Dzisiaj jest piątek, 22 marca 2019 r., 81 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego w Gniewoszowie
Dodał: KamZap, 25-01-2018 20:06, odsłon: 1886
fot. Stanisław Błażyński
fot. Stanisław Błażyński

Rok 2018 ogłoszony został rokiem 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W poniedziałek, 22 stycznia w Gniewoszowie wpisując się w te obchody po raz pierwszy uroczyście obchodzono 155 rocznicę wybuchu powstania styczniowego nawiązując do jego śladów na ziemi gniewoszowskiej.

Obchody rozpoczęły się na cmentarzu w Oleksowie przy kwaterze uczestników powstania styczniowego gdzie wójt gminy Gniewoszów Marcin Gac razem z przewodniczącym rady gminy Gniewoszów Piotrem Delą oraz Danutą Błażyńską pracownikiem urzędu gminy złożyli kwiaty i znicze oddając hołd powstańcom. Kwiaty i znicze złożono również na grobie Władysława Boguskiego i pod pomnikiem ks. Józefa Szczepańskiego w Wysokim Kole.

 O godz. 17:00 odbyła się wieczornica upamiętniająca te historyczne wydarzenia z udziałem mieszkańców gminy. Marcin Gac, Piotr Dela, Marcelina Banaś - uczennica kl. III publicznego gimnazjum w Gniewoszowie, Marta Słyk - nauczycielka zespołu szkolno – przedszkolnego w Gniewoszowie i Danuta Błażyńska - pracownik biblioteki i promocji gminy przybliżyli zebranym:  przyczyny wybuchu powstania, jego przebieg i konsekwencje.

W rocznicę powstania styczniowego wszyscy mówimy o bohaterach narodowych, lecz na naszą pamięć zasługują wszyscy uczestnicy tych nierównych walk, również ci z ziemi gniewoszowskiej. Wśród tych, o których wiemy można wymienić: ks. Józefa Musierewicza, Kazimierza Polasińskiego, Tomasza Nowińskiego, Władysława Boguskiego, jego brata Henryka Daniela Boguskiego oraz najbardziej znanego - ks. Józefa Szczepańskiego, których sylwetki zostały przybliżone w czasie wieczornicy.

 


Tego dnia wartości patriotyczne były pielęgnowane i przekazywane w poezji i pieśni. Zaprezentowano wiersze: Rafała Krajewskiego, Marii Konopnickiej oraz Mieczysława Romanowskiego.

W obchodach w Gniewoszowie brali także udział członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych z Kozienic, którzy przybyli w strojach z epoki. Witold Adamski, Marian Drapała – kosynier, Mirosław Wasita specjalista od broni czarnoprochowej z synem Jakubem, przybliżyli słuchaczom historię uczestników powstania styczniowego 1863 roku w powiecie kozienickim.

Na koniec spotkania niespodzianką było zaśpiewanie przez wszystkich uczestników kilku piosenek powstańczych, przy akompaniamencie Piotra Deli.

 
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Kamil Zapora
W czwartek 21 marca mogliśmy przenieść się z Kozienic do Irlandii, dzięki muzyce w wykonaniu zespołu Ston...
Wczoraj w Brzózie (gm. Głowaczów) policjanci zatrzymali 40-letnią kobietę z Warszawy, kt&oa...
Fot. ZS nr 1
W Zespole Szkół nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach odbyły się Mistrzostwa Szkoły w Pi...
Fot. UM Kozienice
Duża firma z branży owocowo-warzywnej chce do końca przyszłego roku wybudować na terenie gminy Kozienice ...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook