Dzisiaj jest środa, 22 maja 2019 r., 142 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
(Zdjęcia) Bo wolność rodzi się w pieśni – koncert wieńczący obchody 100 lat polskiej niepodległości
Dodał: KamZap, 16-12-2018 23:13, odsłon: 1069
Fot. Kamil Zapora
Fot. Kamil Zapora

W niedzielę 16 grudnia w sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach odbył się koncert wieńczący organizowane w gminie Kozienice obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzisiejszego wieczoru usłyszeliśmy zbiór najbardziej znanych i lubianych pieśni patriotycznych zaaranżowanych specjalnie na trio dęte blaszane – „Gold Bras Trio”.

Przybyłych na koncert przywitał dyrektor Muzeum Regionalnego w Kozienicach Krzysztof Reczek. – Dzisiejszy koncert jest finalnym akcentem obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości organizowanych w naszym mieście – mówił dyrektor.

Wśród przybył na koncert był burmistrz gminy Kozienice Piotr Kozłowski – Jednym z głównych aspektów, dzięki którym Polakom udało się zachować tożsamość narodową w czasie zaborów była nasza kultura, a jej istotnym elementem były właśnie muzyka i śpiew, takie jakie usłyszymy za chwilę – mówił burmistrz.

Wśród publiczności znaleźli się również m.in. starosta Kozienicki Andrzej Jung i radny sejmiku województwa mazowieckiego Tomasz Śmietanka.

Gwiazdami dzisiejszego wieczoru było trio blaszane Gold Bras Trio w składzie: Paula Lis-Sołoducha – waltornia, Ewa Harasimiuk – puzon i Sebastian Smędra – trąbka, a także Anna Potyrała - Listwoń – sopran i Krzysztof Ciupiński-Świątek – tenor.Narratorem koncertu był Tomasz Szuran, który  przeprowadził publiczność poprzez poszczególne etapy historii. Jego anegdoty poprzedzające każdy utwór intrygowały, zachęcały do słuchania i były ciekawą lekcją historii.

 

 

W czasie koncertu usłyszeliśmy m.in. takie muzyczne symbole walki o wolność jak: „Marsz, marsz Polonia”, „Warszawianka”, czy „Marsz I Brygady”.

 

 

„Marsz, marsz Polonia” nazywany jest nieformalnym polskim hymnem. Publiczność w sali podkreśliła to słuchając całego utworu na stojąco.

 

 

Artyści, których mieliśmy okazję wysłuchać  to wykonawcy cenieni na całym świecie, którzy reprezentowali Polskę podczas licznych festiwali i konkursów. Współpracują również z najlepszymi orkiestrami w kraju m.in. Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Opera Narodowa, Filharmonia Narodowa.

 

 

Moc polskiej pieśni patriotycznej dodatkowo wybrzmiała dzięki dwojgu wokalistom: Annie Potyrale i Krzysztofowi Ciupińskiemu-Świątkowi

 

 

Koncert prowadził Tomasz Szuran.

 

Organizatorami koncertu były kozienickie instytucje i organizacje takie jak: Muzeum Regionalne, Stowarzyszenia "Pamięć i Przyszłość", Społeczny Komitet Budowy Pomnika Niepodległości, Szkoła Muzyczna I stopnia oraz Związek Piłsudczyków RP – Koło w Kozienicach.


Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
ilustracja, pixabay.com
Jak poinformował dzisiaj Burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski, na terenie miasta może powstać około 10 punk...
Od lewej sierż. Tomasz Dąbrowski, st. post. Ireneusz Iwańczyk Fot. KPP Kozienice
Do pożaru poddasza domu doszło w miniony weekend w gminie Grabów nad Pilicą. Dom zamieszkiwała sam...
Fot. Kamil Zapora
W sobotę 25 maja na stadionie w Kozienicach już po raz dziewiąty będą ze sobą konkurować młodzi adepci kr...
Fot. Kamil Zapora
Już po raz szósty do Kozienic zawitają utalentowani zawodnicy, by oczarować kozienicką publiczność...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook