Dzisiaj jest poniedziałek, 01 czerwca 2020 r., 153 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
REMAX Sp. z o.o.
Fundacja Enea wsparła akcję promującą zdrową żywność w Gniewoszowie
Dodał: KamZap, 28-03-2019 08:00, odsłon: 1921
Fot. Enea
Fot. Enea

Warzywno-owocowy zawrót głowy” – pod tym hasłem odbyła się 21 marca w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Gniewoszowie, już po raz dziesiąty, akcja promująca zdrowy styl życia. Tegoroczna inicjatywa uzyskała wsparcie Fundacji Enea, za sprawą Programu Grantowego „Potęga poMocy”.

Placówka w Gniewoszowie jest jednym z czterech beneficjentów z powiatu kozienickiego, który otrzymał wsparcie finansowe w realizacji zgłoszonych projektów. W akcji zorganizowanej w ZSP w Gniewoszowie udział wzięło 240 uczniów z klas I – VII oraz rodzice, zaproszeni goście, przedstawiciele Enei Wytwarzanie oraz partnerzy. Od godzin porannych uczniowie wraz z rodzicami przygotowywali owocowo-warzywne smakołyki: szaszłyki, koreczki oraz sałatki, które w przerwach warsztatowych służyły za poczęstunek. Następnie uczniowie podzieleni na grupy zajęciowe pod opieką wychowawców udali się na zajęcia.

 


 

Warsztaty „Coś na ząb” prowadzone były przez kucharzy „Szkoły na widelcu”. Grzegorz  Łapanowski - prezes Fundacji „Szkoła na widelcu” - działa na rzecz poprawy jakości odżywiania dzieci w szkołach, a jego celem jest krzewienie świadomości w zakresie zdrowego odżywiania wśród dzieci, ich rodziców oraz nauczycieli. Osoby prowadzące warsztaty poinformowały dzieci skąd się bierze oraz czym jest dobre jedzenie. Wspólnie z dziećmi stworzyły zdrowe potrawy oraz  koktajle warzywno-owocowe.

 

Warsztaty „Coś dla urody” prowadziła trenerka fitness Ewelina Tadasiewicz.  Uczennice mogły dowiedzieć się, że forma aktywnego wypoczynku jaką są zajęcia fitness, stanowi naturalny sposób poprawy postawy ciała i zdobycia kondycji. Energetyczny wspólny trening i super zabawa to fantastyczna energia, którą tętniła cała szkoła.

 

Warsztaty „Coś dla podniebienia” prowadziły kobiety z „Lokalnej Grupy Działania Puszcza Kozienicka”, na których wspólnie z uczniami przygotowywały witaminowe bomby w postaci soków i koktajli zrobionych ze świeżych warzyw i owoców.

 

Warsztaty „Coś dla ciała” prowadzone były przez trenera Michała Sawincew. Chłopcy biorący udział w ćwiczeniach doświadczyli jak systematyczna aktywność fizyczna wpływa zarówno na kondycję fizyczną, jak i psychiczną. Ruch pobudza krążenie krwi, wraz z którą wyekstrahowane z jedzenia składniki odżywcze docierają do wszystkich tkanek i odżywiają je. Głęboki oddech pobudza układ nerwowy oraz trawienie i usuwanie toksyn z organizmu. Dzięki temu dzieci są silne, zwinne, zdrowe i lepiej radzą sobie ze stresem. Dlatego trener zachęcał wszystkich do ćwiczeń i aktywności  fizycznej.

 

Warsztaty „Coś dla oka” prowadzone były przez jednego z rodziców. Mama ucznia zadbała o estetykę i piękno serwowanych przysmaków, tworząc dekoracje i piękne oprawy do różnych potraw.

 

Warsztaty „Witaminy w obiektywie” poprowadzili zawodowy fotograf  Franciszek Subocz i Danuta Błażyńska. Zapoznali oni uczniów z tajnikami dobrej fotografii i zaciekawili robieniem zdjęć z różnych miejsc. Uczniowie mogli sami zrobić zdjęcie profesjonalnym aparatem i zobaczyć jego efekt.

 

Warsztaty „Coś dla mózgu” poprowadziła Maryla Markiewicz. Uczniowie w czasie tych zajęć zdobyli wiedzę na temat jak należy się odżywiać i jaki tryb życia prowadzić, aby mózg funkcjonował prawidłowo. Efektem były zespołowe prace projektowe wykonane w ciekawych formach i technikach.

 

Warsztaty „Pięknie i estetycznie” prowadzone przez  Edytę Gogacz były kulinarnym savoir – vivre. Uczniowie poznali zasady dotyczące jedzenia i to nie tylko związane z samym podawaniem i spożywaniem potraw, ale również z nakrywaniem do stołu. Uczniowie dowiedzieli się również, że sposób nakrycia stołu zależy głównie od tego, czy podajemy codzienny posiłek, czy wydajemy uroczyste przyjęcie. Jednak zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku bardzo ważna jest estetyka. Uczniowie uczyli się nakrywania stołu, układania talerzy zależnie od przewidzianego zestawu potraw oraz układania sztućców. Dużym zainteresowaniem cieszyło się składanie papierowych serwetek.

 


 

Uczniowie mieli także możliwość wzięcia udziału w konkursie, który polegał na przygotowaniu owocowo-warzywnego stworka. Ich różnorodność i oryginalność wzbudzała wśród gości podziw oraz zachwyt. Wszyscy chętnie oddawali głosy, aby wyłonić zwycięzców najciekawszych prac, którzy wykazali się ogromną kreatywnością  i pomysłowością. Za owocowo-warzywnego stworka nagrodzono Aleksandrę Arażną, Martynę Olejarz oraz Natalię Banaś.

 


 

Uczniowie przygotowali również konkursowe prace plastyczne na temat niemarnowania żywności, na które również głosowali goście i rodzice. Za plakat nagrodzono: Natalię Wójcik, Justynę Madejską oraz Agatę Sadownik, Patrycję Arażną i Adriana Grabca.

 

Na zakończenie akcji uczennice szkoły zaśpiewały piosenkę pt.: „Olimpiada w Gniewoszowie” oraz podsumowały przebieg całego dnia i podziękowały wszystkim zaproszonym gościom i rodzicom za zaangażowanie oraz włożony wkład pracy, aby ten dzień był radosny i niezapomniany. Wójt Gminy Gniewoszów Marcin Szymon Gac i dyrektor ZSP w Gniewoszowie Jarosław Walasek nagrodzili zwycięzców oraz podziękowali wszystkim uczniom biorącym udział wręczając im drobne upominki.

 

Dzień ten pełen zdrowych witamin pod różną postacią był nie tylko wspaniałą zabawą dla uczniów, ale również nauką na temat zdrowego odżywiania i przestrzegania prawidłowych nawyków żywieniowych. W ramach projektu zaplanowano cykl wydarzeń o podobnym charakterze. Wolontariat pracowniczy Enei Wytwarzanie włącza się we wszystkie zaplanowane aktywności. 
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Youtube
Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka. Z tej okazji nauczyciele i dyrekcja Publicznej Szkoły ...
Fot. KCRiS
Oficjalne otwarcie parku miało się odbyć 1 maja. Sytuacja związana z koronawirusem pokrzyżowała nieco pla...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Kolejni nietrzeźwi kierujący na drogach powiatu kozienickiego zatrzymani. Rekordziści za kółkiem m...
Fot. Pixabay
Gmina Kozienice znalazła się wśród samorządów, które otrzymały dofinansowanie na świ...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook