Dzisiaj jest środa, 16 stycznia 2019 r., 16 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Jak zwykle na wiosnę Kozienice się zalesiają. Kolejna akcja sadzenia drzew zorganizowana przez Nadleśnictwo
Dodał: KamZap, 19-04-2018 18:03, odsłon: 886
fot. KZ
fot. KZ

Piękna wiosenna aura, ruch na świeżym powietrzu i edukacja. Po raz kolejny Nadleśnictwo Kozienice zorganizowało akcję sadzenia lasu, do którego zaprosiło mieszkańców powiatu. Kto brał udział nie żałował, zwłaszcza, że nic tak nie cieszy jak obserwacja własnoręcznie posadzonego drzewa, które wzrasta, kwitnie i coraz głębiej zapuszcza korzenie.

Wiosna to dla Lasów Państwowych czas sadzenia. Wpisuje się ono w harmonogram różnych działań gospodarczych, społecznych i promocyjnych przewidzianych na cały rok. Na wzór lat poprzednich do czwartkowej akcji zaproszeni zostali przedstawiciele lokalnych służb mundurowych takich jak policja i straż pożarna, a także młodzież. W tym roku ze względu na lokalizację byli to uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Stanisławicach. - Chcemy tym dniem zwrócić uwagę na to jak ważny jest las i jak wielkie ma on w naszej okolicy znaczenie gospodarcze, ochronne i klimatyczne – mówił Nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice, Tomasz Sot.

Miejscem tegorocznej akcji były Stanisławice, a dokładnie rozstaj ulic na Stanisławice i Królewskiej. Wcześniej rósł tutaj las sosnowy, który dożył 120 lat, a został wycięty ze względu na swój wiek i niebezpieczeństwo jakie stwarzał. Teraz zostanie on zastąpiony lasem lipowo-bukowo-dębowym.

Wbrew pozorom na efekty dzisiejszej pracy nie będziemy musieli wcale długo czekać, ponieważ już za około trzy tygodnie nowo posadzone drzewa będą w pełni ulistnione. -  Zachęcam do zapamiętania, które drzewka się posadziło i jego corocznej obserwacji, tego jak rośnie, bo naprawdę daje sporo frajdy – dodaje Nadleśniczy.

 


Nadleśniczy Tomasz Sot nie tylko nadzorował całą akcję, ale z innymi pracownikami Nadleśnictwa Kozienice brał czynny udział w sadzeniu drzewek.

 

Nadleśnictwo planuje w tym roku zalesić 135 ha do czego potrzebne będzie ponad milion drzewek. W czwartek w Stanisławicach posadzono około tysiąca co i tak stanowiło duży wysiłek dla kilkudziesięciu osób. Jednak w akcjach takich jak tak bardziej chodzi o edukację i uświadamianie, niż o wynik. Ważne jest, żeby ludzie zrozumieli, że las wymaga takiej samej opieki jak przydomowy ogródek, w którym jest czas cięcia, sadzenia i pielęgnacji. Obserwując zapał z jakim pracowali najmłodsi uczestnicy można śmiało przyjąć, że akcja przynosi efekty. - Warto to robić, ponieważ im więcej drzew rośnie na Ziemi tym lepiej. Co prawda jest ciężko, ale razem z kolegami dajemy radę. Oni kopią, ja sadzę, w ten sposób posadziliśmy już około stu drzew – mówiła Maja Amerek z PSP w Stanisławicach.

 


Jak przyznała Maja Amerek praca we dwoje, a nawet troje jest o wiele efektywniejsza.

 

 

- Każde posadzone drzewo to dobry uczynek dla matki natury i naszej planety. Nie jest łatwo, w kopaniu nie pomagają korzenie, których jest tutaj pełno, ale nasz wysiłek na pewno się opłaca – powiedział nam Jakub Stój, uczeń ze Stanisławic.

 

Za kilka lat nowy las na pewno doskonale wpiszę się w tutejszy krajobraz i jeszcze bardziej ubogaci i tak już piękne okolice Stanisławic, Nowin i Aleksandrówki.    
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. KDK
„Bośnia – kraj spalonego sąsiada” oraz „Cypr wstrząśnięty, nie zmieszany” t...
Fot. KDK
Od 14 stycznia do 11 lutego w sali na rogu Centrum Kulturalno-Artystycznego można oglądać wystawę „...
Wczoraj policjanci z Kozienic zatrzymali kierującego pojazdem renault, który jechał bez zapiętych ...
Fot. archiwum
Od 28 stycznia do 1 lutego w ramach pierwszego tygodnia ferii z KCRiS odbędzie się 22 edycja Turnieju Pił...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook