Dzisiaj jest piątek, 03 lipca 2020 r., 185 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Fabryka Domów Bogucin
[WIDEO] Stopniowe zmniejszanie zadłużenia szpitala oraz nowy przedstawiciel do spraw osób niepełnosprawnych
Dodał: DL, 25-09-2019 16:03, odsłon: 1562
Fot. Powiat Kozienicki/Transmisja youtube
Fot. Powiat Kozienicki/Transmisja youtube

W środę 25 września w sali konferencyjnej starostwa powiatowego odbyła się 13. sesja rady powiatu kozienickiego VI kadencji. Radni dyskutowali między innymi na temat obecnej sytuacji szpitala powiatowego i jego przyszłości, a także powstania szkoły w Kozienicach. Podczas obrad pojawił się również pomysł wprowadzenia oceny relacji między powiatem, a gminami, a także został ogłoszony nowy przedstawiciel powiatu kozienickiego do spraw osób niepełnosprawnych.

 

Podczas obrad pojawiła się informacja stanowiąca o tym, iż przewodniczący Mirosław Górka został członkiem zarządu Mazowieckiej Izby Rolniczej.

 

Trzynasta sesja rady powiatu kozienickiego rozpoczęła się głosowaniem nad wnioskiem dotyczącym wykreślenia z obrad punktu odnoszącego się do nadania Statutu Samodzielnemu Publicznemu Zespołowi Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach. Wniosek ten został przegłosowany, przez co usunięto ten punkt z programu obrad.

 

Ocena relacji między powiatem, a gminami

 

Radny Stanisław Orzechowski zgłosił wniosek o wprowadzenie do porządku obrad oceny relacji między powiatem, a gminami. Uzasadnił to nowymi radami, a także nowymi osobami, które piastują funkcje wójtów oraz burmistrzów. Według radnego istnieje kilka problemów, a głównymi w dalszym ciągu są szpital i opactwo, w których rada powinna podjąć jakieś działania i szukać pomocy we wszelkich podejmowanych krokach.  

 

Starosta Andrzej Jung odnosząc się do tej sprawy zgłosił wniosek stanowiący o tym, że w najbliższym miesiącu, a więc w październiku zaproszeni będą na spotkanie przedstawiciele jednostek samorządów terytorialnych, burmistrzowie, wójtowie, a także przewodniczący rad, podczas którego zostaną omówione tematy jakie starostwo będzie chciało podejmować. Wyniki i efekty tychże rozmów będą protokołowane przez biura rady i zarządu, po czym rada powiatu kozienickiego będzie je poddawać pod dyskusję na następnych sesjach. Radny Stanisław Orzechowski w związku z daleko idącym wnioskiem starosty Andrzeja Junga wycofał swój uprzednio złożony wniosek.

 

Nowy przedstawiciel powiatu do spraw osób niepełnosprawnych i stopniowe zmniejszanie zadłużenia szpitala

 

Kolejno głos zabrał starosta Andrzej Jung prezentując sprawozdanie starosty z prac zarządu. Od ostatniej sesji 28 sierpnia zarząd powiatu obradował sześć razy. Zajmował się sprawami budżetowymi starostwa i jednostek organizacyjnych. Nowym przedstawicielem powiatu kozienickiego do spraw osób niepełnosprawnych została Beata Maj – pracownik Powiatowego Urzędu Pracy w Kozienicach.

 

Zarząd powiatu na wniosek dyrektora szpitala w Kozienicach Romana Wysockiego wyraził zgodę na zawarcie przez SPZZOZ w Kozienicach umowy z EFN na udzielenie odnawialnego limitu finansowego w kwocie 35 milionów złotych na okres 10 lat. – Zaciągnięcie powyższego kredytu z niższym oprocentowaniem pozwoli na zmniejszenie zadłużenia się na dalsze funkcjonowanie szpitala, a także da możliwość ubiegania się o środki zewnętrzne – mówił starosta Andrzej Jung.

 

Jaka jest przyszłość szpitala?

 

Głos podczas sesji zabrał dyrektor szpitala powiatowego Roman Wysocki. – Na dzień dzisiejszy nie ma takiej opcji, żeby funkcjonowanie szpitalu jako całości było zagrożone. Jest do końca roku zabezpieczone finansowanie. Mam nadzieję, że 1 października załatwimy sprawę porozumienia z wierzycielami i doprowadzimy do tego, że zadłużenia z tytułu zobowiązania znikną – uspokajał dyrektor Roman Wysocki.

 

Nowy dyrektor szpitala objął tę funkcję w kwietniu. Strata za pierwszy kwartał wynosiła wtedy 3,6 miliona złotych, a zobowiązania wymagalne ponad 7 milionów. Aktualnie strata uległa powiększeniu, ale jej tempo wzrostu znacząco spadło. Zmalały także zobowiązania wymagalne do 4,6 miliona złotych.

 

Według dyrektora największym zagrożeniem szpitala są sprawy kadrowe. Z informacji, które podał odeszło dwóch anestezjologów, ale są już prowadzone wstępne rozmowy z ich następcami. Póki co skutkuje to zmniejszeniem ilości przeprowadzanych zabiegów. Kolejnym celem szpitala, o którym mówił dyrektor jest pozyskanie radiologów, a także chirurgów. W szpitalu prowadzony jest szereg inwestycji, takich jak informatyzacja szpitala i jego termomodernizacja.  

 

Czy powstanie szkoła w Kozienicach?

 

Radny Tomasz Trela jako przewodniczący komisji edukacji poruszył temat sprawy związanej z przeniesieniem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Opactwie. Według radnego ośrodek musi zostać przeniesiony, z racji tego, że nie istnieje możliwość adaptacji i modernizacji ówczesnego budynku do wymagań przeciwpożarowych i ewakuacyjnych.

 

Jak mówił radny - będzie próba budowy szkoły w Kozienicach. – Cieszę się bardzo z tego względu, że potrzeby ludzi niepełnosprawnych, którzy mają troszeczkę trudniej w życiu i potrzebują pomocy ludzi zdrowych są tak naprawdę miarą społeczeństwa. Dużo się mówi o niepełnosprawności, bardzo dużo się mówi o tym, że trzeba tym ludziom pomagać. Cieszę się, że to będzie przekute na czyny. Mam dużą nadzieję i jestem pełen optymizmu jeśli chodzi o przyszłość tej szkoły. Ta szkoła jako jedna z nielicznych ma szansę finansować się sama. Umiejscowienie jej w Kozienicach będzie wydaje mi się trafioną w dziesiątkę decyzją – mówił radny Tomasz Trela.

 


Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Interwencje strażaków spowodowane dzisiejszą burzą dotyczyły głównie podtopień lokaló...
Fot. Facebook - Kortez
W muszli koncertowej w Kozienicach,  w piątek 7 sierpnia 2020 roku o godzinie 21 odbędzie się koncer...
Fot. archiwum - 62. Wyścig Dookoła Mazowsza w Kozienicach 2019
Wielkie zawody o charakterze krajowym i międzynarodowym, ale również szereg bezpłatnych zajęć dla ...
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kozienicach przekazała kolejne informacje na temat statysty...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook