Dzisiaj jest wtorek, 18 grudnia 2018 r., 352 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Fabryka Domów Bogucin
O czym rozmawiali radni miejscy na komisji budżetowej?
Dodał: KamZap, 26-02-2018 22:52, odsłon: 2455
fot. KZ
fot. KZ

W poniedziałek 26 lutego w sali konferencyjnej urzędu miejskiego w Kozienicach odbyło się posiedzenie Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gospodarczego. Radni rozmawiali m.in. o budowie pomnika niepodległości, budowie „Nowego Centrum Kozienic”, a także o kwotach jakie wpłyną do budżetu i jakie go opuszczą w tym roku.

W 2018 roku gmina Kozienice będzie musiała zmierzyć się jednak z nieplanowanym wydatkiem w kwocie przynajmniej 730 tys. złotych. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 13 grudnia zeszłego roku zmienił bowiem podejście do niektórych obiektów, traktowanych do tej pory jako budowle, a jak się okazało będących w rzeczywistości budynkami. Zmiana ta dotyczy np. obiektów PGE S.A. Skarżysko-Kamienna rozlokowanych na terenie naszej gminy. W tej sytuacji PGE wystąpiło o zwrot 600 tys. złotych od gminy, z odsetkami 730 tys., i jak na razie jest to jedyny taki wniosek, który wpłynął do urzędu miejskiego, choć o podobne zwroty może ubiegać się np. PGNiG. Niestety w tegorocznym budżecie nie zostały zabezpieczone środki na ten wydatek, ponieważ budżet został opracowany w listopadzie, a wyrok TK zapadł w grudniu.

 

Nowe Centrum, nowy pomnik


Na komisji pojawił się również temat inwestycji związanej z zagospodarowaniem przestrzeni między ulicami Warszawską i Legionów, czyli tzw. „Nowego Centrum Kozienic”. Kilka szczegółów z tym związanych przedstawił wiceburmistrz Igor Czerwiński. Inwestycja ma kosztować ponad 9 mln złotych rozłożonych na trzy najbliższe lata. Wśród prac zaplanowano m.in. powiększenie parkingu koło basenu i oświetlenie całego terenu oraz powstanie dwóch budynków: altany oraz zadaszonego o powierzchni 200 metrów kwadratowych, w którym mogłaby znaleźć się np. kawiarnia. W założeniach około 3 hektary powierzchni zostanie podzielone na trzy części: pasaż, część zieloną oraz część lesistą. Plany zagospodarowania zostały sporządzone z uwzględnieniem wyników ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców Kozienic.

 


W Nowym Centrum Kozienic stanie także pomnik niepodległości, którego powstanie w tym miejscu poparło 2/3 ankieterów. Pomnik pierwotnie miał powstać na skwerze przy ulicy Konarskiego i właśnie zmianą jego lokalizacji zajmą się radni na najbliższej sesji. Jak mówił dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Jarosław Traczyk kosztorys całościowy i projekt wykonawczy poznamy w ciągu 2 tygodni. Jednak już teraz wiemy, że pomnik będzie przedstawiał legionistę, jako bohatera zbiorowego i sylwetkę Józefa Piłsudskiego jako bohatera indywidualnego. Jaki będzie koszt wykonania? Prawdopodobnie mniejszy niż 910 tys. złotych, czyli tyle ile zakładał wcześniejszy projekt. Kwota powinna być niższa ze względu na mniejszą przestrzeń do zagospodarowania pod pomnik oraz materiał jakim będzie czerwony granit zamiast stali kortenowskiej. Ponadto po uchwaleniu tej zmiany przez radę istnieje szansa na pozyskanie dodatkowych środków ze zbiórek społecznych, którymi mają zająć się zainteresowane organizacje.

 


Jarosław Traczyk przedstawił założenia projektu pomnika niepodległości    
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
W poniedziałek do Pionek przyjechało kilkudziesięciu wójtów oraz burmistrzów Ziemi R...
Fot. PTTK
Kozienicki oddział PTTK zaprasza na V Turystyczny Sylwester z PTTK na trasie Sokoły-Jedlnia Letnisko. Raj...
Fot. KDK
Od 15 grudnia, w Centrum Kulturalno-Artystycznym (w kasach Kina KDK) stoi Skarbona Stacjonarna, do kt&oac...
Wczoraj w miejscowości Regów Nowy w gminie Gniewoszów policjanci zatrzymali do kontroli toy...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook