Dzisiaj jest czwartek, 19 września 2019 r., 262 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Dwie nowe pyszności z regionu na Liście Produktów Tradycyjnych
Dodał: DL, 20-08-2019 14:55, odsłon: 1042
Fot. LGD Puszcza Kozienicka
Fot. LGD Puszcza Kozienicka

Kozienicki miód i kapusta dębowa - to kolejne produkty wpisane ostatnio na ogólnopolską Listę Produktów Tradycyjnych w województwie mazowieckim.

Wykaz prowadzony przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zawiera już 31 wyrobów i potraw z naszego województwa. Obecność na liście stanowi świetną promocję regionu jak i samego produktu. Jest to również pierwszy krok do podjęcia starań o certyfikaty unijne.

 

Ostatnio na Listę Produktów Tradycyjnych zostały wpisane kolejne dwa nowe produkty zgłoszone przez:

 

- Stowarzyszenie „Nowoczesna Gospodyni” ze Stanisławic - kapusta dębowa (ziemniaczana), która jest już czwartym produktem z obszaru powiatu kozienickiego, który został odznaczony wpisem na listę. 

 

-  Witold Adamski, Pasieka Stanisławice - miód kozienicki pod nazwą, którego zostało zarejestrowanych pięć rodzajów miodu: wielokwiatowy, akacjowy, lipowy, spadziowo liściasty, spadziowo iglasty.

 

- „Kapusta dębowa (ziemniaczana)” cieszy się od lat ogromną renomą na lokalnym rynku. To produkt wyjątkowy i ściśle związanym z obszarem, z którego pochodzi. Potrawa przygotowywana jest przez Stowarzyszenie „Nowoczesna Gospodyni”, które powstało w 2010 roku w Stanisławicach, gm. Kozienice i prezentowana jest na niemal wszystkich lokalnych imprezach takich jak dożynki, targi, festyny, festiwale, a także regionalne targi krajowe i zagraniczne. Stowarzyszenie od kilku lat prowadzi warsztaty kulinarne dla dzieci i młodzieży, podczas których uczy ich przygotowywania tradycyjnych potraw Ziemi Kozienickiej, w tym kapusty dębowej. W 2017r. „Kapusta dębowa” zajęła I miejsce w konkursie Regionalny Znak Jakości organizowanym przez LGD „Puszcza Kozienicka” w kategorii produkt – materialny. W 2018 roku potrawa kapusta dębowa została laureatem konkursu „Stwórz przepis do Kulinarnej Biblii Polskich Potraw Tradycyjnych”, organizowanego przez portal mojawieś.pl, jako jedna z dwóch potraw z obszaru województwa mazowieckiego - czytamy w komunikacie LGD Puszcza Kozienicka.

 


Wszystkie rodzaje miodów Pana Witolda cieszą się ogromną popularnością w naszym regionie.

 

Miód Pana Witolda nie bez powodu znalazł się na zaszczytnej liście produktów tradycyjnych. Pan Witold posiada tytuł Mistrza Pszczelarskiego i gospodaruje 80 ulami typu wielkopolskiego oraz wykorzystuje różne pożytki w ramach pasiek wędrownych i stacjonarnych (hodowla matek pszczelich i tworzenie rodzin). W pasiekach wytwarzane są miody wielokwiatowe między innymi. z mniszka i wierzby rosnącej nad Wisłą. Pana Witold zajmuje się produkcją różnego rodzaju miodów, w których skład wchodzą między innymi: akacjowy, lipowy, gryczany, spadziowy, nawłociowy, ziołomiód sosnowy, ziołomiód malinowy oraz plastry z pierzgą w miodzie.

 

Na listę mogą być wpisane produkty rolne, środki spożywcze i napoje spirytusowe:

 

- których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych, tzn. wykorzystywanych od co najmniej 25 lat, metod produkcji,

 

- będące elementem dziedzictwa kulturowego regionu, w którym są wytwarzane,

 

- stanowiące element tożsamości społeczności lokalnej.

 

Wnioski o wpis produktu na listę składa się do Urzędu Marszałkowskiego, który dokonuje ich oceny. Pozytywnie zweryfikowane wnioski przesyłane są do ministra rolnictwa i rozwoju wsi, który jest odpowiedzialny za jej prowadzenie i uaktualnienie. Lista jest publikowana na bieżąco, na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
fot. ilustracja/pixabay.com
Burmistrz gminy Kozienice Piotr Kozłowski dzisiejszym wpisem na popularnym portalu społecznościowym rozpa...
Fot. Enea Wytwarzanie
Współpraca Radomiaka z Eneą Wytwarzanie trwa od kwietnia 2019 roku. Umowa wraz z podpisanym w tych...
Fot. Enea Wytwarzanie
15 września 2019 roku na stadionie miejskim w Kozienicach odbyły się X powiatowe zawody sportowo – ...
Fot. archiwum Kozienice24, 20-lecie istnienia Erato 2018.
Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka zaprasza mieszkańców gminy Kozienice na promocję au...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook