Dzisiaj jest środa, 26 czerwca 2019 r., 177 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Jazzu w takim wykonaniu jeszcze nie słyszeliście. W CKA szykuje się kolejny ciekawy koncert.
Dodał: KamZap, 03-10-2018 09:00, odsłon: 511
fot. archiwum
fot. archiwum

Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka zaprasza na koncert zespołu GÓRECKI AHEAD Oleś Brothers & Christopher Dell, który odbędzie się w niedzielę 14 października o godz. 18.00 w sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach (ul. Warszawska 29).

Wstęp na koncert jest wolny, jednak obowiązują na niego nieodpłatne wejściówki, do pobrania - do 4 sztuk dla jednej osoby - od godz. 13.00 dnia 6 października do wyczerpania limitu miejsc, w kasach Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach.

 

GÓRECKI AHEAD Oleś Brothers & Christopher Dell 

Górecki AHEAD to projekt z pogranicza dwóch muzycznych światów – świata muzyki skomponowanej i muzyki improwizowanej. Wybitny polski kompozytor Henryk Mikołaj Górecki staje się punktem odniesienia zarówno w sferze dźwiękowej, jak w sferze idei i artystycznej postawy, która w jego przypadku była równie wyjątkowa, jak jego twórczość muzyczna. Trio Oleś Brothers & Christopher Dell przedstawiają kompozytora w zupełnie nowym, jazzowym kontekście, ukazując jego dzieło z zaskakującej perspektywy. Zamierzenia i realizacja skupiły się na odszukaniu wspólnych elementów kompozytorskiej układanki twórczości Góreckiego i zagraniu tej muzyki poniekąd od nowa. Zmianie uległy obsada instrumentalna, nierzadko struktury utworów, a czasem również ich długości. Niekiedy niemalże wszystko toczy się zgodnie z kompozytorskim zamysłem twórcy, ale jest poddane odmiennej wrażliwości muzyków improwizujących. GÓRECKI AHEAD jest bowiem autorską propozycją odczytania muzyki Mistrza, przefiltrowaną przez wrażliwość i muzyczne doświadczenie muzyków tria Oleś Brothers & Christopher Dell. Ta odważna aktualizacja twórczości Góreckiego potwierdza jej żywotność i podatność na muzyczne alteracje. 

„Górecki Ahea” nie jest jednak wyprawą do muzycznego muzeum, ale bijącą świeżością i zapałem rozmową czwórki artystów. Analityczny, precyzyjny dźwięk wibrafonu Della przeplata się z zaskakującymi pomysłami Bartłomieja i Marcina Olesiów na temat faktury utworów Góreckiego. Kompozytora, który nie zniknął w gąszczu jazzowej interpretacji, ale przeciwnie – zyskał dzięki niej drugie życieRzeczpospolita Jan Maciejewski 

Myliłby się ten, kto sięgając po album, oczekiwałby kolejnej płyty z przearanżowaną oryginalną muzyką, zaanektowaną linearnie od nieżyjącego twórcy. Nic z tych rzeczy! To raczej wyjście z punktu „A”, którym jest dzieło kompozytora i osobiste jego odczytanie, ukazanie jądra jego ponadczasowego piękna z improwizacją jako umownym punktem „B”Jazz Forum (maj 4-5/2018) Piotr Iwicki 

 

 

Skład zespołu: Marcin Oleś – kontrabas, Bartłomiej Oleś – perkusja, Christopher Dell – wibrafon.

 


Christopher Dell to jeden z najbardziej kreatywnych improwizatorów na niemieckiej scenie muzycznej. Absolwent prestiżowych uczelni w Rotterdamie, Berklee i Kaiserslautern, laureat nagrody Gary Burtona, Deutscher Schallplattenpreis i wielu innych. Wibrafonista jazzowy i kompozytor muzyki współczesnej. Współpracuje z legendami jazzu jak Benny Golson, Lee Konitz, Lalo Schifrin, Peter Erskine, i wybitnymi postaciami sceny europejskiej jak Theo Jörgensmann, Lars Danielsson, Tomasz Stańko, Albert Mangelsdorf. 

Bracia – Marcin Oleś kontrabasista i Bartłomiej Oleś perkusista – to jedni z bardziej cenionych artystów dzisiejszej sceny jazzowej - muzycy okrzyknięci największym skarbem polskiego jazzu XXI wieku, Polscy Jazzowi Wykonawcy Roku 2016 według kolegium JazzPRESSu i RadioJAZZ.FM. Współpracują z wybitnymi artystami z całego świata jak David Murray, Kenny Werner, Tomasz Stańko, Jorgos Skolias, Antoni Gralak, Theo Jörgensmann, Erik Friedlander, Chris Speed, Herb Robertson, Rob Brown, z którymi koncertują, a także nagrywają wysoko oceniane przez krytyków i publiczność płyty (dyskografia braci Oleś zawiera ponad 20 albumów). Album tria Theo Jörgensmann & Oleś Brothers - “Alchemia”, który wydała jedna z najbardziej prestiżowych jazzowych wytwórni na świecie – szwajcarska HatHut Records, polska krytyka odnotowała jako wielki sukces polskiego jazzu. 

Marcin Oleś, Bartłomiej Oleś i Christopher Dell tworzą razem trio od 2011 roku, realizując uprzednio album z muzyką Krzysztofa Komedy KOMEDA AHEAD. 6 kwietnia 2018 został wydany album GÓRECKI AHEAD.    
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
„Koło Gospodyń Wiejskich – wyjątkowe miejsca, wyjątkowi ludzi” – pod takim hasłem...
fot. UM Kozienice
Zakończyła się pierwsza edycja konkursu „WzMOCnij swoje otoczenie” organizowanego przez Polsk...
Fot. UM
Wraz z początkiem kalendarzowego lata Gmina Kozienice rozpoczęła poszukiwania ofert na zaprojektowanie i ...
Marcin Jóźwik. Fot. Kozienice24/archiwum
Aż osiem koncertów zaplanowano na tegoroczne wakacje w wykonaniu grupy „Tako Rzecze Starorze...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook