Dzisiaj jest poniedziałek, 21 maja 2018 r., 141 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Fabryka Domów Bogucin
'Pod jednym Słońcem'. Piękna wystawa malarstwa w CKA
Dodał: MariuszBasaj, 07-04-2017 20:47, odsłon: 2479
Od lewej: Halina Koryńska, Agnieszka Bieńkowska i Krzysztof Nowak. fot. Mariusz Basaj
Od lewej: Halina Koryńska, Agnieszka Bieńkowska i Krzysztof Nowak. fot. Mariusz Basaj

Pełne słońca pejzaże, obrazy w kapitalny sposób ukazujące różne walory światła słonecznego... 50 prac uznanego artysty - Krzysztofa Nowaka znalazło się na wystawie "Pod jednym Słońcem", której uroczyste otwarcie odbyło się w piątek 7 kwietnia w sali wystawowej Centrum Kulturalno-Artystycznego.

Na wystawie zaprezentowano 50 prac, od portretów przez różnego rodzaju pejzaże, ukazujące zarówno różnorodność natury, jak i piękna architekturę, niejednokrotnie wzbogaconą przez wizję artysty. Całość została podzielona na cztery bloki tematyczne, w zależności od miejsca, jakie ukazują. Podróż dla zmysłów rozpoczyna się w Meksyku, następnie udajemy się do Toskanii i Wenecji we Włoszech, a kończymy na Roztoczu, zarówno po polskiej, jak i ukraińskiej stronie.

 

Wszystkich przybyłych na wernisaż miłośników sztuki przywitała instruktor KDK Halina Koryńska. - Podziwiam pana prace (...) ten optymizm i światło, które dają radość. Ma się ochotę obcować z tymi obrazami - mówiła.

 

Głos zabrała również komisarz wystawy Agnieszka Bieńkowska. - Oprócz tego, że te obrazy nastrajają nas optymistycznie, to udaliśmy się w podróż, za którą dziękujemy autorowi. To są miejsca nie do końca poznane; to zakątki przez niego przetworzone, pełne magii - podkreślała plastyk KDK.

 

 Artysta w swoich pracach świetnie operuje światłem.

 

Jedno Słońce dla całego świata

 

O kulisach swojej twórczości opowiedział także sam malarz. - Czasem denerwuję się na moje obrazy, że są za kolorowe, nie przystają do tego, co się mówi o sztuce. Sztuka powinna być bardziej penetrująca, bardziej wnikliwa, może bardziej przystająca do współczesności. A we mnie jest jednak taki prymitywny malarz, który robi rzeczy podobne do tego, co widzi. Może na przekór temu, że wielu Polaków często narzeka na to, co się dzieje wokół,  a ja w momencie kiedy tworzę, przestaję narzekać. Przestaję pić kawę, zapominam, która jest godzina. Czasami zapominam o ważnych rzeczach - mówił, dodając:  – Maluję głównie naturę, ale też architekturę, która jest przetworzona i współgra z naturą (...) Tytuł wystawy „Pod jednym słońcem” nawiązuje do tego, że to samo słońce świeci z góry i oświetla nasze otoczenie, niezależnie od tego gdzie jesteśmy, czy to Kielecczyzna czy Toskania.

 

W podziękowaniu za wystawę, artyście wręczono kwiaty oraz album zatytułowany: "Podróże Marzeń" (Krzysztof Nowak jest również podróżnikiem). Specjalny upominek miała również dla niego poetka ludowa Zofia Kucharska, która wręczyła mu swój kolaż, a także zadedykowała wiersz o jesieni. Dodatkową atrakcją wernisażu było losowanie szczęśliwego numeru i wręczenie nagrody - jednej z prac autora.

 

Wystawę można oglądać do 6 czerwca.

 


 Zofia Kucharska miała niespodziankę dla Krzysztofa Nowaka.

 

O autorze

 

Krzysztof Nowak - ur. w 1962 r. w Żarnowie. W latach 1982-87 studiował w Instytucie Form Przemysłowych, w Łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Malarz, projektant. Od 1990 roku nauczyciel przedmiotów artystycznych w Liceum Plastycznym im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli. Związany ze środowiskiem artystycznym, działającym przy BWA w Sieradzu. Współzałożyciel i członek Sieradzkiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Członek rady programowej Stowarzyszenia promocji sztuki „Art Affera”. Uczestnik wielu plenerów malarskich, wystaw indywidualnych i zbiorowych. Prace artysty znajduje się w zbiorach prywatnych, w kraju i za granicą.

 

W ostatnich 3 latach bardziej niż malarstwem, zajęty jest pracą dydaktyczną i organizowaniem nowych kierunków nauczania w Liceum Plastycznym w Zduńskiej Woli, gdzie za pozyskane fundusze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego organizuje nowoczesną pracownie multimedialną. Jest także organizatorem ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla uczniów liceów plastycznych „Sztuka bez Ram”. W roku 2016 dostał dwa odznaczenia państwowe, medal srebrny za długoletnią służbę i Medal Komisji Edukacji Narodowej. W tym roku obchodzi 30-lecie pracy twórczej.


Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
fot. Kamil Zapora/ Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
Mundial w Rosji zbliża się wielkimi korkami. Dla wielu piłkarzy udział w nim należy do najwyższych wyr&oa...
Muzeum Regionalne w Kozienicach im. prof. Tomasza Mikockiego zaprasza na  festyn "Puszcza Miodem Pły...
Fot. KCRiS
Kolejny tydzień i kolejna edycja naszej zabawy. Wraz z Kozienickim Centrum Rekreacji i Sportu przygotowal...
fot. Kamil Zapora
Ponad stu zawodników z całej Polski przyjechało na piątą edycję największych zawodów rowero...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook