Dzisiaj jest środa, 22 maja 2019 r., 142 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Materiał wyborczy Ireneusz Sitarski
Kozienice na Królewskim Szlaku, czyli niezwykła muzyczna podróż przez historię
Dodał: KamZap, 17-12-2018 12:35, odsłon: 703

W dniach 25 listopada – 5 grudnia w Kozienicach odbył się projekt ”Kozienice na królewskim szlaku” dofinansowany przez Gminę Kozienice. Wydarzenie edukacyjno-artystyczne zorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Muzycznej Kanon obejmowało koncerty dla społeczności Kozienic, zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.

Projekt upamiętniał ważne postacie miasta oraz promował jego dziedzictwo historyczne i kulturowe w skali ogólnopolskiej, jako miasta z bogatą przeszłością, sięgającą czasów Piastów i Jagiellonów.

Pierwszy z koncertów miał miejsce 25 listopada w kościele św. Józefa w Kozienicach. Wyjątkowy koncert pamięci Matki Kazimiery Gruszczyńskiej - założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących, upamiętnił tę wybitną postać związaną z Kozienicami. Wspaniale dobrany program koncertu złożony z utworów sakralnych S.S. Szarzyńskiego, G.F.Handla i A.Corellego, a wykonany w mistrzowski sposób przez zespół muzyki dawnej Filatura di Musica został ciepło przyjęty przez publiczność. Więcej o tym koncercie pisaliśmy TUTAJ.

5 grudnia odbyły się dwa koncerty edukacyjne dla dzieci z kozienickich przedszkoli i szkół. Koncerty prowadził znakomity flecista i teoretyk muzyki, adiunkt łódzkiej Akademii Muzycznej dr Marek Nahajowski, który wprowadził dzieci w czasy króla Zygmunta Starego, urodzonego w Kozienicach.

Markowi Nahajowskiemu partnerowały: Judyta Tupczyńska grająca na skrzypcach barokowych, Patrycja Domagalska-Kałuża grająca na klawesynie oraz Anna Korbolewska – tancerka. Pani Anna oprócz wspaniałych tańców (m.in. folia i galiarda) pokazała i omówiła dawne stroje dworskie, a także zademonstrowała jak dawniej się witano. Wśród licznie przybyłych przedszkolaków nie zabrakło chętnych, aby spróbować dawnego ukłonu, a cały koncert bardzo się podobał młodej publiczności.

Tego samego dnia na sali Kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego odbył się drugi, równie wspaniały, koncert zespołu Filatura di Musica, grającego na instrumentach historycznych. Tym razem zespół wystąpił w poszerzonym składzie wykonując słynne koncerty Antonio Vivaldiego: „La Notte” na flet podłużny, smyczki i basso continuo oraz „Le Quattro Stagioni” (Cztery Pory Roku).

Solistami wieczornego koncertu byli: Marek Nahajowski – flet podłużny i Judyta Tupczyńska – skrzypce barokowe, którzy w brawurowy sposób wykonali swoje partie. Solistom towarzyszyli bardzo doświadczeni już muzycy związani z nurtem wykonawstwa historycznego w Polsce: Ludmiła Piestrak, Ewa Chmielewska (skrzypce barokowe), Małgorzata Feldgebel (altówka barokowa), Tomasz Frycz (wiolonczela barokowa), Grzegorz Zimak (kontrabas barokowy), Patrycja Domagalska-Kałuża (klawesyn) - pomysłodawca całego cyklu Kozienice na królewskim szlaku. Gromkie brawa, owacje na stojąco, ciepłe komentarze po wszystkich koncertach były dowodem na to, że warto organizować takie przedsięwzięcia w Kozienicach.   
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
ilustracja, pixabay.com
Jak poinformował dzisiaj Burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski, na terenie miasta może powstać około 10 punk...
Od lewej sierż. Tomasz Dąbrowski, st. post. Ireneusz Iwańczyk Fot. KPP Kozienice
Do pożaru poddasza domu doszło w miniony weekend w gminie Grabów nad Pilicą. Dom zamieszkiwała sam...
Fot. Kamil Zapora
W sobotę 25 maja na stadionie w Kozienicach już po raz dziewiąty będą ze sobą konkurować młodzi adepci kr...
Fot. Kamil Zapora
Już po raz szósty do Kozienic zawitają utalentowani zawodnicy, by oczarować kozienicką publiczność...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook