Dzisiaj jest poniedziałek, 03 sierpnia 2020 r., 216 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Fabryka Domów Bogucin
[ZDJĘCIA] Ksiądz Stanisław Drąg w kozienickim muzeum świętuje swoją sto trzydziestą wystawę
Dodał: DL, 24-07-2020 11:18, odsłon: 932
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass (Od lewej: zastępca burmistrza gminy Kozienice Mirosław Pułkowski, ksiądz Stanisław Drąg, kurator wystawy Ewa Jaźwińska)
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass (Od lewej: zastępca burmistrza gminy Kozienice Mirosław Pułkowski, ksiądz Stanisław Drąg, kurator wystawy Ewa Jaźwińska)

W dniach od 15 lipca do 23 sierpnia w Muzeum Regionalnym w Kozienicach imienia profesora Tomasza Mikockego czynna będzie wystawa pod tytułem "Jesień życia, wystawa malarstwa i rysunków ks. Stanisława Drąga". Obecna wystawa jest już sto trzydziestą wystawą księdza, a z kolei piątą, która zagościła w kozienickim muzeum.

Prezentowane są obrazy i rysunki, których autorem jest ks.  Stanisław Drąg, znany malarz a przede wszystkim ceniony ikonopis.  Na kozienickiej  wystawie przedstawionych jest ponad dziewięćdziesiąt obrazów. W większości są to studia rysunkowe, portrety  ludzi starych, mających za sobą bagaż doświadczeń minionych lat.

 

Stanisław Drąg jest księdzem w kościele garnizonowym w Radomiu, który słynie z ikon. Jak sam mówi, ikony pisze już przeszło 52 lata, a malarstwo uprawia od dziecka. Jest także absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na kierunku historia sztuki. Obecna wystawa jest sto trzydziestą wystawą księdza, a z kolei piątą, która zagościła w kozienickim muzeum. – Kiedy poszedłem pierwszy raz do cerkwi zakochałem się w ikonie, w śpiewie, w liturgii wschodniej. Wystawę w Kozienicach nazywam wystawą życia mego. Długo myślałem jak zatytułować tą wystawę. Nagle przeszła mnie myśl niczym spadający liść, więc nazwałem ją „Jesień życia”. Od młodości temat ten malarsko był dla mnie bardzo pozytywny, chwytliwy. Starzec, starość człowieka, czyli owoc całego życia - mówił autor wystawy ksiądz Stanisław Drąg.

 


 Wystawę podziwiali zastępca burmistrza gminy Kozienice Mirosław Pułkowski, kurator wystawy Ewa Jaźwińska oraz autor, ksiądz Stanisław Drąg.

 

- Postanowiłem, że ta wystawa nie będzie tylko artystyczna, ale także będzie dydaktyczna, ukazująca człowieka w pełni dojrzałego. Takiego, który wiele w życiu przeżył, ma doświadczenie i przekazuje je następnym pokoleniom – dodał ksiądz Stanisław Drąg.

 

Oprócz prac księdza Stanisława, zobaczyć można  prace innych artystów - ks. Władysława Paciaka, Edwarda Kiełtyki, Haliny Hermanowicz, Kazimierza Królika, Jury Sulimowa i innych.

 


 

Organizatorką wystawy jest pracowniczka kozienickiego Muzeum Regionalnego w Kozienicach Ewa Jaźmińska. – Ksiądz Stanisław Drąg to bardzo ciekawa postać. Nawiązaliśmy kontakt w 2005 roku i wystawialiśmy wtedy jego ikony. Ksiądz oprócz tego, że maluje i rysuje obrazy to przede wszystkim jest wspaniałym ikonopisem. On żyje sztuką i żyje dla sztuki. W zasadzie od najmłodszych lat, rysuje, maluje. Warsztat ma opanowany do perfekcji. Wykonuje dużo rysunków i obrazów olejnych. Najczęściej są to obrazy malowane na desce farbą olejną, ale także tworzy przepiękne akwarele. Jego dorobek artystyczny jest bardzo duży – mówiła kurator wystawy Ewa Jaźwińska.

 

Wystawę będzie można podziwiać w Muzeum Regionalnym w Kozienicach do 23 sierpnia.

 


 
   
Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. archiwum Kozienickiego Domu Kultury
Trzy inicjatywy kulturalne, zgłoszone przez mieszkańców Gminy Kozienice, otrzymają dofinansowanie ...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Wójt gminy Garbatka-Letnisko Teresa Fryszkiewicz ogłasza nabór wniosków o przyznanie...
Wspólny projekt gminy Kozienice i Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej wziął udział w ...
Na zdjęciu zawodniczki ze zwycięskiej ekipy: (od lewej) Patrycja Przerwa, Aleksandra Kozłowska, Kasia szpera, Ala Morawska
W sobotę, 1 sierpnia na placu Jagiellońskim w Radomiu odbył się turniej w koszykówce 3x3 o tytuł m...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook