Dzisiaj jest wtorek, 04 sierpnia 2020 r., 217 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Kolejny mural powstanie w naszym mieście. Władze samorządowe chcą upamiętnić 470. rocznicę nadania praw miejskich Kozienicom
Dodał: MaG, 15-10-2019 15:57, odsłon: 2232

W środę, 16 października, rozpoczną się prace nad drugim kozienickim muralem. W ten szczególny sposób samorząd upamiętni 470. rocznicę nadania praw miejskich Kozienicom.

Malowidło, które powstanie na ścianie budynku gminnego przy ul. Radomskiej 36, jest kompozycją złożoną z elementów charakterystycznych dla miasta i gminy.  W lewej części murala zamieszczona zostanie  głowa jelenia z porożem, w prawej wizerunek urodzonego w Kozienicach Króla Polski Zygmunta Starego. W dolnej części, będziemy mogli zobaczyć delikatne obrysy kozienickiego pałacu – w wersji przedwojennej, kozienickiej kolumny z XVI wieku upamiętniającej narodziny króla oraz kominy elektrowni nawiązujące do współczesnej historii Kozienic.

- W pierwotnej wersji – zgłoszonej do organizowanego przez Urząd Miejski – zapytania ofertowego, w koncepcji przedstawiony był król Władysław Jagiełło, jednak na prośbę członków komisji muralowej, w której poza reprezentantami Gminy i Enei, zasiadali przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej, Spółdzielni Mieszkaniowej, a także lokalnych środowisk artystycznych i mieszkańców, autor pracy naniósł zmiany i „podmienił” królów, podkreślając tym samym niebagatelny fakt narodzin Zygmunta Starego w naszym mieście – informuje burmistrz Kozienic.

Autorem murala jest Seweryn Boroch, prywatnie mieszkaniec Gminy Kozienice, zawodowo związany z działającą na warszawskim rynku firmą Estimejt, której jest właścicielem. Koncepcja muralu, pomimo iż bardzo nowoczesna, zyskała pozytywną opinię Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

- Rok 2019 jest rokiem w którym przypada 470. rocznica nadania praw miejskich Kozienicom. Dla nas Kozieniczan jest to bardzo ważne wydarzenie. Za pośrednictwem murala chcemy edukować, pielęgnować pamięć o historii, ale i tworzyć, nową, współczesną. Mural powstanie w charakterystycznym miejscu, w centrum miasta, a jednocześnie – o czym może nie wszyscy wiedzą – na granicy strefy ochrony konserwatorskiej. Symbolicznie łączy nowe ze starym. Wierzę, że malowidło zyska sympatię mieszkańców – komentuje burmistrz Piotr Kozłowski.

 


Mural powstanie w ramach tegorocznego, partnerskiego projektu, który realizują

wspólnie Gmina Kozienice i Enea Wytwarzanie Sp. z o.o. 

 

 

 

Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Nowicjusz
W końcu mural który przyciąga wzrok w przeciwieństwie do tego poprzedniego który ktoś zatwierdził bez zgody mieszkańców Kozienic!
15-10-2019, 17:32:06
+ 16
- 13
odpowiedz
Amator
Mam nadzieję, że to ogólna koncepcja i będzie finalnie inaczej bo to coś wygląda tragicznie. Na pewno głosowałem na cos innego...
15-10-2019, 18:11:01
+ 18
- 13
odpowiedz
to po lewej to co to jest,to tak samo jak twarze na poprzednim ok ale co mają wspólnego z B11,powinno byść logo elektrowni kozienice i 8 x 200, ale cóż tkie czasy jak kiedyś z innymi muralami
17-10-2019, 18:54:24
+ 3
- 4
odpowiedz
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Dyrekcja szpitala w Kozienicach informuje, że przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności obe...
Fot. archiwum Kozienickiego Domu Kultury
Trzy inicjatywy kulturalne, zgłoszone przez mieszkańców Gminy Kozienice, otrzymają dofinansowanie ...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Wójt gminy Garbatka-Letnisko Teresa Fryszkiewicz ogłasza nabór wniosków o przyznanie...
Wspólny projekt gminy Kozienice i Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej wziął udział w ...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook