Dzisiaj jest niedziela, 21 kwietnia 2019 r., 111 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
O Garbatce w Polskim Radiu. W niedzielę przedstawiciele Garbatki wzięli udział w audycji „Łosiowisko” Polskiego Radia dla Ciebie
Dodał: KamZap, 26-11-2018 20:20, odsłon: 1034
źródło: Facebook
źródło: Facebook

W niedzielę 25 listopada studio Polskiego Radia przy ulicy Myśliwieckiej 3/5/7 w Warszawie gościło delegację pasjonatów Puszczy Kozienickiej. Wśród nich znaleźli się nauczyciele z Garbatki-Letnisko, którzy opowiedzieli o miejscowości znajdującej się w sercu puszczańskiego kompleksu. Audycję prowadził dziennikarz Piotr Szymon Łoś.

Spotkanie było możliwe dzięki nauczycielowi języka angielskiego w Publicznej Szkole Podstawowej w Garbatce-Letnisko i członkowi Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej Krzysztofowi Boryczce, który w grudniu ubiegłego roku opublikował książkę „Leśna nekropolia – cmentarz rzymskokatolicki w Kozienicach”. Jednym z efektów spotkania promocyjnego tego wydawnictwa była propozycja współpracy z Polskim Radiem. Dziennikarz Piotr Szymon Łoś chciał poświęcić jedną ze swoich audycji radiowych tematyce Puszczy Kozienickiej.

Z racji, że Garbatka-Letnisko jest nierozerwalnie związana z obszarem Puszczy Kozienickiej i stanowi jego centrum autorowi książki naturalne wydało się, że na jej temat powinni wypowiedzieć się pasjonaci lokalnej historii i działacze społeczni z Garbatki. Wśród nich oprócz Krzysztofa Boryczki znaleźli się inni nauczyciele z PSP w Garbatce-Letnisko Irena Cieloch i Mariola Nowakowska, a także Elżbieta Dziedzicka, która na co dzień pracuje jako polonistka w Szkole Drzewnej w Garbatce.

Elżbieta Dziedzicka jest zaangażowaną badaczką dziejów Garbatki i redaktorką „Mojej Garbatki”, uprzednio periodyku, a obecnie dzieła liczącego setki stron, które kosztowało wiele pracy, energii, pracy badawczej i wysiłku wydawniczego. Elżbieta Dziedzicka jest także jednym z filarów Stowarzyszenia Przyjaciół Garbatki.

Audycję Łosiowisko prowadził dziennikarz Polskiego Radia Piotr Szymon Łoś. W czasie rozmowy prowadzono dyskusję na temat specyfiki Garbatki i jej dziejów. Przywołano także liczne fakty z przeszłości podkreślające jej wypoczynkowy charakter i wyjątkowość na tle całości Puszczy i powiatu kozienickiego.

Dużą część audycji poświęcono działaniom wychowawczym i społecznikowskim realizowanym w Szkole Podstawowej w Garbatce, w które aktywnie włączają się mieszkańcy oraz liczni sympatycy tej miejscowości, na co dzień mieszkający poza jej granicami. Przykładem takich działań może być inicjatywa odrestaurowania pomnika rodziców partyzantki Anny Lewandowicz ps. „Hanka” oraz wieczornice czy bity niedawno rekord dla niepodległej.

Całą audycję trwającą prawie godzinę możecie odsłuchać TUTAJ.  
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. KP PSP Kozienice
Dzisiaj przed godziną 15:00 strażacy dostali zgłoszenie o pożarze lasu koło Chinowa. Ogień objął ponad 5 ...
ilustracja, źródło: KWP w Radomiu
Zbliża się Wielkanoc. Dla większości z nas to okres szczególnie radosny. Dla funkcjonariuszy pełni...
W rundzie jesiennej Energia przegrała u siebie z MKS-em Piaseczno 1:4. Fot. Kamil Zapora
Piłkarze czwartej ligi mazowieckiej o świętach na razie nie myślą. Wszystkie drużyny z regionu radomskieg...
Fot. PSP im. BCh
We wtorek w PSP im. BCh w Ursynowie odbyło się spotkanie, na którym uczniowie zaprezentowali przed...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook