Dzisiaj jest poniedziałek, 01 czerwca 2020 r., 153 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Fabryka Domów Bogucin
Kto zastąpi PKS? Burmistrz i Starosta są po pierwszym spotkaniu w tej sprawie
Dodał: KamZap, 11-07-2018 08:00, odsłon: 5992

Burmistrz gminy Kozienice Tomasz Śmietanka i starosta kozienicki Andrzej Jung spotkali się, żeby wspólnie zastanowić się nad przyszłością transportu pasażerskiego na terenie gminy i całego powiatu. Na skutek trudnej sytuacji finansowej kozienickiego PKS-u pojawiły się szczególne utrudnienia komunikacyjne na trasie Kozienice-Warszawa-Kozienice. Według burmistrza i starosty rozwiązaniem może okazać się umowa z nowym przewoźnikiem.

Wobec stale pojawiających się próśb i wniosków mieszkańców gminy Kozienice w sprawie rozwiązania „problemu” w połączeniach komunikacyjnych na trasie Kozienice-Warszawa, Warszawa-Kozienice, który nasilił się na skutek obecnej, trudnej sytuacji kozienickiego PKS-u, Urząd Miejski w Kozienicach i Starostwo Powiatowe w Kozienicach podjęli wspólne działania zmierzające do zwiększenia dostępności transportu pasażerskiego na terenie gminy.

 

Zagadnienie zostało szeroko omówione podczas spotkania burmistrza gminy Kozienice Tomasza Śmietanki oraz starosty powiatu kozienickiego Andrzeja Junga. Samorządowcy rozważyli różnorodne rozwiązania, które chociaż częściowo mogłyby wpłynąć na wyeliminowanie trudności komunikacyjnych niezmotoryzowanych mieszkańców gminy, ale i powiatu.

 


Zastępstwo dla PKS-u

 

- Niedogodności w połączeniach komunikacyjnych pomiędzy obszarami wiejskimi a miastem, zwiększyły się wraz z pojawieniem się problemów finansowych PKS Sp. z o.o., który m.in. z uwagi na nierentowność niektórych linii, zawiesił część kursów. Pomimo naszej interwencji przedsiębiorca nie jest w stanie świadczyć usług w dotychczasowym zakresie – mówił burmistrz Tomasz Śmietanka - Zwróciliśmy się z zapytaniem i zarazem prośbą do czterech przewoźników o rozważenie możliwości uwzględniania w swoim dotychczasowym rozkładzie jazdy, na trasie Kozienice - Warszawa - Kozienice, przewozu pasażerów z dodatkowych miejscowości, tj.: Nowej Wsi i Świerży Górnych. Oczekujemy na zajęcie stanowiska przez ww. podmioty – dodaje.

Jak podkreślił burmistrz aktualnie przygotowywany jest także przetarg na dowożenie uczniów do szkół na rok szkolny 2018/19. Po rozstrzygnięciach przetargowych i wyłonieniu przewoźnika zostaną przeprowadzone z nim rozmowy o możliwości wykorzystania autobusów szkolnych, po wywiązaniu się ze zobowiązań wobec dojeżdżających dzieci i młodzieży, do przewozu mieszkańców gminy.

- Będziemy dążyć by autobusy, które po dowiezieniu dzieci do szkół powracają do Kozienic zabierały po trasie mieszkańców oraz analogicznie w godzinach popołudniowych kiedy będą jechać po uczniów, by mieszkańcy mieli możliwość powrotu do swych miejscowości – wyjaśniał burmistrz Śmietanka. Mówił również, że rozważane są też inne, stabilniejsze rozwiązanie zadania, tj. samodzielna organizacja transportu zbiorowego na terenie gminy Kozienice. Jest to jednak proces, który wymaga zmian organizacyjnych, kadrowych oraz zabezpieczenia dużych środków finansowych na ten cel w budżecie Gminy, co niewątpliwie może być wyzwaniem na kolejne lata.

 

Burmistrz przypomniał, że przewozy osób wykonywane są na podstawie ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym. Zgodnie z tą ustawą przedsiębiorcy posiadający uprawnienia do wykonywania zawodu przewoźnika mogą realizować przewozy regularne osób na zasadach „wolnego rynku” i „konkurencyjności" po uzyskaniu od organu samorządowego (burmistrza, starosty lub marszałka), właściwego wg zasięgu terytorialnego linii komunikacyjnej, stosownego zezwolenia. Istotne jest, iż organ wydający zezwolenie nie ma kompetencji do narzucania przewoźnikom czasu odjazdu z przystanków, ani częstotliwości kursowania autobusów czy trasy linii komunikacyjnej. To przewoźnik - zazwyczaj po rozeznaniu rynku i analizie ekonomicznej – decyduje o linii komunikacyjnej, na której zamierza prowadzić przewozy osób.

 


Lepszy dojazd dla uczniów szkół średnich

- Sygnały o zakłóceniach w komunikacji pasażerskiej spowodowanej problemami ekonomicznymi PKS Sp. z o.o. zgłaszane są również do Starostwa Powiatowego w Kozienicach. PKS Sp. z o.o. jest przedsiębiorstwem samodzielnym i nie podlega żadnym przywilejom w stosunku do innych przedsiębiorców, a podmioty administracji publicznej nie sprawują funkcji nadzorczych w tym przedsiębiorstwie – mówił starosta Andrzej Jung. - Trudności ekonomiczne lokalnego przewoźnika powodują pewne zakłócenia w zaspokajaniu potrzeb przewozowych, lecz nie wykluczają możliwości korzystania przez społeczeństwo z komunikacji autobusowej – dodaje.

 

Starosta zaznaczył, że w powiecie kozienickim funkcjonuje oprócz PKS Sp. z o.o., osiemnastu przedsiębiorców posiadających uprawnienia do wykonywania transportu drogowego Osób. Dysponują oni łącznie flotą autobusów co najmniej taką jaką posiadał dotychczas PKS w Kozienicach. W sytuacji wystąpienia „luki" w zaspokajaniu potrzeb przewozowych w komunikacji pasażerskiej są oni zainteresowani jej wypełnieniem jeśli walory ekonomiczne są korzystne. Jednak warunek rentowności linii komunikacyjnych jest istotny w jednakowym stopniu dla wszystkich przewoźników.

 

Andrzej Jung zapewnił, że starostwo powiatowe mając na uwadze dobro mieszkańców nieustannie śledzi i analizuje sytuację w zakresie komunikacji i podejmuje stosowne działania na miarę swoich kompetencji, w celu poprawy jej funkcjonowania. W szczególności są to działania informacyjne i usprawniające czynności administracyjne przy udzielaniu zezwoleń. - Poruszana przez burmistrza kwestia dowożenia uczniów jest równieżbardzo istotna z punktu widzenia starostwa powiatowego. Mieszkańcy powiatu sugerują, iż znaczna część młodzieży zamieszkałej na terenie powiatu kozienickiego nie korzysta z podległych nam szkół średnich, również z powodu trudności komunikacyjnych – mówił Andrzej Jung - Dlatego też, rozważymy od nowego roku szkolnego możliwość uruchomienia pilotażowego dowozu uczniów z terenu powiatu kozienickiego do Kozienic z możliwością korzystania z tych kursów również przez mieszkańców

powiatu – dodaje.   
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Kozienice są obecnie "miastem nieskomunikowanym".Mamy tu wszystkie urzędy itd.Tylko jak ludzie mają załatwiać swoje pilne sprawy skoro nie mogą tu ani wjechać ani stąd wyjechać bo komunikacje publiczna nie istnieje? Miejsc do zaparkowania auta jak na lekarstwo...Przecież to wstyd i "trzeci świat"! Jak zatem nasze miasto może pełnić funkcję stolicy powiatu?!
17-07-2018, 20:44:55
+ 2
0
odpowiedz
Pewnie będzie "Janusz Express travel" Pionki-Garbatka-Kozienice-Warszawa i przedłużony zespawany w Niemczech bus. Norma...
18-07-2018, 10:20:24
+ 3
0
odpowiedz
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Trzech 12 - letnich zawodników Energii Kozienice, pojechało do Częstochowy na testy w ekstraklasow...
Tegoroczne uczczenie pamięci pomordowanych żołnierzy Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej w Kozi...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Dyrekcja i pracownicy kozienickiego szpitala informują, że przy zachowaniu odpowiednich środków os...
Fot. http://www.kozienice.sr.gov.pl/
Jak poinformował prezes sądu rejonowego w Kozienicach Krzysztof Jerzy Piaseczny, Z dniem 1 czerwca 2020 r...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook