć wszystkie.Myśliwi się ucieszą-może na tę okazję dostaną pozwolenie na użycie broni automatycznej albo np. działka Gaussa? To będzie piękny pokot i prawdziwa czystka z masakrą...
27-07-2018, 15:36:36
+ 1
- 1
odpowiedz
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Damian Latos, Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
Wczorajsze spotkanie przedstawicieli stowarzyszenia „Nowa 79” z Generalną dyrekcją Dró...
Już w ten weekend dla mieszkańców naszego regionu przygotowano nie lada atrakcje, gdzie z pewności...
Fot. Beata Bogucka
Wczoraj o godzinie 13:00 w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli stowarzyszenia „Nowa 79&r...
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
Thunderstrike Fight League, 18 edycja odbędzie się w październiku w Kozienicach. Taką informację w czwart...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook