Dzisiaj jest poniedziałek, 21 maja 2018 r., 141 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
(Zdjęcia) Kozieniczanie na planie filmowym! To wyjątkowy projekt
Dodał: MariuszBasaj, 23-05-2017 14:11, odsłon: 4856
fot. archiwum KSRH
fot. archiwum KSRH

W dniach 21-22 maja w Kielcach, Chęcinach i Parku Etnograficznym w Tokarni, 11-osobowa drużyna strzelecka sekcji Legionów Polskich Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych brała udział w projekcie edukacyjno-filmowej inscenizacji obrazu Stanisława Kaczor Batowskiego pt. "Wejście I Kompanii Strzelców do Kielc 12 sierpnia 1914 roku". Zdjęcia realizowano w ramach cyklu edukacyjnego „Historia w ożywionych obrazach", który jest próbą przedstawienia kluczowych momentów historii Polski w formie filmowo „ożywionych" obrazów klasyki polskiego malarstwa historycznego. 

Projekt realizuje Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, w 2016 r. zespół filmowy zrealizował cykl ekranizacji obrazów autorstwa Jana Matejki. Ekranizacje te powstały przy zaangażowaniu wybitnych polskich twórców filmowych. Reżyserem i autorem scenariuszy jest Marek Brodzki, za zdjęcia odpowiada Arek Tomiak, scenografię stworzył Marek Warszewski (więcej o projekcie TUTAJ). W zdjęciach udział wzięło przeszło 60 rekonstruktorów i przeszło drugie tyle statystów w epokowych strojach. Główne role na planie grali znani polscy aktorzy, m.in. Marcin Bosak i Mariusz Ochociński, z którymi uczestnicy mogli porozmawiać i wymienić się poglądami.

 

– Nasze Stowarzyszenie było najliczniejszą grupą legionistów na planie, a zarazem bardzo dobrze wyposażoną i zgraną. Cały czas uzupełniamy umundurowanie i wyposażenie, ćwiczymy elementy musztry, badamy źródła i ikonografikę z tamtych lat, dzięki czemu jesteśmy zapraszani do tego typu przedsięwzięć – mówi Tomasz Pakuła, Prezes KSRH.

 

– Dzień zdjęciowy rozpoczynał się o godz. 5.30 i trwał do wieczora. Jednak udział w takich projektach to wyjątkowa przygoda, a zarazem poznawanie historii i kultury naszego kraju – zgodnie mówią Mateusz, Kuba i Władek z KSRH.

 

– Od roku działamy w KSRH, a już mieliśmy okazje wziąć w dwóch produkcjach edukacyjno-filmowych i kilku inscenizacjach. Mimo, że należymy do najmłodszych w Stowarzyszeniu, to nie przeszkadza nam to w odtwarzaniu sylwetek Legionistów Polskich. Wręcz przeciwnie – większość młodzieńców wstępujących do Legionów miała 15-21 lat! – zaznaczają Dawid, Krystian i Miłosz.

 

– Kozieniccy rekonstruktorzy bardzo dobrze sprawdzają sie w swoich rolach. Doceniają to kolejni producenci i organizatorzy różnego rodzaju przedsięwzięć historycznych. Już po zakończeniu zdjęć, we wtorek mieliśmy telefon zapraszający nas do udziału w produkcji o "Błekitnej Armii" gen. Józefa Hallera. Zdjęcia odbędą się w drugiej połowie sierpnia w okolicach Iłży, Radomia i Kozienic – opowiada Krzysztof Zając, rzecznik KSRH.


Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
A gdzie Krzysztof? Nie wzięliście go?
24-05-2017, 07:06:20
0
0
odpowiedz
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
fot. Kamil Zapora/ Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
Mundial w Rosji zbliża się wielkimi korkami. Dla wielu piłkarzy udział w nim należy do najwyższych wyr&oa...
Muzeum Regionalne w Kozienicach im. prof. Tomasza Mikockiego zaprasza na  festyn "Puszcza Miodem Pły...
Fot. KCRiS
Kolejny tydzień i kolejna edycja naszej zabawy. Wraz z Kozienickim Centrum Rekreacji i Sportu przygotowal...
fot. Kamil Zapora
Ponad stu zawodników z całej Polski przyjechało na piątą edycję największych zawodów rowero...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook