Dzisiaj jest czwartek, 13 grudnia 2018 r., 347 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Kozieniccy seniorzy dzielą się dobrem. Utworzyli wolontariat seniora
Dodał: MariuszBasaj, 26-11-2017 08:46, odsłon: 1926
fot. Mariusz Basaj
fot. Mariusz Basaj

Grupa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka zaangażowała się w wolontariat seniora. Już, jako jedni z nielicznych w całym kraju, zakwalifikowali się do projektu "UTW dla społeczności". W ramach tego przedsięwzięcia w sobotę wzięli udział w ciekawym spotkaniu z Latającą Animatorką Kultury Dagmarą Gortych.

Wolontariat seniora to przykład jednych z licznych zajęć fakultatywnych na kozienickim uniwersytecie. Obecnie zrzesza już 14-cioro słuchaczy w wieku 50+. Jego członkowie spotykają się regularnie w dwutygodniowych odstępach. Ich pierwsze spotkania poświęcone były idei wolontariatu i pomysłom na działania na rzecz społeczeństwa. Seniorzy przeprowadzili już pierwsze akcje, takie jak spotkania z dziećmi, połączone z warsztatami robienia ozdób bożonarodzeniowych. Włączyli się także do akcji "Cała Polska czyta dzieciom".

 

- Wbrew pozorom, wolontariat wśród seniorów staje się coraz bardziej popularny, coraz więcej UTW proponuje takie formy aktywności. Seniorzy mają ogromne doświadczenie życiowe, mają czas i warto to wszystko pozytywnie spożytkować. Poprzez wolontariat czują się potrzebni, bo dając też otrzymują - wdzięczność drugiego człowieka, uśmiech, podziękowanie - mówi Izabela Barcikowska-Poździk, opiekun grupy.

 

Są częścią dużego projektu

 

Kozieniccy seniorzy jako jedna z 10 grup w całej Polsce biorą udział w V edycji projektu "UTW dla społeczności", organizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” przy współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności.

 

W ramach programu trzyosobowe zespoły z każdego UTW wezmą udział w trzech wyjazdowych spotkaniach warsztatowych, przygotowujących do utworzenia grupy wolontariatu i współpracy ze społecznością lokalną. Uniwersytety otrzymają także wsparcie trenera/trenerki z sieci Latających Animatorów Kultury i Latających Socjologów Towarzystwa „ę” dla tworzących się grup wolontariatu, a także mikro-grant na pierwsze działania grupy. Zostaną także włączone w ogólnopolską sieć UTW rozwijających wolontariat, poprzez stronę internetową utw.seniorzywakcji.pl oraz będą mogły korzystać z bieżącego wsparcia i doradztwa ze strony Towarzystwa „ę”.

 


W ubiegły piątek, podczas jednego ze spotkań, seniorzy przygotowywali ozdoby choinkowe. W tym tygodniu odwiedzili m.in. podopiecznych PANDY, gdzie poprowadzili warsztaty.

 

Ciekawe spotkanie

 

W sobotę 25 listopada wolontariusze wzięli udział w ciekawym spotkaniu z Dagmarą Gortych, Latającą Animatorką Kultury. Podczas zajęć warsztatowych seniorzy rozmawiali m.in. na temat tego, dlaczego zdecydowali się wziąć udział w wolontariacie. Wśród częstych odpowiedzi padały stwierdzenia, że przez lata, np. w trakcie pracy zawodowej, dużo pracowali z ludźmi, mieli okazję im pomagać i chcą to kontynuować.

 

Liczba tematów była znacznie szersza. - To spotkanie jest po to, aby troszkę opowiedzieć na czym polega program. Rozmawiamy o idei samego wolontariatu i działań społecznych, o łamaniu stereotypów. Odpowiadamy na pytanie: co to znaczy wolontariat? Że to też może być taki moment, kiedy się rozwijamy, uczymy się i działamy na rzecz społeczności - mówi Dagmara Gortych i dodaje: - Omawiamy też przykłady działań, jakie seniorzy w całej Polsce już realizują w ramach podobnych przedsięwzięć.

 

Jak tłumaczy animatorka, intencją programu jest także to, aby Uniwersytety Trzeciego Wieku w całej Polsce otwierały się na swoje lokalne społeczności. Zdarza się, że mimo iż bardzo prężnie działają, to zdarza się, że w społecznościach ich nie widać. "UTW dla społeczności" ma pomóc to zmienić.

 


Sobotnie spotkanie odbyło się w sali na rogu CKA, a każda z uczestniczek miała wiele okazji do tego, by podzielić się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami. 


Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Do tragicznego wypadku doszło wczoraj około godziny 17:25 na drodze powiatowej w miejscowości Wybor&oacut...
Fot. A©Arpass
We wszystkich sądach w regionie radomskim trwa kryzys związany z nieobecnością dużej liczby pracownik&oac...
Fot. Kamil Zapora
Dzisiaj w sali koncertowo-kinowej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach odbył się XVIII Przegląd...
Kadr z filmu
W tym tygodniu na ekranie Kina KDK zobaczymy trzy nowe filmy. Na najmłodszych widzów czeka spotkan...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook