Dzisiaj jest poniedziałek, 25 marca 2019 r., 84 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Most, PKS i szpital, czyli wiele gorących tematów na naradzie sołtysów i przewodniczących komitetów osiedlowych.
Dodał: KamZap, 24-05-2018 13:15, odsłon: 2601
fot. Kozienice24
fot. Kozienice24

W czwartek 24 maja w urzędzie miejskim odbyła się narada sołtysów i przewodniczących komitetów osiedlowych. Głównym tematem spotkania była dotacja  do wymiany kotłów. Natomiast w wolnych wnioskach burmistrz Tomasz Śmietanka odpowiedział na wiele palących pytań dotyczących m.in. PKS-u, szpitala czy budowy mostu na Wiśle w okolicy Kozienic.

Na początku Rafał Amanowicz z urzędu miejskiego przedstawił zasady, według których przyznawane będą dotacje celowe z Gminy na wymianę źródła ciepła, z kotłów węglowych na gazowe, elektryczne, na pelet lub przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Wnioski należy składać od 4 do 15 czerwca w urzędzie miejskim w pokoju nr 10, a o możliwości dofinansowania zdecyduje kolejność zgłoszeń.

W czasie wolnych wniosków obecny na nardzie burmistrz gminy Tomasz Śmietanka postanowił odpowiedzieć na kilka kwestii, które w opinii publicznej budzą szczególne emocje. Pierwszą z nich była rozbudzona na nowo nadzieja na budowę mostu na Wiśle w okolicy Kozienic, po deklaracji jaką złożył we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Burmistrz przyznał, że jest to cel jak najbardziej słuszny, jednak program przedstawiony przez premiera jest enigmatyczny. Bardzo nieprecyzyjny jest podział wkładu na tę inwestycję rządu i samorządu. Po stronie rządowej mowa jest o maksymalnie 80 %, natomiast po stronie samorządu o minimum 20 %. Ponadto nie jest określone, o który samorząd dokładnie chodzi? Gminny, powiatowy, czy wojewódzki?

 


- Kwestia finansowania budowy mostu przyjęta w programie pozostawia możliwość ku temu, żeby rząd ograniczył swój wkład nawet do 1%, a gminę obarczył 99 % kosztów na co gminy zwyczajnie nie stać – mówił burmistrz.

 

Jak podkreślił zastępca burmistrza ds. technicznych Igor Czerwiński Kozienice już od dawna lobbują na rzecz budowy mostu w okolicy Świerży Górnych. W planach wojewódzkich rozwoju sieci dróg i przepraw pomysł na most w tym miejscu istnieje od lat. – Mam nadzieję, że ten program będzie realizowany sprawnie, szybko i ta przeprawa powstanie. Oczywiście jesteśmy otwarci na wszelkie rozmowy w tej sprawie ze stroną rządową – mówił Igor Czerwiński.

Kolejny temat, który podjął burmistrz była sytuacja w kozienickim szpitalu. Tomasz Śmietanka zasugerował, żeby na problemy finansowe szpitala nie należy patrzeć jak na zadłużenie, ale jak na niewywiązanie się Narodowego Funduszu Zdrowia z umowy i nie zapłacenie za wykonane w szpitalu usługi zdrowotne na rzecz społeczeństwa. – Od poprzedniego ministra zdrowia szpital dostał drugi stopień referencji co miało się wiązać ze wzrostem dofinansowania o 10 %, lecz szpital tych pieniędzy nie otrzymał – podkreślił burmistrz Śmietanka. Burmistrz przypomniał również, że ze względów prawnych urząd miejski nie może w sposób bezpośredni wspomóc finansowo SPZOZZ Kozienice, np. opłacając pensji lekarzy, choć do tej pory szpital otrzymał od gminy duże pieniądze liczone w milionach złotych w postaci nowego wyposażenia czy remontu budynku. W tegorocznym budżecie gminy również znajdują się zabezpieczone środki na ten cel.

Inną kwestią poruszoną przez burmistrza był PKS. Tomasz Śmietanka nie po raz pierwszy zaznaczył, że jest dla niego sytuacją niezrozumiałą, że mając dwóch dużych partnerów do współpracy takich jak Enea Wytwarzanie i Gmina Kozienice PKS wciąż jest nierentowny. – Gmina nie jest właścicielem, ani współwłaścicielem i nie odpowiada za nic co dzieje się tej spółce, jaką jest kozienicki PKS – podkreślił Tomasz Śmietanka. W tym roku PKS nie dostał też żadnych umorzeń ze strony Gminy tak jak to miało miejsce w poprzednich latach, ze względu na jego obecną, niejasną sytuację. Burmistrz zaznaczył również, że ewentualny upadek spółki nie spowoduje, że na terenie miasta i gminy przestaną być świadczone usługi transportowe, ponieważ na pewno znajdą się chętni gotowi zająć miejsce starego przewoźnika. 
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Kamil Zapora
W poniedziałek 25 marca w urzędzie miejskim w Kozienicach odbyła się siódma sesja rady miejskiej t...
W niedzielę 24 marca po godzinie 10:00 na skrzyżowaniu ul. Warszawskiej z ul. Sikorskiego w Kozienicach o...
ilustracja, źródło: Pixabay.com
Lokalna Grupa Działania „Puszcza Kozienicka” zaprasza do udziału w projekcie „Multimedi...
Fot. archiwum/Kamil Zapora
W środę 27 marca o godzinie 15:00 w starostwie powiatowym w Kozienicach odbędzie się VII sesja rady powia...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook