Dzisiaj jest środa, 17 lipca 2019 r., 198 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
[FOTO] Promocja albumu „Kozienice dawniej i dziś na fotografii”
Dodał: KamZap, 15-06-2018 14:32, odsłon: 2405
Fot. Kamil Zapora
Fot. Kamil Zapora

W czwartek 14 czerwca w sali kameralnej CKA odbyła się promocja albumu „Kozienice dawniej i dziś na fotografii” pod redakcją Krzysztofa Zająca. Spotkanie było źródłem cennej i ciekawej wiedzy historycznej o Kozienicach podparte archiwalnymi zdjęciami.

Na spotkanie przybyli przedstawiciele samorządu Kozienic w tym burmistrza Tomasza Śmietanki, członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej, oraz wiele osób chcących poszerzyć swoją wiedzę historyczną. Mogli oni obejrzeć prezentację utworzoną z fotografii, które znajdziemy w albumie.

Prowadzący spotkanie Krzysztof Zając szczegółowo analizował każde zdjęcie przedstawiając fragment zawartej w nim historii co stało się źródłem wielu ciekawostek związanych z przeszłością Kozienic. Z jednego ze zdjęć mogliśmy dowiedzieć się na przykład, że kiedyś funkcję miejskiego kąpieliska nie pełniło Jezioro Kozienickie, ale zalew Hamernia.

Zobaczyliśmy jak na przestrzeni lat diametralnie zmieniały się niektóre znane nam wszystkim miejsca jak chociażby teren Ogrodu Jordanowskiego. Choć w albumie znajdziemy lokalizacje nie do poznania to znajdują się tam również przykłady na to, że pewne obszary Kozienic są odporne na upływający czas jak np. jedna z najstarszych, jeśli nie najstarsza w Kozienicach ulica Czwartek.

W albumie znajdziemy również fotokolaże, a więc swego rodzaju stopienie starego zdjęcia ze współczesnym co daje niesamowite efekty. O tej części pracy opowiedział Michał Woźny odpowiedzialny za ich powstanie. Należy podkreślić, że duża część zdjęć znajdujących się w albumie pochodzi z prywatnych zbiorów Michała Woźnego, który sumiennie i konsekwentnie poszerzał swoją kolekcję na przestrzeni ostatnich lat, odszukując rozproszonych po całym świecie starych fotografii wykonanych w Kozienicach.

W prezentacji zdjęć i późniejszej dyskusji brały udział osoby, które również przyczyniły się do wydania albumu. Byli to: Tomasz Pakuła z Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych, który był współautorem zdjęć współczesnych, Ewa Jaźwińska z Muzeum Regionalnego w Kozienicach czuwająca nad poprawnością podpisów fotografii i Michał Woźny.

Po prezentacji głos zabrał burmistrz gminy Kozienice Tomasz Śmietanka, który zaznaczył, że należy cały czas dokumentować to jak wyglądają Kozienice, ponieważ są one miastem prężenie się rozwijającym i różnice w jego wyglądzie są widoczne nawet w perspektywie kilku lat.

Album dostępny jest do nabycia w Bibliotece Publicznej Gminy Kozienice oraz Muzeum Regionalnym w Kozienicach.  
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
fot.UGGL/Delegacje władz samorządowych oraz uczestników uroczystości złożyły kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Ku Czci Oświęcimia
Uroczysta msza święta, złożenie kwiatów, wiązanek oraz zapalenie zniczy. W piątek 12 lipca odbyły ...
Fot. PSP Stanisławice
W PSP Stanisławice trwały półkolonie dla dzieci i młodzieży, które stwarzały   uc...
Ilustracja -  KPP w Kozienicach
Dzisiaj około godz. 8:00 na drodze krajowej nr 79 pomiędzy miejscowościami Bożówka, a Przydworzyce...
Kolejny tydzień i kolejna edycja naszej zabawy. Wraz z Kozienickim Centrum Rekreacji i Sportu przygotowal...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook