Dzisiaj jest poniedziałek, 03 sierpnia 2020 r., 216 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
[ZDJĘCIA] Wernisaż wystawy „Tu rodziła się Solidarność". Nie zabrakło wspomnień i wyróżnień
Dodał: DL, 21-07-2020 14:30, odsłon: 1130
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass

We wtorek 21 lipca 2020 roku o godzinie 12:00 pod Pomnikiem Niepodległości w Kozienicach rozpoczął się wernisaż wystawy „Tu rodziła się Solidarność". Organizatorami wystawy są Instytut Pamięci Narodowej oddział w Radomiu oraz Muzeum Regionalne im. prof. T. Mikockiego w Kozienicach. Na wernisażu pojawili się pierwsi twórcy Solidarności na ziemi kozienickiej. Były wspominki oraz wręczenia symbolicznych odznaczeń. Wystawę będzie można podziwiać do 13 sierpnia.

Wystawa przypomina zryw społeczny z lata 1980 roku i początki Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” – najbardziej znanego ogólnopolskiego związku zawodowego, a jednocześnie jednego z głównych ośrodków opozycji przeciw rządowi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i reprezentowanemu przez niego opresyjnemu systemowi politycznemu. Wystawa w Kozienicach zawiera także lokalne wątki.

 

Dzisiejszy wernisaż otworzył dyrektor kozienickiego muzeum Krzysztof Reczek. Przedstawił on historię wystawy, a tym samym początek Solidarności. Dyrektor przywitał także wszystkich licznie zgromadzonych gości. Inicjatorem i autorem wystawy jest Instytut Pamięci Narodowej.  - Wystawa Tu rodziła się "Solidarność" opowiada o początkach wydarzeń z 1980 roku uwzględniając lokalne wątki kozienickie. Jest ona jedną z wielu przygotowanych przez IPN w całej Polsce, w roku czterdziestolecia "Solidarności",  lokalnych wystaw posługujących się tym wspólnym tytułem. Kozienicka odsłona przygotowana została przez IPN Oddział w Radomiu, przy współpracy Muzeum Regionalnego im. prof. Tomasza Mikockiego w Kozienicach, oraz NSZZ "Solidarność" Enea Wytwarzanie – mówił dyrektor muzeum Krzysztof Reczek.

 

Dyrektor muzeum Krzysztof Reczek oraz zastępca burmistrza gminy Kozienice Mirosław Pułkowski

 

- Są z nami ludzie Solidarności. Tej pierwszej, tej, od której wszystko się zaczęło. Wielka chwała za to co zrobili i za to, że przekazali nam dziedzictwo tamtych czasów i swojej pracy dla Polski – dodał dyrektor muzeum Krzysztof Reczek.

 

Następnie głos zabrał zastępca burmistrza gminy Kozienice Mirosław Pułkowski. – Przede wszystkim chciałbym zwrócić się do Państwa z prośbą o refleksję, dotyczącą wydarzeń, które miały miejsce czterdzieści lat temu. Z racji wieku niestety nie pamiętam tamtych wydarzeń, jednak pamięć we mnie, w moich znajomych, czy mojej rodzinie cały czas jest żywa i sprowadza się do tego, że każda wizyta w Gdańsku wiąże się z odwiedzeniem miejsc, które wiążą się z wydarzeniami, które zmieniły bieg historii Polski, ale również Europy i całego świata. Życzę Państwu dużo pozytywnych wspomnień i cieszę się, że możemy żyć dzięki Wam w demokratycznej Polsce – mówił Mirosław Pułkowski.

 

Starosta kozienicki Andrzej Jung podziękował IPN w Radomiu za organizację wystawy poświęconej 40-leciu powstania Niezależnego Związku Zawodowego Solidarność. Wyrazy wdzięczności i uznania starosta skierował również do współorganizatorów wystawy, którymi są dyrektor kozienickiego muzeum Krzysztof Reczek oraz Marian Śledź.

 


 Starosta kozienicki Andrzej Jung wyraził podziw i wdzięczność dla wszystkich działaczy Solidarności na terenie ziemi kozienickiej.

 

- To dzięki nim ta pamięć jest wciąż żywa. Tytuł wystawy „Tu rodziła się Solidarność”. Kozienice to małe miasteczko centralnej Polski. We wszystkie ruchy, które tworzyły się i tworzą zawsze chętnie włączała się społeczność ziemi kozienickiej. Lokalizacja wystawy przy Pomniku Niepodległości także jest wymownym symbolem. Pomnik Niepodległości zbudowało społeczeństwo powiatu kozienickiego. Za to naszej społeczności bardzo serdecznie dziękuję. Patrząc na tą wystawę widzimy pochmurne ponure kolory oraz twarze. Dzisiaj patrząc z perspektywy czterdziestu lat jest zupełnie inaczej. Są szerokie ulice, kolorowe budynki i radosne twarze. Wysłuchajmy wspomnień ludzi, którzy tworzyli Solidarność, bo to co zrobili było czymś nadzwyczajnym – mówił starosta.

 

Prezentacji wystawy oraz jej treści dokonał Bogusław Bek z delegatury IPN w Radomiu. Po nim głos zabrał dr Krzysztof Busse, który powiedział o inicjatywie IPN, który stara się nie zapominać o tak ważnych sprawach w dziejach Polski.

 


Krzysztof Busse oraz Bogusław Bek z IPN w Radomiu

 

- Bez tego ruchu, bez tego wielkiego narodowego zrywu, łączącego ludzi z tak różnych środowisk nie byłoby dzisiejszej Polski. Nie byłoby dzisiejszej wolności i pamięć o tych ludziach jest naszym obowiązkiem – mówił Bogusław Bek.

 


Istotnym punktem wtorkowego wernisażu było wręczenie podziękowań za prace i działanie na rzecz budowy i rozwoju NSZZ Solidarność w Elektrowni Kozienice.

 

Międzyzakładowy Związek Pracowników Oświaty Ziemi Kozienickiej NSZZ Solidarność z okazji 40-lecia powstania wręczył symboliczne statuetki dla pracowników Oświaty i Wychowania Kozienicach. Jedną ze statuetek otrzymał dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Kozienicach – Ryszard Zając.

 

Międzyzakładowy Związek Pracowników Oświaty Ziemi Kozienickiej NSZZ Solidarność: Dorota Stępień, Ryszard Zając oraz Jadwiga Pilecka.

 

Następnie ludzie pierwszej Solidarności przedstawili wspomnienia i historie sprzed czterdziestu lat. Opowiadali jak walczyli o wolność, dla siebie, swoich rodzin, a przede wszystkim dla następnych pokoleń. Wystąpili między innymi Jan Gajda, Władysław Drążyk oraz Marian Śledź.

 


 Władysław Drążyk, Marian Śledź oraz Jan Gajda

 

 


 

 

 


Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. archiwum Kozienickiego Domu Kultury
Trzy inicjatywy kulturalne, zgłoszone przez mieszkańców Gminy Kozienice, otrzymają dofinansowanie ...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Wójt gminy Garbatka-Letnisko Teresa Fryszkiewicz ogłasza nabór wniosków o przyznanie...
Wspólny projekt gminy Kozienice i Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej wziął udział w ...
Na zdjęciu zawodniczki ze zwycięskiej ekipy: (od lewej) Patrycja Przerwa, Aleksandra Kozłowska, Kasia szpera, Ala Morawska
W sobotę, 1 sierpnia na placu Jagiellońskim w Radomiu odbył się turniej w koszykówce 3x3 o tytuł m...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook