Dzisiaj jest niedziela, 21 kwietnia 2019 r., 111 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
(ZDJĘCIA) „Wszystkie drzewa nasze są” – akcja proekologiczna pracowników Enei Wytwarzanie
Dodał: KamZap, 06-06-2018 17:26, odsłon: 1139
Fot. Enea Wytwarzanie
Fot. Enea Wytwarzanie

W sumie 65 dzieci z dwóch placówek oświatowych z terenu powiatu kozienickiego zostało zaproszonych do wzięcia udziału w akcji „Wszystkie drzewa nasze są”. Razem z pracownikami Enei Wytwarzanie przez trzy dni posadzili około 150 drzew.

„Wszystkie drzewa nasze są” to akcja proekologiczno – edukacyjna zorganizowana w ramach programu grantowego Potęga Pomocy Fundacji Enea, do której zostały zaproszone dzieci z Publicznego Przedszkola nr 4 z Kozienic i uczniowie Szkoły Podstawowej z Brzózy. Jej inicjatorami byli pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska Enei Wytwarzanie oraz wolontariat pracowniczy. W akcji wzięło udział w sumie kilkadziesiąt osób, w tym 30 przedszkolaków i 35 uczniów, a także ich opiekunowie oraz rodzice.

 

Projekt został zrealizowany w dwóch etapach. Pierwszy został przeprowadzony na terenie przedszkola, szkoły i Elektrowni Kozienice. Zasadzono wówczas wspólnie kilkadziesiąt różnorodnych sadzonek drzew i krzewów, a były to między innymi: sosna czarna, świerk syberyjski, metasekwosja chińska, cyprysik nuktajski, klon variegata, klon globosa, tulipanowiec, wiąz holenderski, buk czerwony, brzoza pendula, judaszowiec kanadyjski, katalpa zwykła, żywotnik szmaragd, forsycja , perukowiec, hortensja, tuja, świerk, jałowiec, jarząb weigela cudowna oraz głóg, a także lipa i kasztan. Pracownicy placówek brali czynny udział w doborze roślinności - Przy pomocy jednego z rodziców, wybraliśmy te gatunki drzew, które wzbogacą nasz park, czyli teren przed szkołą, a są to gatunki bardzo ciekawe i niecodzienne – mówił dyrektor PSP w Brzózie Dariusz Pronobis. Podczas realizacji tego etapu projektu, zapał dzieci, ich zaangażowanie oraz pozytywne emocje jakie towarzyszyły Małym Ogrodnikom udzieliły się osobom im towarzyszącym. Do prac ogrodowych wykorzystano 60 sztuk 80 litrowych worków kory oraz 27 sztuk 8 litrowych worków ziemi ogrodowej.

 

Etap drugi to prezentacje i pogadanki ekologiczno-edukacyjne przeprowadzone na terenie elektrowni trzeciego dnia trwania projektu. Podczas wspólnej zabawy dzieci zgłębiły tajniki przyrody oraz odnawialnych źródeł energii, a zdobytą wiedzą mogły pochwalić się podczas licznych konkursów, zakończonych wręczeniem tematycznych, wartościowych nagród. Ciekawość dzieci, ich chęć do zadawania pytań utwierdziły nas w przekonaniu jak wymagająca jest to grupa rozmówców. Dzieci zostały również obdarowane słodkim poczęstunkiem.

 

Projekt posiadał wiele wartościowych założeń, dlatego placówki chętnie przyłączały się do akcji. - Ta propozycja była rewelacyjna dla nas, ponieważ szkoła w Brzózie mieści się na terenie dawnego parku w związku z czym każde wzbogacenie o drzewa bardzo nas cieszy, zważywszy że z własnych funduszy nie moglibyśmy sobie na to pozwolić – mówił dyrektor PSP w Brzózie.

 

Projekt zakładał poruszenie m.in. takiej tematyki, jak: działania na rzecz edukacji i oświaty, ochrony środowiska i dziedzictwa przyrodniczego. - W ten sposób zachęcamy także do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, w otoczeniu natury występującej na obszarach miejskich i przemysłowych. Urządzone tereny zadrzewione obniżają poziom stresu i agresji oraz wpływają na poprawę stanu zdrowia – mówi koordynatorka Wolontariatu Pracowniczego Enei Wytwarzanie, Justyna Tkaczyk-Kurek.

 


Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. KP PSP Kozienice
Dzisiaj przed godziną 15:00 strażacy dostali zgłoszenie o pożarze lasu koło Chinowa. Ogień objął ponad 5 ...
ilustracja, źródło: KWP w Radomiu
Zbliża się Wielkanoc. Dla większości z nas to okres szczególnie radosny. Dla funkcjonariuszy pełni...
W rundzie jesiennej Energia przegrała u siebie z MKS-em Piaseczno 1:4. Fot. Kamil Zapora
Piłkarze czwartej ligi mazowieckiej o świętach na razie nie myślą. Wszystkie drużyny z regionu radomskieg...
Fot. PSP im. BCh
We wtorek w PSP im. BCh w Ursynowie odbyło się spotkanie, na którym uczniowie zaprezentowali przed...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook