Dzisiaj jest niedziela, 25 lutego 2018 r., 56 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
'Nie dla seniorów, a z seniorami'. Samorządowcy z całego kraju debatowali w Kozienicach
Dodał: MariuszBasaj, 10-05-2017 14:16, odsłon: 2062
Posiedzenie komisji odbyło się w pensjonacie nad jeziorem
Posiedzenie komisji odbyło się w pensjonacie nad jeziorem

Samorządowcy, przedstawiciele różnego rodzaju organizacji i instytucji samorządowych z całego kraju obradowali w środę w Kozienicach podczas posiedzenia Komisji Polityki Społecznej Związku Miast Polskich.

Związek Miast Polskich to stowarzyszenie samorządów miejskich, powstałe w celu współpracy poszczególnych samorządów w całym kraju, głównie w kwestii opracowywania wspólnego stanowiska wobec polityki rządu. W ramach związku działa szereg komisji problemowych, w tym Komisja Polityki Społecznej, której posiedzenie odbyło się w środę w Kozienicach.

 

Do naszego miasta zjechało ponad 20 członków komisji z takich miast jak choćby Poznań, Włocławek, Pruszków, Częstochowa, Stargard, Kraków, Toruń czy Bytom. Główny temat posiedzenia dotyczył seniorów, aktywizacji tej grupy wiekowej, usług społecznych skierowanych do nich.

 

- Posiedzenia komisji odbywają się w całym kraju. Do Kozienic przyjechaliśmy na zaproszenie tutejszych władz, w tym wiceburmistrz Małgorzaty Bebelskiej, która jest członkiem komisji. Takie spotkania w różnych częściach kraju to świetna okazja, żeby zobaczyć dobre praktyki, poszukać inspiracji do działań, nowych rozwiązań, które się sprawdzają - mówi Włodzimierz Kałek, przewodniczący Komisji Polityki Społecznej Związku Miast Polskich i Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu.

 

Pomoc społeczna to nie tylko ubóstwo

 

Jak tłumaczy Włodzimierz Kałek, pomoc społeczna często jest mylona tylko i wyłącznie z ubóstwem, ale ten trend się zmienia. Coraz częściej na pierwszy plan wysuwają się takie kwestie jak długotrwałe choroby, niepełnosprawność czy osamotnienie.

 

- Dziś poruszamy tematy związanie z seniorami, rozmawiamy o starzeniu się społeczeństwa. Zastanówmy się, jaką grupą są tak naprawdę seniorzy. To ludzie od 50 do 100 i dalej roku życia. To połowa społeczeństwa, która potrzebuje konkretnych ofert. Ale nie chodzi o to, by działać dla seniorów, a z seniorami. Musimy znać ich potrzeby i odpowiadać na nie, współpracować - podkreśla Kałek.

 

Podczas wizyty w Kozienicach członkowie komisji mieli okazję odwiedzić Uniwersytet Trzeciego Wieku, a także Warsztat Terapii Zajęciowej. Włodzimierz Kałek podkreślał, że Kozienice mogą być dumne z tak aktywnego UTW, z tak liczną grupą regularnych słuchaczy. To wyjątkowe zjawisko w skali kraju.

 

Wieloletnia współpraca

 

Od wielu lat członkiem komisji jest wiceburmistrz Małgorzata Bebelska. - Spotkania komisji zawsze odbywają się w terenie, w różnych częściach kraju. To nie tylko wymiana doświadczeń, ale także wspólna analiza problemów, tych bliskim samorządowcom; takich, z którymi spotykają się codziennie. To również wspólne szukanie rozwiązań - tłumaczy wiceburmistrz i dodaje: - Jako komisja na bieżąco bierzemy udział w licznych konsultacjach związanych ze zmianami w prawie, poprzez Związek zgłaszamy swoje propozycje i uwagi; opiniujemy swoje akty prawne. Chcemy by to prawo było jak najbliżej nas wszystkich i odnosiło się do wszystkich możliwych sytuacji.  
Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
fot. KZ
W sobotę 23 lutego w wodzie zmierzyło się blisko 200 zawodników. Choć frekwencja jest ponad dwukro...
fot. OPP OJ w Kozienicach
Z okazji dnia św. Walentego OPP "Ogród Jordanowski" zorganizował Turnieje: w piątek 16 lutego Wale...
fot. OPP OJ w Kozienicach
W środę 21 lutego w OPP „Ogród Jordanowski” w Kozienicach odbył się XV Konkurs Ortogra...
fot. archiwum
Coś specjalnego czeka na fanów sportów wodnych. Za dwa tygodnie zapraszamy na pływalni...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienice
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook