Dzisiaj jest sobota, 23 czerwca 2018 r., 174 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Fabryka Domów Bogucin
'Coaching to dążenie do szczęścia'. Również w Kozienicach - rozmowa z Agnieszką Bieniek
Dodał: MariuszBasaj, 17-07-2017 10:08, odsłon: 2497
Agnieszka Bieniek - coach, psycholog, doradca zawodowy, terapeuta. fot. archiwum prywatne
Agnieszka Bieniek - coach, psycholog, doradca zawodowy, terapeuta. fot. archiwum prywatne

Coaching w ostatnich latach stał się szczególnie popularny w Polsce. W czym tkwi magia tego procesu? Dlaczego po niego sięgamy, czego oczekujemy? Na te i inne tematy z Agnieszką Bieniek, coachem i psychologiem, rozmawia jej córka oraz uczestniczka warsztatów dziennikarskich prowadzonych przez redakcję Kozienice24.pl - Weronika Bieniek.

Weronika Bieniek: Zawsze dużo mówisz o szczęściu, o dążeniu człowieka do szczęścia, a czy Ty - jako coach - jesteś szczęśliwa?

 

Agnieszka Bieniek: Jestem szczęśliwa. Bardzo. Jestem szczęśliwą mamą dwojga dzieci, szczęśliwą mężatką. Mam pracę, którą lubię, dużo optymizmu, wiary w Boga, siebie, ludzi, przyszłość, miłość, dobro...

 

A jako kobieta?

 

My, współczesne kobiety, mamy tyle możliwości, żeby w pełni cieszyć się życiem i rozwijać... Możemy się kształcić, decydować o sobie, mając do tego liczne narzędzia. Czy jesteśmy szczęśliwe mając to wszystko? Nie czuje się kompetentna, aby wypowiadać się w imieniu wszystkich kobiet, ale moje doświadczenia i babskie rozmowy uświadomiły mi, jak trudno nam godzić rolę matki i aktywnej zawodowo kobiety. Jak trudno jest zapanować nad swoim życiem i czerpać z niego radość. Szukając odpowiedzi na takie pytania odnalazłam coaching. Tam wypracowałam sobie poczucie szczęścia.

 

Coaching - to określenie, które ostatnio robi furorę. Czym tak właściwie jest?

 

Nie skupiajmy się na książkowych definicjach tego terminu. To można znaleźć w literaturze. Powiem Ci, czym coaching jest dla mnie. To towarzyszenie w rozwoju. Wyobraź sobie, ze twoje życie to piękne mieszkanie. Ma w sobie cały potencjał, abyś mogła w nim wypoczywać i cieszyć się jego pięknem. Jednak dopóki go nie posprzątasz, nie odmalujesz i nie umeblujesz, to nie będzie twoim domem. Nie każdy potrafi się sam z tym uporać. Coach zadając pytania i mobilizując do poszukiwania rozwiązań sprawia, że dana osoba sama wpada na pomysł, jak ten dom urządzić.

 

A czy coaching dzieli się na jakieś rodzaje, odmiany, profile?

 

Dla mnie istnieje tylko jeden rodzaj coachingu. Wszystkie inne są stworzone na potrzeby rynku i są zwykłym zabiegiem marketingowym, który ma trafić do odpowiedniej grupy klientów. Tak naprawdę rodzajów coachingu jest tyle, ile coach sobie wymyśli. Najbardziej popularny jest life coaching i business coaching. Występują też inne: coaching kariery, menadżerski, relacji, zdrowia, młodzieżowy, rodzicielski, zespołowy, wizerunku, diet coaching, art coaching i inne zgodne z zainteresowaniami i specjalnością danych trenerów. Nazwy polskie przeplatają sie z angielskimi, żadna instytucja nie zatwierdziła obowiązujących rodzajów coachingu, więc ciągle pojawiają się nowe.

 

Co sprawia, że coaching cieszy się takim zainteresowaniem?

 

Ludzie są coraz bardziej świadomi swoich potrzeb. Są wrażliwi na to, co wokół się dzieje i chcą, by ich życie wyglądało inaczej. Potrzebują zmiany lub chcą efektywniej osiągać ważne dla siebie cele. Są również bombardowani literaturą rozwojową. Poradniki zachęcają do podążania za przysłowiowym szczęściem. Ale czasem książka nie wystarcza, a psychoterapia to za dużo. Dobrym pomysł staje się coaching.

 

A czy to nie jest tak, że ludzie generalnie potrzebują rozwoju i to we wszystkich dziedzinach życia? Nie można się zatrzymać, bo to zawsze nas będzie uwierało...

 

Jedni potrzebują rozwoju, inni nie. Ci, którzy go nie potrzebują też mogą być szczęśliwi. Ludzie są różni, szukają swoich dróg, zmagają się ze strachem.

 

Strach potrafi zawładnąć życiem. Kiedy warto zwrócić na niego szczególną uwagę?

 

Strach, a nawet lęk też jest potrzebny w życiu. Wiele razy nas uratował. Jednak gdy zaczyna dominować nad nami i przeszkadzać, warto się nim zająć. Brak wiary w siebie i we własne siły, opinie innych, poczucie winy, tendencja do zachowań konfromistycznych, samooszukiwanie siebie, wiara w różne mity, kierowanie się cudzymi "dobrymi radami" i wiele innych - są to obszary do pracy coachingowej, a jeśli problem jest głębszy to do pracy psychoterapeutycznej.

 

Poświęćmy chwilę uwagi kobietom. Z jakich powodów panie najczęściej korzystają z pomocy coacha?

 

Ile kobiet, tyle powodów. Powody są różne - zarówno życiowe, jak i związane z karierą zawodową. Zwykle kobiety przychodzą na coaching, gdy czują wewnętrzną potrzebę zmiany, niewygodę, mają dość dotychczasowego stylu życia. Tematy, z którymi przychodzą to poszukiwanie prawdziwej pasji, zmiana lub poszukiwanie pracy, poprawa relacji z partnerem czy bliskimi, zarządzanie własną firmą, zespołem pracowników, asertywne reagowanie, radzenie sobie z emocjami, odchudzanie, poszukiwanie partnera życiowego, zarabianie większych pieniędzy w biznesie, spokojne przejście przez rozwód, zbudowanie relacji z dziećmi. Mogłabym przytoczyć jeszcze dziesiątki powodów. Każdy, który jest ważny dla osoby potrzebującej pomocy. Może będę nieobiektywna, ale wydaje mi się, że kobiety są bardziej otwarte na zmiany i częściej sięgają po pomoc coacha czy psychologa.

 

W czym zatem coaching może pomóc kobietom?

 

W czym tylko zapragną! Przede wszystkim coaching pomaga rozwinąć skrzydła i poczuć się w pełni kobietą - świadomą swojej wartości i posiadanego potencjału. Pomaga im poczuć, że są zdolne do kreowania własnego życia tak, jak sobie wymarzą. Dzięki coachingowi kobiety lepiej siebie rozumują, czują się wyjątkowe, potrafią zorganizować czas tylko dla siebie i swoich pasji, budują satysfakcjonujące relacje z partnerem czy dziećmi. Mogą też odmienić swój wizerunek, by w rezultacie poczuć się atrakcyjnymi i pięknymi. Dzięki coachingowi każda kobieta może skupić się na sobie, a nie na wszystkich wokoło.

 

Sama realizujesz się na wielu płaszczyznach, a ścieżka twojej kariery jest bardzo szeroka. Jesteś psychologiem, coachem, doradcą zawodowym, terapeutą zajęciowym. Pracujesz na co dzień z osobami niepełnosprawnymi. Co jest źródłem twojej inspiracji zawodowej?

 

Ludzie i ja sama. Kocham to, co robię. W moim zawodzie nie mogę i nie chce sobie pozwolić na "lenistwo rozwojowe". Na co dzień pracuję z ludźmi jako psycholog i terapeuta, a ta praca wymaga ode mnie bycia w dobrej kondycji psychicznej oraz by mieć "dobrze poukładane w głowie". W związku z tym korzystam z interesujących mnie kursów, szkoleń, treningów rozwojowych, psychoterapii własnej, przede wszystkim coachingu. Moi klienci to osoby dorosłe, młodzież, czasem dzieci, którzy przychodzą z mnóstwem różnorodnych tematów. Część zagadnień, z jakimi się spotykam, jest dla mnie wyzwaniem i potrzebuję się dokształcić - stąd moja potrzeba poszerzania wiedzy i praktyki. Oczywiście nie staram się być "od wszystkiego". Mając wiedzę z różnych dziedzin, wiem, gdzie skierować daną osobę po specjalistyczną pomoc. Moje inspiracje w różnych okresach życia były inne. Terapeutą zajęciowym zostałam, kiedy nie byłam jeszcze psychologiem. Można powiedzieć, że ludzie których spotykałam na swojej drodze (rodzice, dziadkowie, nauczyciele, wychowawcy, osoby z grona zawodowych znajomych) byli moimi "coachami". Każdy z nich odkrył we mnie jakiś talent, a ja mogłam go tylko dalej rozwijać.

 

Rodzice mają zatem ważną rolę w dostrzeganiu i rozwijaniu pasji swoich dzieci. Nie każdy jednak to potrafi, jak myślisz - dlaczego?

 

Nie wszyscy rodzice to potrafią, zwłaszcza jeśli nie byli wychowywaniu w duchu podążania za własną pasją. Być może uważają, że życie jest tak skonstruowane, że nie ma w nim miejsca na realizowanie pasji. Myślę też, że bardzo ważną rzeczy przy odkrywaniu pasji dziecka jest relacja z nim. Jeśli rodzice i dziecko wzajemnie sobie ufają, szanują swoje potrzeby, są otwarci na rozmowę i poznawanie siebie, wtedy dziecko chętnie dzieli się swoimi zainteresowaniami, pasjami marzeniami i potrafi poprosić rodzica o umożliwienie ich spełniania, a rodzic jest otwarty i chętny, by to zrobić.

Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. KPP Kozienice
W środę 20 czerwca w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Gniewoszowie odbyła się debata ewaluacyjna, na temat...
Fot. KDK
W czwartek 21 czerwca najlepsi wokaliści i tancerze 25. edycji Music-Dance ponownie spotkali się w Centru...
Fot. Kamil Zapora
W piątek 22 czerwca uczniowie w całej Polsce zaczęli letnią przerwę w nauce. W kozienickich szkołach w cz...
Rafał Zielony (z lewej) to reprezentant kozienickiej komendy, który stanął na drugim miejscu podium w kategorii drabina hakowa - indywidualnie. Fot. Kamil Zapora
W dniach 20-21 czerwca w Kozienicach odbywały się XIX Mistrzostwa Województwa Mazowieckiego w spor...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook