Dzisiaj jest wtorek, 26 maja 2020 r., 147 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
SamOnline
‘Zielone oblicze Elektrowni Kozienice’. W kozienickich szkołach odbył się cykl spotkań pełnych ciekawej wiedzy
Dodał: KamZap, 06-12-2018 08:00, odsłon: 1094
Fot. Enea
Fot. Enea

W siedmiu szkołach z Kozienic i powiatu kozienickiego, a także w bibliotece odbyły się spotkania pod nazwą „Zielone Oblicze Elektrowni Kozienice”. Uczniowie dwóch szkół wzięli też udział w akcjach ekologicznych prowadzonych na terenie Elektrowni.  

Mazowiecko - Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne od lat współpracuje  z Eneą Wytwarzanie  przy realizacji różnych zadań, prowadząc między innymi nadzór przyrodniczy. W tym roku stowarzyszenie zdobytą wiedzą i doświadczeniem postanowiło podzielić się z innymi. Wydana została książka „Zielone oblicze Elektrowni Kozienice”, a przy wsparciu Fundacji Enea i udziale wolontariuszy Enei Wytwarzanie realizowany był także projekt o tej samej nazwie. Adresowany on był głównie do dzieci i młodzieży, a zaczął się od wizyty uczniów dwóch kozienickich szkół: Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Urszuli Kochanowskiej. Była to okazja nie tylko do zdobywania wiedzy na temat ekologii i przyrody, ale także do zakładania razem z wolontariuszami Enei Wytwarzanie oraz członkami Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego w lesie otaczającym Elektrownię Kozienice budek rozrodczych dla nietoperzy.

 

W listopadzie i grudniu 2018 roku odbyły się w szkołach podstawowych w Janikowie, Magnuszewie, Rozniszewie, Myśliszewicach, Ryczywole, Woli Chodkowskiej, Brzeźnicy, numer 4 w Kozienicach i Bibliotece Publicznej Gminy Kozienice - Filia nr 1 w Kozienicach spotkania i prelekcje. Udział w nich wzięło kilkaset i osób, a prelegentem był Jacek Tabor, prezes Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

 

 Podczas trwającego godzinę spotkania uczniowie i nauczyciele mogli dowiedzieć się za pomocą słów, obrazów i … gwizdów imitujących śpiew ptaków  o nieznanym powszechnie „zielonym obliczu Elektrowni Kozienice”.

 

- W ciągu 50 lat budowy i działania Elektrowni wytworzył się na jej terenie i w jej otoczeniu swoisty ekosystem – mówi Jacek Tabor. - Miejsca te stały się siedliskiem dla wielu gatunków zwierząt, w tym tak unikalnych jak wąż gniewosz plamisty. Występują tu również w dużym bogactwie różnorodne, często unikalne rośliny.  To wszystko staraliśmy się przekazywać podczas spotkań z młodzieżą, które również dla nas były bardzo inspirujące – dodaje.

 

Podczas prelekcji Jacek Tabor przekazywał także informacje na temat zwierząt czy roślin i przeprowadzał konkursy sprawdzające wiedzę zdobytą podczas prelekcji. Chętnych do udziału w nich było wielu, a trafne odpowiedzi premiowano zestawami nagród, wśród których była książka „Zielone oblicze Elektrowni Kozienice” oraz diaporama o tej samej nazwie. Każda ze szkół otrzymała także pamiątkowy dyplom. Szkoły odwzajemniały się swoimi dyplomami i pamiątkami, a sami uczniowie – brawami.

 

W ramach projektu Mazowiecko - Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne przygotowało także wystawę, na którą składa się 10 paneli. Była ona prezentowana między innym w Elektrowni Kozienice.       
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu
25 maja miała miejsce konferencja prasowa dotycząca ponownego otwarcia Mazowieckiego Centrum Sztuki Wsp&o...
owiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kozienicach przekazała kolejne informacje na temat statystyk...
fot.. Adrian Bartosiewicz
Świat walczy z kryzysem sanitarnym i ekonomicznym, a branża turystyczna jest jedną z najbardziej dotknięt...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Minister Infrastruktury zatwierdził do realizacji 9 programów inwestycji dla zadań drogowych, kt&o...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook