Dzisiaj jest czwartek, 02 kwietnia 2020 r., 93 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Miasto ogłasza przetarg na koncepcję budowy nowej linii kolejowej Kozienice-Warszawa
Dodał: MaG, 27-01-2020 08:00, odsłon: 2599
fot.Piotr Kozłowsk/ Facebook
fot.Piotr Kozłowsk/ Facebook

Kolejny krok do powstania nowej linii kolejowej na ternie Gminy Kozienice. W czwartek burmistrz Kozienic poinformował o ogłoszeniu przetargu na opracowanie koncepcji programowo przestrzennej dla nowego połączenia kolejowego Kozienice-Warszawa.

Burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował mieszkańców o ogłoszeniu przetargu na opracowanie „Koncepcji programowo przestrzennej dla nowego połączenia kolejowego Kozienice-Warszawa. Ogłoszenie przetargu jest konsekwencją podpisanego listu intencyjnego pomiędzy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. a Gminą Kozienice w październiku 2019 roku.

 

-  Jesteśmy świadkami momentów historycznych a może współtwórcami  wielkich inwestycji strukturalnych, o których mówił pan minister czyli Centralny Port Komunikacyjny, lotnisko w Radomiu, kolej, to wszystko się wpisuje w jeden wielki program odnowy(…). Te wszystkie inwestycje jak wiemy to rozwój gospodarczy,  miejsca pracy, turystyka ale również wymiana kulturalna.  – mówił w październiku 2019 burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski.

 

Zamówienie swoim zakresem obejmuje opracowanie koncepcji programowo przestrzennej dla budowy nowej linii kolejowej z rejonu miasta Kozienice do połączenia z linią nr 8 oraz dostosowania linii nr 76 i 77 do obsługi ruchu pasażerskiego wraz z dowiązaniem się do istniejącej infrastruktury w branżach: torowej, sterowania ruchem kolejowym, elektroenergetycznej, teletechnicznej, drogowej i obiektów inżynieryjnych.

 

Koncepcja linii kolejowej wykonana ma zostać w co najmniej dwóch wariantach i obejmować ma w pierwszej kolejności minimalizację  długości budowy nowej linii (w kierunku linii 8) oraz minimalizację czasu przejazdu. Koncepcja obejmować ma również utworzenie stacji pasażerskiej na istniejącej linii kolejowej nr 77, budowę nowej stacji z wjazdem kieszeniowym (możliwość jazdy Warka – Kozienice-Dęblin). Szczegółowy opis zamówienia znajduje się TUTAJ.

 

 

Umowę w październiku 2019 podpisał Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski.

 

Przypomnijmy. W październiku 2019 PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały z Gminą Kozienice list intencyjny w sprawie współpracy przy opracowaniu koncepcji programowo-przestrzennej określającej możliwość budowy linii kolejowej łączącej Gminę Kozienice z siecią kolejową. Podpisanie umowy odbyło się w obecności szefa Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Marka Suskiego, wicemarszałka senatu Adama Bielana, posła na sejm Anną Kwiecień oraz wójta gminy Głowaczów Huberta Czubaja.

 

Koncepcja zakłada możliwość budowy linii, która połączy linie kolejowe nr 77 Bąkowiec – Kozienice i nr 76 Janików – Świerże Górne (przebiegające przez teren gminy Kozienice) z linią kolejową nr 8 Radom – Warszawa przy miejscowości Warka.

 

- Ten dzisiejszy dzień jest szczególny dlatego, że on otwiera drogę do budowy nowej linii kolejowej. Jak było wspomniane, na razie w skali kraju mamy kilka inicjatyw związanych z odbudową linii kolejowych natomiast jest to pierwsza umowa, która mówi o liście intencyjnym mówiącym konkretnie o budowie zupełnie nowej linii kolejowe – mówił w październiku Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. - 22 kilometry linii kolejowej przechodzącej przez kilka gmin umożliwi po zakończeniu modernizacji przejazd z Kozienic do centrum Warszawy w czasie poniżej godziny.

 


Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Amator
Konia z rzędem temu, kto odróżni ile w tym jest politycznego picu a ile faktycznej szansy.
27-01-2020, 17:21:17
+ 22
- 6
odpowiedz
konia z rzędem temu ,kto powie ile bedzie pasażerów,ile czau bedzie trwała podróż,
pociągi widma już krążą po Polsce
27-01-2020, 21:40:36
+ 19
- 5
odpowiedz
nieważne ilu będzie pasażerow, ważne że wybory sie zbliżają i trzeba pokazać suwerenowi obietnice i...właśnie Panie Burmajtrze i co dalej...tak sie szmacić dla jednej kadencji...
27-01-2020, 23:03:51
+ 20
- 6
odpowiedz
Będzie kolejowe połączenie, czy go nie będzie? Oto jest pytanie. Połączenie kolejowe, a potem może festiwal muzyki country? A w nieodległej przyszłości miasteczko WESTERN i hodowla bizonów? Już się cieszę na stek z bizona.
28-01-2020, 09:40:52
+ 16
- 1
odpowiedz
Amator
Co niektórzy wiązali z tym włodarzem miasta spore nadzieje. Szybko się wyleczyli. Szkoda że teraz kadencje 5 letnie a nie 4 letnie jak kiedyś. Bo to będzie więcej straconych lat. Dzisiaj już wiadomo, że nawet w Głowaczowie nie był taki przez wszystkich ceniony jak to się wydawało...
28-01-2020, 20:02:21
+ 17
- 2
odpowiedz
Amator
Minister Suski mówi PRAWDĘ podróż kolejowa do Warszawy Centralnej trwa rzeczywiście poniżej godziny, tylko 40 minut, ale...ze stacji Piaseczno, trzeba mieć tupet żeby tak okłamywać ludzi i trzeba mieć talent, żeby w to wierzyć :)
28-01-2020, 20:53:27
+ 16
- 1
odpowiedz
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Paweł Wójcik/Nadleśnictwo Kozienice
Nadleśnictwo Kozienice wystosowało komunikat, w którym pojawiła się informacja o zamknięciu parkin...
Fot. archiwum
Powiatowy Urząd Pracy w Kozienicach ogłasza nabór wniosków dotyczących niskooprocentowanej ...
W dobie pandemii wszyscy ludzie mobilizują się w jednym celu, który stanowi wzajemna pomoc w panuj...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Pierwszy handel po przerwie możliwy będzie w najbliższy czwartek, 2 kwietnia, w godz. 4:00 - 12:00. Zgodn...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook