Dzisiaj jest wtorek, 18 grudnia 2018 r., 352 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
(ZDJĘCIA) 50 lat Elektrowni Kozienice - Wielkie plany
Dodał: KamZap, 08-03-2018 14:47, odsłon: 3319
Fot.Kozienice – monografia miasta i regionu 1945-1990/  Sebastian Piątkowski; Kozienice 2012
Fot.Kozienice – monografia miasta i regionu 1945-1990/ Sebastian Piątkowski; Kozienice 2012

W związku z planowaną budową Elektrowni za niezbędne uznawano zabezpieczenie – w perspektywie najbliższych lat – mieszkań dla 8 tys. osób, co miała zapewnić szybka budowa bloków mieszkaniowych oraz hotelu na 350 miejsc. Ponieważ centrala telefoniczna w Kozienicach dysponowała w omawianym okresie zaledwie 480 numerami, postulowano czterokrotne zwiększenie ich liczby. Zapraszamy do lektury trzeciego artykułu o historii Elektrowni „Kozienice”.

Czy stała załoga Elektrowni Kozienice (szacowana na około 1,5 tys. pracowników) powinna mieszkać przede wszystkim w Kozienicach i być dowożona do Świerży Górnych rozbudowanymi liniami komunikacyjnymi czy też należy wybrać inny wariant, a mianowicie – tak, jak niegdyś w Nowej Hucie pod Krakowem – stworzyć w Świerżach Górnych duże osiedle mieszkaniowe, które z biegiem czasu przekształci się w samodzielne miasto i być może za kilkadziesiąt lat nawet wchłonie dotychczasową stolicę powiatu?

 

Spory dotyczące tego zagadnienia były bardzo silne, a decyzje władz ulegały kilkakrotnie zmianom. Chociaż zwyciężył pogląd mówiący, iż w tzw. osiedle podstawowe powinno powstać w Kozienicach, a tzw. osiedle awaryjne w Świerżach Górnych, w 1967 r. ogłoszono, że Kozienice będą miejscem budowy obu tych osiedli. Wywołało to liczne protesty obywateli, gdyż oznaczało, że Świerże pozostaną nadal zwyczajną wsią, ze zlokalizowaną w jej sąsiedztwie elektrownią. Jak pisano w jednym z listów skierowanych do władz: „Przy całej tej sprawie należy wziąć pod uwagę jeszcze jeden, bardzo ważny aspekt, a mianowicie – jeżeli elektrownia zacznie się budować, to na teren budowy, a  więc i do Świerży przybywać będą ludzie nauki, przyjeżdżać będą wysokie osobistości państwowe, znajdą się też zapewne i zagraniczni goście, różni reporterzy i co oni pomyślą, jakie wywiozą wrażenie, kiedy obok wspaniałej, wielkiej budowli zobaczą zwykłe maleńkie chatki i szopy kryte słomą. Jedno z drugim nie może się pogodzić. I z tego też względu bardzo słuszną jest lokalizacja osiedla awaryjnego w Świerżach. Będzie ono bowiem zarodkiem rozwoju i aktywizacji Świerży oraz ich przebudowy, z czego tutejsze społeczeństwo dokładnie zdaje sobie sprawę, do tego dąży oraz o to prosi”. Władze centralne poparły te postulaty, w związku z czym powrócono do koncepcji rozwoju obu wspomnianych miejscowości.

 

Budowy dla budowlańców

Na etapie projektowania najważniejszym zadaniem stało się zapewnienie zaplecza budowniczym elektrowni i jej załodze. W 1966 r. władzom powiatu zadano pozornie proste pytanie: jakie inwestycje należy wdrożyć w Kozienicach, by mogło tutaj zamieszkać i żyć w normalnych warunkach kilka tysięcy przybyszów z całej Polski, pracujących na budowie, a później w działającej już elektrowni? Odpowiedzią na nie zajął się Powiatowy Zespół do spraw Terenowej Koordynacji Inwestycji w Kozienicach, kierowany przez Piotra Urbanka. W składzie tego gremium zasiedli m.in. kierownicy lokalnych oddziałów banków oraz specjaliści z zakresu drogownictwa i urbanistyki. W rok później zespół przesłał do Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Kielcach listę inwestycji, które powinny zostać wykonane jak najszybciej. 

 

Obejmowały one przede wszystkim rozbudowę kozienickiego wodociągu, kanalizacji sanitarnej wraz z oczyszczalnią ścieków i kanalizacją burzową, a także kotłowni centralnego ogrzewania. Za równie ważne uznawano przeprowadzenie kompleksowych remontów ulic i chodników wraz z oświetleniem, a także przyspieszenie budowy dróg, pozwalających na sprawne połączenie Kozienic z Mniszewem i Warką.

 

Telefony i mieszkania

 

 Za niezbędne uznawano zabezpieczenie – w perspektywie najbliższych lat – mieszkań dla 8 tys. osób, co miała zapewnić szybka budowa bloków mieszkaniowych oraz hotelu na 350 miejsc. Ponieważ centrala telefoniczna w Kozienicach dysponowała w omawianym okresie zaledwie 480 numerami, postulowano czterokrotne zwiększenie ich liczby. Dla zaspokojenia potrzeb przybyszów i członków ich rodzin wnioskowano o wybudowanie przedszkola, dwóch szkół podstawowych, internatu dla uczniów szkól średnich, domu kultury z salą widowiskową na 700 miejsc, dwóch ośrodków sportów wodnych wraz z otwartym basenem i krytą pływalnią, zakończenie budowy szpitala powiatowego i innych placówek opieki medycznej, wreszcie rozbudowę sieci sklepów, jadłodajni i restauracji. Sprawny transport na terenie miasta miała zapewnić, stworzona od podstaw, miejska komunikacja samochodowa.

 

Ogólny koszt realizacji wymienionych inwestycji został oszacowany na astronomiczną wręcz sumę 530 mln zł. Co ciekawe, wszystkie propozycje zostały zaakceptowane przez władze centralne. Ustalono, że 220 mln zainwestują w Kozienicach Zakłady Energetyczne Okręgu Wschodniego, a pozostałe środki władze wojewódzkie w Kielcach, banki, przedsiębiorstwa i spółdzielnie. Zawarte porozumienia stały się podstawą do wydania 1 kwietnia 1968 r. przez Komisję Panowania Rady Ministrów decyzji zatwierdzającej realizację budowy Elektrowni „Kozienice” w Świerżach Górnych.

 

Dr Sebastian Piątkowski


Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
W poniedziałek do Pionek przyjechało kilkudziesięciu wójtów oraz burmistrzów Ziemi R...
Fot. PTTK
Kozienicki oddział PTTK zaprasza na V Turystyczny Sylwester z PTTK na trasie Sokoły-Jedlnia Letnisko. Raj...
Fot. KDK
Od 15 grudnia, w Centrum Kulturalno-Artystycznym (w kasach Kina KDK) stoi Skarbona Stacjonarna, do kt&oac...
Wczoraj w miejscowości Regów Nowy w gminie Gniewoszów policjanci zatrzymali do kontroli toy...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook