Dzisiaj jest niedziela, 25 lutego 2018 r., 56 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Fabryka Domów Bogucin
Koniec z ulicą Armii Ludowej. Mieszkańcy wybrali nową nazwę
Dodał: MariuszBasaj, 11-05-2017 08:08, odsłon: 4363

W środę mieszkańcy komitetu nr 4 zadecydowali, że ulica Armii Ludowej zostanie zamieniona na ulicę Piaskową. Zmiana wynika z ustawy o dekomunizacji. Teraz potrzebna będzie jeszcze uchwała Rady Miejskiej w tej sprawie.

Ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej została uchwalona 1 kwietnia 2016 roku. Przepisy weszły w życie 2 września i od tego czasu samorządy lokalne mają obowiązek zmian nazw wszystkich ulic, placów, budynków, etc. w ciągu 12 miesięcy.

 

Na stronie Instytutu Pamięci Narodowej opublikowana została specjalna lista, na której podano przykładowe nazwy ulic, jakie powinny być zmienione. Wśród nich są trzy występujące w Kozienicach: Armii Ludowej, Janka Krasickiego (działacz komunistyczny, formalny przewodniczący Związku Walki Młodych) oraz Karola Świerczewskiego (generał pułkownik Armii Czerwonej i generał broni Wojska Polskiego).

 

Zmiany nazw tych ulic konsultowano na spotkaniach z mieszkańcami poszczególnych komitetów osiedlowych. KO nr 2 zdecydował o zmianie ul. Janka Krasickiego na ul. Ignacego Krasickiego, KO nr 3 i 6 proponują zmianę ul. Karola Świerczewskiego na ul. Sławna.

 

Najdłużej te dyskusje trwały w przypadku komitetu nr 4, gdyż mieszkańcy nie mogli dojść do zgody. Potrzebne były tu dodatkowe konsultacje. Na środowym spotkaniu pojawiło się kilkadziesiąt osób i tu też padło kilka propozycji nowej nazwy.

 

- Zasugerowałem ograniczenie propozycji do 2-3 najbardziej popularnych nazw, czyli Piaskowa, Szkolna, Prymasa Tysiąclecia. Mieszkańcy zadecydowali o Piaskowej - mówi przewodniczący komitetu nr 4 Arkadiusz Molenda.

 

Żeby nazwy weszły w życie potrzebne są stosowne uchwały Rady Miejskiej w tej sprawie. Co jeszcze raz trzeba podkreślić, zmiana nazwy ulicy, dokonana na podstawie ustawy nie ma wpływu na ważność dokumentów, zawierających dotychczasową nazwę.

Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Piaskowa???? skad ten pomysł?z dobrze poinformowanego żródła wiem że ulica miała zmienić nazwę na Żwirka i Muchomorka,więc skąd ta nagła zmiana?
Dodane obrazki:
11-05-2017, 09:42:36
+ 2
- 5
odpowiedz
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
fot. KZ
W sobotę 23 lutego w wodzie zmierzyło się blisko 200 zawodników. Choć frekwencja jest ponad dwukro...
fot. OPP OJ w Kozienicach
Z okazji dnia św. Walentego OPP "Ogród Jordanowski" zorganizował Turnieje: w piątek 16 lutego Wale...
fot. OPP OJ w Kozienicach
W środę 21 lutego w OPP „Ogród Jordanowski” w Kozienicach odbył się XV Konkurs Ortogra...
fot. archiwum
Coś specjalnego czeka na fanów sportów wodnych. Za dwa tygodnie zapraszamy na pływalni...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienice
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook