Dzisiaj jest poniedziałek, 10 grudnia 2018 r., 344 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Awaria cysterny z fosforem w Garbatce-Letnisko
Dodał: KamZap, 08-06-2018 11:06, odsłon: 2550

Wczoraj na linii kolejowej nr 26 na odcinku Dęblin – Radom biegnącej przez powiat kozienicki doszło do awarii wagonu, w którym przewożony był żółty fosfor. Świadkowie zgłosili do służb ratowniczych wydobywającą się z cysterny chmurę. Pociąg zatrzymano w Garbatce-Letnisko. Służby nie stwierdziły wycieku toksycznej substancji, ani zagrożenia dla otoczenia. Pociąg w trybie awaryjnym pojechał dalej na miejsce rozładunku.

W czwartek 7 maja straż pożarna w Kozienicach otrzymała zgłoszenie o chmurze niezidentyfikowanej jeszcze substancji wydobywającej się z jednego z wagonów pociągu w Garbatce-Letnisko. Po przyjeździe na miejsce okazało się, że w cysternie znajduje się żółty fosfor transportowany drogą kolejową z Kazachstanu. Fosfor jest substancją toksyczną. – Po przybyciu na miejsce zdarzenia nie stwierdzono wycieku. Mogła to być awaria zaworu, czego w tym momencie nie możemy stwierdzić z całą pewnością, jednak chmurę wydobywającą się z pociągu widziało trzech różnych świadków, więc zdarzenie uznaliśmy za faktyczne – mówił oficer prasowy KP PSP w Kozienicach Paweł Kowalski.

Jak podaje Martyn Janduła z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wśród świadków były służby PLK, które zaobserwowały unoszącą się nad jednym z wagonów parę na linii kolejowej nr 26 na odcinku Dęblin – Radom koło Sieciechowa.

Jak informuje Paweł Kowalski strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, w którym nie stwierdzono fosforu. Na miejsce przybyła również grupa chemiczna, która również nie stwierdziła wycieku. Z powodu braku zagrożenia podjęto decyzję, żeby pociąg odjechał z trybie awaryjnym na miejsce rozładunku. ­– Na podstawie zeznań świadków możemy jednak przypuszczać, że w nie dużych ilościach fosfor z tego wagonu faktycznie się wydzielił – potwierdza Paweł Kowalski.

Jak wyjaśnia oficer prasowy KP PSP w Kozienicach fosfor przewożony jest w formie stałej, lecz znajduje się w zalewie. Ponadto wagon, w którym przewozi się taką substancję jest dwupłaszczowy, a w zewnętrznej warstwie cysterny znajduje się woda. – W sytuacji, gdy wody jest za mało fosfor mógł się za bardzo podgrzać i spalić na zewnątrz. Jest to jedna z możliwości – tłumaczył Paweł Kowalski.

W akcji brały udział trzy zastępy JRG z Kozienic, dwa zastępy OSP i cztery zastępy ratownictwa chemicznego z Radomia.

Jak informuje Martyn Janduła oprócz straży pożarnej teren zabezpieczała też Straż Ochrony Kolei i policja. Akcja służb spowodowała zmiany w komunikacji. Za dwa pociągi Kolei Mazowieckich relacji Dęblin – Radom uruchomiono autobusową komunikację zastępczą. Akcja służb zakończyła się o godzinie 21:30.

Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. archiwum/A©Arpass
W niedzielę 16 grudnia o godzinie 17:00 w sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach ...
Fot. KDK
Jak co roku w okolicy swoich imienin św. Mikołaj odwiedził Kozienice! Dzieci miały niepowtarzalną okazję ...
Fot. Kamil Zapora
W środę 12 grudnia o godzinie 14 w sali konferencyjnej starostwa powiatowego w Kozienicach odbędzie się d...
Fot. Kamil Zapora
Jak co roku, z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, na terenie powiatu kozienickiego odbędą s...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook