Dzisiaj jest wtorek, 26 maja 2020 r., 147 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
REMAX Sp. z o.o.
Historia Elektrowni Kozienice… czyli Pierwsze Lata w Puszczy odc. X (ostatni)
Dodał: KamZap, 18-12-2018 17:31, odsłon: 1440
Budowa 1 bloku w Os. Energetyki Fot. archiwum
Budowa 1 bloku w Os. Energetyki Fot. archiwum

W tym roku obchodzimy 50 rocznicę Elektrowni Kozienice. Publikowaliśmy już z tej okazji historię przedsiębiorstwa opracowaną przez dr Sebastiana Piątkowskiego, dzisiaj publikujemy ostatnią część wspomnień inżyniera Zdzisława Krawczyka, pierwszego kierownika budowy, związanych z budową Elektrowni Kozienice w latach 1968 – 1973.

Długa jest lista wybudowanych obiektów zmieniających oblicze miasta i służących poprawie warunków socjalnych załogi z placu budowy powstałych dzięki inwencji dyrektora. Na mapę infrastrukturalnej otoczki budującej się elektrowni należy dopisać wybudowaną, wyposażoną, i uruchomioną jak na tamte czasy luksusową stołówkę. Ogólnie dostępna stołówka pracuje do dzisiaj. Do ośrodka wypoczynkowego nad jeziorem Ryn został również przeniesiony z placu budowy budynek magazynowy „Zębiec”. Korzystają z tych wszystkich wymienionych budynków i obiektów ówczesnego zaplecza mieszkańcy miasta. Szkoda, że dla uczczenia pamięci tych, dzięki którym powstały nie nazwano ich imieniem którejś z ulic lub obiektów w Kozienicach, dla których tak wiele zrobili.

 

Dyrektor Adam Biały był niepowtarzalnym do naśladowania w podejmowaniu głęboko przemyślanych decyzji. Wielokrotnie otoczenie oceniało jego postępowanie, jako irracjonalne. Wynikało to głównie z tego, że on bez reszty żył tym co robił, a niezależnie od tego był wyjątkowym fachowcem swego zawodu. Udawało mu się skutecznie unikać poważnych konfliktów między stronami biorącymi udział w procesie budowy. Muszę przyznać jak pamiętam, że sztuka ta udała się do końca i została zwieńczona niepowtarzalnym sukcesem. Przykładem tego niech będzie decyzja zlecenia i powołania kierownictwa rozruchu.

 

Rozruch bloków energetycznych został zlecony organizacji Generalnego Wykonawcy. Znawcy tematu zachodzili w głowę jak można zlecić tak technicznie poważny proces przedsiębiorstwu zatrudniającemu wyłącznie pracowników budowlanych. Rutynowo procesem rozruchu zajmowały się przedsiębiorstwa specjalistyczne branży energetycznej. Znając środowisko „Betonstalu”, Generalnego Wykonawcy początkowo również dziwiłem się podjętej przez szefa decyzji. Życie pokazało, że decyzja była ze wszech miar racjonalna. Pozwalała na uniknięcie wprowadzania na budowę nowego kontrahenta, a co za tym idzie konfliktów pomiędzy kierownictwem rozruchu a Generalnym Wykonawcą w osobie dyrektorem Zielińskiego. Przy podejmowaniu decyzji dyrektor Biały doskonale zdawał sobie sprawę, że zlecając „szewcowi” otwarcie zakładu „zegarmistrzowskiego”, ten, aby wywiązać się z przyjętego zlecenia będzie musiał zatrudnić w tym zakładzie specjalistów z tej branży. Specjaliści znający się na zainstalowanych urządzeniach energetycznych elektrowni byli pracownikami pod kierownictwem dyrektora. Aby wywiązać się z przyjętego na siebie zadania Generalny Wykonawca w osobie dyrektora Zielińskiego musiał przyjąć tych ludzi na swoje etaty. Taryfikator płac dla specjalistów w budownictwie był znacznie wyższy od taryfikatora płacowego w energetyce. Tym samym pracownicy rozruchu mogli być lepiej wynagradzani za swą ciężką pracę.

               

Na stanowisko kierownika rozruchu dyrektor desygnował swego zastępcę do spraw technicznych mgr inż. Tadeusza Zborowskiego. Ten z kolei zatrudniał pracowników przyszłej obsługi bloków energetycznych. Pozwalało to również szkolić nowo przyjmowanych pracowników do obsługi zainstalowanych urządzeń. Tak ustawiona organizacja rozruchu pozwoliła na przejęcie w swoje ręce steru budowy przez dyrekcję elektrowni, czyli kompetentnych i fachowych ludzi. Śmiem twierdzić, jako uczestnik tych wydarzeń, że przyjęcie i prowadzenie rozruchu tej elektrowni zaproponowane przez dyrektora Biały miało znacznie większy wpływ na końcowy sukces jak wolne soboty. (…)     

                            

Dedykacja

        

Dzisiaj przewija się w mojej pamięci film kręcony przez 56 lat pracy zawodowej. Pracy od konduktora kolei linowej na Kasprowy Wiech, projektanta, dyrektora kilku sztandarowych budów, dyrektora kilku przedsiębiorstw, koordynatora budów w Iraku pełnomocnika firm polonijnych, do właściciela zakładu pracy zatrudniającego stu pracowników. Wspominając tę bogatą w różne doświadczenia zawodowe drogę stwierdzam, że epizod spędzonego czasu na budowie w Kozienicach zaliczam do najmilszych wspomnień. Miło jest mieć świadomość, że pozostawia człowiek po sobie trwałe ślady na gospodarczej mapie kraju. Elektrownia Kozienice będzie się rozrastać, a prawnuki tych, którzy zaczęli ją wznosić nie będą miały pojęcia, w jakich spartańskich warunkach rodził się ten kolos energetyczny.

 

Dobrze jest zdawać sobie sprawę, że życie każdego z nas mija jak sekunda w otchłani wieczności, potwierdzając złotą myśl, że nic się nie zmienia czas tylko płynie wychodzisz z cienia i w cieniu giniesz. Wielką satysfakcją dla żyjących jest świadomość pozostawiania na tej ziemi pozytywnych śladów własnego życia dla potomnych.(…)

 

Dedykuję te wspomnienia pamięci o wspaniałych ludziach, którzy w budowę tej elektrowni włożyli największy trud. Szczególne zasługi wnieśli: Adam Biały, Tadeusz Rubaszowski, Józef Zieliński i wielu innych

 

Zdzisław Krawczyk

Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu
25 maja miała miejsce konferencja prasowa dotycząca ponownego otwarcia Mazowieckiego Centrum Sztuki Wsp&o...
owiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kozienicach przekazała kolejne informacje na temat statystyk...
fot.. Adrian Bartosiewicz
Świat walczy z kryzysem sanitarnym i ekonomicznym, a branża turystyczna jest jedną z najbardziej dotknięt...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Minister Infrastruktury zatwierdził do realizacji 9 programów inwestycji dla zadań drogowych, kt&o...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook