Dzisiaj jest piątek, 07 sierpnia 2020 r., 220 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Komora Normobaryczna  NORMOBARIA zielone
Biblioteka zostanie wyremontowana. W przyszłości może pojawić się piękny ogród i odbudowana wozownia
Dodał: DL, 28-07-2020 10:42, odsłon: 668
Fot. Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice
Fot. Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice

Biblioteka w Kozienicach pozyskała środki zewnętrzne na remont budynku. Podczas wczorajszej sesji rady miejskiej radni także przekazali na ten cel 165 tysięcy złotych. Renowacja Biblioteki planowana była od lat. Teraz dzięki przekazanym środkom możliwe jest odświeżenie historycznej budowli. O tym, czego dotyczyć będzie remont, a także jakie są plany na przyszłość, opowiedziała nam dyrektor Elżbieta Stąpór.

Jak twierdzi dyrektor Biblioteki Elżbieta Stąpór remont planowany był od lat, aczkolwiek zawsze występował problem z finansowaniem zewnętrznym. Biblioteka od trzech lat składała wnioski o dofinansowanie renowacji budynku, ale jak już wiemy, nareszcie się udało. – W tym roku się udało, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków dofinansował nas kwotą teoretycznie 110 tysięcy złotych, ponieważ ta suma jest pochodną od kosztorysu inwestorskiego. W zależności od tego jaka oferta zostanie wybrana na remont, wtedy ta kwota będzie wynosić tyle ile wspomniałam, albo będzie niższa. Mamy także środki z budżetu gminy, a więc wszystko wskazuje na to, że biblioteka zostanie wyremontowana z czego bardzo się cieszę. Jeżeli będzie finansowanie zewnętrzne to nasze władze są otwarte i dokładają też środki z budżetu gminy, po to, aby nasza gmina i nasze miasto były piękniejsze i jeszcze lepiej mogły służyć obywatelom – mówiła dyrektor.

 

Dyrektor Biblioteki Elżbieta Stąpór w rozmowie z nami mówiła o wykonanej w 2013 roku izolacji poziomej fundamentów. – Ta operacja spowodowała, że ta sól, która do tej pory gromadziła się w ścianach wyszła na powierzchnię, co jest bardzo dobrym zjawiskiem. Ten tynk, w którym to wszystko wyszło na powierzchnię trzeba będzie odkuć, założyć nowy tynk, po czym będą jeszcze raz odkopane fundamenty i zrobiona będzie ponownie izolacja pozioma fundamentów z zastosowaniem najnowocześniejszych środków, które uniemożliwiają przesiąkanie wody gruntowej. Po za tym będą zrobione studzienki odwadniające – dodała dyrektor.

 

Odbudowa wozowni, urządzenie ogrodu oraz piękna fontanna, czyli plany i marzenia na przyszłość

 

W przyszłości, gdy będą dalsze inwestycje oraz środki na remont Biblioteki planowane jest odprowadzenie całej wody do kanalizacji deszczowej. – Mamy w planach odbudowanie starej wozowni. w której pierwszy właściciel willi przechowywał powóz. Chcemy także urządzić ogród. To są nasze marzenia, żeby to wyglądało tak jak było pięknie za czasów Aleksandra Bezego. Przed wojną, na wprost głównych drzwi od ogrodu była piękna fontanna, którą tez mamy w planie odbudować – powiedziała dyrektor Biblioteki Elżbieta Stąpór.

 

Budynek, w którym znajduje się Biblioteka zbudował w 1923 roku rejent Aleksander Beze. - Ze względu na jego ciekawy styl architektoniczny, który można określić nawet jako dworkowy, nawiązujący do stylu polskiego budownictwa szlacheckiego. Dzięki temu jest ładny i myślę, że warto go zachować, bo nie mamy w mieście tak dużo zabytków świeckich - dodała na koniec dyrektor Elżbieta Stąpór.

Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Szpital Powiatowy w Kozienicach
Od dnia 20 lipca 2020 roku w szpitalu w Kozienicach rozpoczął się remont instalacji wodno – kanaliz...
Fot. CKA
Gmina Kozienice, Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka i Enea Wytwarzanie zapraszają na wykład o...
Fot. UM Kozienice
Zapraszamy na uroczyste obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, które odbędą się 15 sierpnia w K...
Gmina Kozienice ma zamiar aktywnie uczestniczyć w akcji mającej na celu bezpieczne usuwanie azbestu. Tute...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:



Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook