Dzisiaj jest wtorek, 21 stycznia 2020 r., 21 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
(Zdjęcia) Wierni już po raz czwarty wspólnie prosili o łaskę beatyfikacji Matki Kazimiery Gruszczyńskiej.
Dodał: KamZap, 18-09-2018 09:11, odsłon: 1821
Fot. Kamil Zapora/A©Arpass
Fot. Kamil Zapora/A©Arpass

W poniedziałek 17 września odbył się IV diecezjalny dzień modlitwy o Beatyfikację sługi bożej Matki Kazimiery Gruszczyńskiej. Z tej okazji w kościele p.w. św. Krzyża w Kozienicach odmówiona została koronka do miłosierdzia bożego, a następnie odprawiona msza święta o łaskę beatyfikacji Matki Kazimiery, której przewodniczył Ordynariusz Ksiądz Biskup Henryk Tomasik.

We mszy uczestniczyły poczty sztandarowe, harcerze, Rycerze Kolumba, przedstawiciele władz samorządowych powiatowych i gminnych, przedstawiciele różnych organizacji i instytucji, siostry franciszkanki, a także mieszkańcy.

W czasie mszy usłyszeliśmy fragment Ewangelii wg. Św. Łukasza, w którym Chrystus mówi, że kto chce go naśladować niech co dnia bierze swój krzyż. Jak podkreślił proboszcz parafii Św. Krzyża ks. Kazimierz Chojnacki, tak właśnie uczyniła Matka Kazimiera. Krzyż stał się udziałem jej duchowości. Krzyż jako symbol hańby i cierpienia, ale z drugiej strony droga do Boga i pokonania śmierci. – Zgromadzenie, które zostało założone przez naszą rodaczkę czerpie z krzyża moc i siłę. Sama nazwa Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących wpisuje je w rzeczywistość krzyża i troskę o człowieka cierpiącego, chorego, nierzadko odrzuconego przez społeczeństwo – mówił ks. Kazimierz Chojnacki. Proboszcz wspomniał również o powstałym w tym roku hospicjum domowym kierowanym przez Stowarzyszenie im. Matki Kazimiery. Opiekunem Stowarzyszenie i hospicjum jest ks. Tomasz Pastuszka. Do tej pory pomogło ono 23 osobom, a obecnie 12 pozostaje pod stają opieką. Stowarzyszenie zrzesza w tym momencie 45 członków, a wśród nich są pielęgniarki i rehabilitanci. 

 

Ks. bp. Henryk Tomasik w swoim kazaniu, także nawiązał do znaczenia krzyża i cierpienia w życiu każdego chrześcijanina. – Krzyż Chrystusa jest znakiem Bożej Łaski, jest objawieniem Bożego Miłosierdzia, a także objawieniem wielkiej tajemnicy miłości Boga do człowieka, która zbawia świat – mówił biskup.

 


W trakcie mszy biskup poświęcił torby medyczne, a także pobłogosławił członków Szkolnej Grupy Medycznej z I LO w Kozienicach, by mogli bez przeszkód nieść pomoc drugiemu człowiekowi.


Po mszy zebrani, prowadzeni przez orkiestrę Szkoły Muzycznej I stopnia w Kozienicach, przemaszerowali do Ogrodu Jordanowskiego, gdzie na wszystkich czekał poczęstunek.


O Matce Kazimierze

Matka Kazimiera Gruszczyńska urodziła się w 1848 roku w Kozienicach. W 1875 roku wstąpiła do tworzącego się ukrytego Zgromadzenia Posłanniczek Serca Jezusowego. Wspólnie z ojcem Honoratem Koźmińskim założyła w 1882 roku Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek od Cierpiących. Swoje życie związała z pomocą drugiemu człowiekowi. Zmarła 17 września 1927 roku w swym rodzinnym mieście. Pochowana została w Warszawie na Cmentarzu Powązkowskim. Obecnie trwa proces beatyfikacji Matki Kazimiery.

Warto przypomnieć, że w zeszłym roku minęła 90. rocznica śmierci Matki Kazimiery. Z tej okazji Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek od Cierpiących oraz Muzeum Regionalne w Kozienicach im. prof. Tomasza Mikockiego przygotowały uroczystości poświęcone jej osobie. Relację z tego wydarzenia znajdziecie TUTAJ.


Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. archiwum prywatne
Zwycięstwa w turniejach oraz dużo wyróżnień indywidualnych - ostatnie dwa weekendy bez wątpienia b...
Fot. KPP Kozienice
W niedzielę, na terenie powiatu kozienickiego, policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę Seata,...
Fot. Kozienice24
W sobotę, 18 stycznia w Jagiellonce w Jedlni Kościelnej rozpoczął się bal maturalny. Maturzyści tanecznym...
Fot. KDK
Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka serdecznie zaprasza dzieci i młodzież do udziału w zajęcia...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook