Dzisiaj jest sobota, 16 lutego 2019 r., 47 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Film „Komendant Zagończyk” w TVP Historia
Dodał: KamZap, 04-05-2018 15:24, odsłon: 1202
Oficjalna premiera filmu w Kozienicach miała miejsce 15 lutego tego roku. Fot. archiwum
Oficjalna premiera filmu w Kozienicach miała miejsce 15 lutego tego roku. Fot. archiwum

W sobotę 5 maja 2018 roku w TVP Historia o godzinie 21:45 pokazany zostanie film „Komendant Zagończyk”. Ten fabularyzowany dokument powstał dzięki wsparciu Fundacji Enea.

Film „Komendant Zagończyk” poświęcony jest tragicznym losom Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka”, żołnierza Armii Krajowej i antykomunistycznego Związku Zbrojnej Konspiracji, który działał i walczył także w rejonie Zwolenia i Kozienic. Został stracony 19 lutego 1947 roku, trzy dni przed ogłoszeniem amnestii, egzekucję przeprowadzono w tajemnicy, wciąż nie wiadomo, gdzie został pochowany.

Pamięć o Franciszku Jaskulskim była przez długie lata wymazywana bądź fałszowana. Film, który przedstawia tę niezwykłą postać oraz losy jego żołnierzy powstał między innymi dzięki wsparciu ze strony Fundacji Enea. 

Zaangażowanych w realizację dokumentu było około 200 osób, brały w niej udział grupy rekonstrukcji historycznej z Kielc, Radomia, Przasnysza, Warszawy, Kozienic i Puław, jedna z największych inscenizacji dotyczyła bitwy pod Zwoleniem. 

Scenarzystą i reżyserem „Komendanta Zagończyka” jest Przemysław Bednarczyk, autorem zdjęć Wojciech Pronin, a kierownikiem produkcji – Bartosz Bednarczyk. – Scenariusz do „Komendanta Zagończyka” powstał na podstawie książki Ryszarda Śmietanki Kruszelnickiego, historyka z kieleckiej delegatury IPN, a także na podstawie akt i dokumentów przechowywanych w Instytucie Pamięci Narodowej – mówi Przemysław Bednarczyk - Pierwsze zdjęcia zrobiliśmy już w 2016 roku, korzystając z tego, że na polach koło Lesznowoli odbywała się inscenizacja historyczna. Kolejne zdjęcia nakręciliśmy zimą w Puszczy Kozienickiej przy Królewskich Źródłach, gdzie Zagończyk zbierał oddziały leśne w lutym 1946 roku – dodaje.

Pierwszy publiczny pokaz filmu odbył się w grudniu 2017 roku w Radomiu, później mogli go zobaczyć także mieszkańcy wielu innych miejscowości, w tym Zwolenia i Kozienic. Wszędzie wzbudzał ogromne zainteresowanie i zbierał doskonałe recenzje. 

Wkrótce  film będzie prezentowany także w USA i Kanadzie, ale wcześniej, bo 5 maja o godzinie 21.45 odbędzie się jego premiera w TVP Historia.    

 

Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Kamil Zapora
Dzisiaj na boisku przy Zespole Szkół w Kozienicach Energia poniosła najwyższą od kilku lat porażkę...
fot. Justyna Bojarska - Siębor
W piątek odbyły się uroczyste obchody 155 rocznicy bitwy pod Lipą, która została stoczona 15 luteg...
Fot. OSP Magnuszew
Dziś w godzinach wieczornych strażacy zostali zadysponowani do pożaru samochodu osobowego na DK 79 w przy...
Fot. Kamil Zapora
W piątek 15 lutego w sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach odbyła się otwarta de...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook