Dzisiaj jest wtorek, 29 września 2020 r., 273 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Fabryka Domów Bogucin
[AUDIO] Nikola Dziuba - nowa radna młodzieżowego sejmiku
Dodał: MaG, 06-12-2019 13:24, odsłon: 1434
fot.UMWM
fot.UMWM

Już 12 grudnia odbędzie się pierwsze posiedzenie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. W obradach weźmie udział 51 radnych, w tym 7 z okręgu radomskiego. To młodzi, aktywni ludzie, którzy chcą decydować o tym, co dzieje się w ich regionie. Dziś wicemarszałek Rafał Rajkowski spotkał się z radnymi, którzy będą reprezentować region radomski.

Posłuchaj:
Wicemarszałek Rajkowski

– Radni będą głosem młodzieży z naszego regionu. Jestem przekonany, że ich pomysły i uwagi pomogą nam rozwijać Mazowsze– podkreśla wicemarszałek Rafał Rajkowski.

 

Mimo, że to pierwsza kadencja Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, to zainteresowanie projektem było bardzo duże. Zgłosiło się w sumie 197 kandydatów, spośród których komisje wybrały 51 radnych. Warto podkreślić, że kobiety stanowią prawie połowę składu sejmiku. Jest ich 24. Z okręgu radomskiego chęć uczestnictwa w projekcie zgłosiło 20 osób, z czego ostatecznie wybranych zostało 7 radnych. Wybór był niezwykle trudny.

 

Kim są młodzi radni?
Okręg radomski reprezentować będzie siedmiu młodych radnych. Wśród nich mieszkańcy Radomia, Kozienic, Szydłowca oraz gmin Błędów i Pionki. Większość z nich to osoby aktywne i ze sporym doświadczeniem – działające w samorządach szkolnych lub młodzieżowych radach gminnych czy miejskich. Są to:


·Kacper Ośko (Radom) – uczeń Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu. Aktywny działacz samorządu szkolnego, członek Szkolnego Ośrodka Karier. Zaangażowany w szkolny wolontariat, pomysłodawca i organizator tegorocznego biegu charytatywnego w Borkowicach. Za najważniejsze w sejmiku młodzieżowym uważa zaangażowanie i współpracę wszystkich członków. Jest zdania, że radni powinni integrować się i wymieniać spostrzeżeniami by móc skutecznie działać na rzecz rozwoju całego regionu. W przyszłości chce działać na rzecz społeczeństwa.
 
·Antoni Gumiński (Radom) – uczeń III Liceum Ogólnokształcącego im. płk. Dionizego Czachowskiego w Radomiu oraz radny młodzieżowej rady miasta. Przez 8 lat uczył się w popołudniowej szkole muzycznej. Były przewodniczący szkolnego koła CARITAS i organizator wielu akcji charytatywnych i misyjnych, przygotowujący się do wyjazdu misyjnego do Afryki. Członek Ruchu Światło Życia Diecezji Radomskiej oraz diakonii społecznej, zajmującej się organizacją wydarzeń patriotycznych. Organizator Gali 25-lecia młodzieżowego parlamentu w Radomiu. W przyszłości chciałby zostać politykiem. Uważa, że dobry radny powinien być nastawiony na działania społeczne, dla których jest w stanie poświęcić swój wolny czas.
 
·Nikola Dziuba (Kozienice) – uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach. Od 8 lat przewodnicząca samorządu klasowego oraz sekretarz samorządu szkolnego. Aktywnie angażuje się w akcje społeczne m.in. organizację gminnej wigilii oraz pomoc w sprzątaniu opuszczonych grobów na cmentarzu. Działaczka szkolnego wolontariatu, kwestowała na rzecz hospicjum w Kozienicach. Regularnie odwiedza też Pionkowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Angażuje się w pomoc potrzebującym. Jej zdaniem motorem napędzającym prace Młodzieżowego Sejmiku powinien być aktywny udział w życiu społecznym i publicznym województwa mazowieckiego.
 
·Kacper Kaleta (Szydłowiec) – uczeń Zespołu Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu. Działacz szkolnych, regionalnych i ogólnopolskich organizacji. Członek młodzieżowej rady w Szydłowcu oraz redaktor fanpage’a województwa mazowieckiego w Ogólnopolskiej Federacji Młodych. Sprawuje funkcję przewodniczącego klasy oraz wiceprzewodniczącego samorządu uczniowskiego. Aktywnie udziela się w akcje charytatywne m.in. „Dzień Psiaka Szydłowiaka” czy szkolne koło CARITAS. Uważa, że prace młodzieżowego sejmiku województwa powinny skupić się na działaniach zmierzających do rozwoju aktywności społecznej i zainteresowań ludzi młodych, a radny powinien być odpowiedzialny i wyciągać wnioski z rozmów z ludźmi.
 
·Wiktoria Nowocień (Szydłowiec) – uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu. Aktywna działaczka różnych projektów edukacyjnych m.in. #myślępozytywnie czy start-up days. Członek młodzieżowej rady miejskiej, administratorka funpage Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Radomskiej oraz działaczka  gminnego Zespołu ds. Rozwoju Turystyki w Szydłowcu. Bierze aktywny udział w licznych akcjach charytatywnych, jest też współorganizatorką protestu ekologicznego w ramach Protestu Tysięcy Miast. Współuczestniczyła w przygotowaniach ofert turystycznych dla powiatu szydłowieckiego. Jest zdania, że Młodzieżowy Sejmik Województwa powinien reprezentować młodzież i jej pomysły, wspierać lokalne inicjatywy oraz dążyć do integracji młodych aktywistów oraz zachęcać do działań społecznych.
 
·Julia Senator (gmina Błędów) – uczennica V Liceum Ogólnokształcącego im. księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie. Od wielu lata aktywna działaczka wolontariatu. Jest częścią zespołu redakcyjnego gazetki uczniowskiej „Brudnopis”. Uczestniczka „Telling Our Stories” 1989 Anniversary Program, który jest projektem społeczno-historycznym sponsorowanym przez rząd Stanów Zjednoczonych dla 12 uczniów i 12 nauczycieli z 12 pokomunistycznych krajów. Program ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na to, jak ważne jest wypełnianie swoich obowiązków obywatelskich. Uważa, że sejmik młodzieżowy powinien zajmować się edukowaniem i zachęcaniem ludzi młodych m.in. do brania udziału w wyborach czy walki ze zmianami klimatycznymi.
 
·Anastazja Stępień (gmina Pionki) – uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Radomiu. Harcerka pełniąca obowiązki przybocznej w Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Brała udział w licznych akcjach m.in. balu karnawałowym dla dzieci czy sprzątaniu opuszczonych grobów. Była posłanka XXV kadencji sejmu dzieci i młodzieży. Uważa, że sejmik młodzieżowy powinien zająć się pracami w obrębie trzech obszarów: problemów młodzieży, w tym szeroko rozumianym rozwojem naukowym, artystycznym i duchowym, popularyzacją regionu wśród młodzieży polskiej i zagranicznej oraz problemami dzieci z rodzin rozbitych. Uważa, że młody radny powinien przede wszystkim zajmować się rozwiązywaniem problemów swoich rówieśników.

Młodzieżowy Sejmik Województwa Mazowieckiego rozpocznie prace już 12 grudnia. Przed przystąpieniem do wykonywania mandatu, radni podobnie jak ich dorośli koledzy, złożą ślubowanie. Wybiorą także ze swojego grona przewodniczącego sejmiku, wiceprzewodniczących, sekretarza oraz członków komisji. Każdy radny będzie mógł uczestniczyć w pracach co najmniej jednej komisji. Młodzieżowi radni będą również mogli zgłaszać wnioski, zapytania, postulaty czy inicjatywy. Będą pracować podczas sesji, komisji oraz spotkań roboczych w okręgach.

Młodzieżowy sejmik będzie działał zgodnie z podejściem „od problemu do rozwiązania”. Jego głównym zadaniem będzie przede wszystkim reprezentowanie interesów młodzieży, działanie na rzecz zwiększania udziału młodych ludzi w życiu publicznym województwa, a także na rzecz integracji środowisk młodzieżowych. Młodzi radni będą opiniowali różnego rodzaju dokumenty i propozycje rozwiązań władz Mazowsza. Będą mogli również inicjować działania, które będą odpowiedzią na potrzeby i problemy młodych mieszkańców naszego regionu. Będą również brać udział w różnego rodzaju debatach i dyskusjach.

 

Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Muzeum Regionalne w Kozienicach
Muzeum Regionalne w Kozienicach im. prof. Tomasza Mikockiego serdecznie zaprasza na wystawę pt. „Me...
Koncert „Popularne pieśni od renesansu do XIX” zainauguruje XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzy...
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kozienicach przekazała kolejne informacje dotyczące koronaw...
Fot. Facebook/Klub Sportowy UKS
Marcel Seremak z Uczniowskiego Klubu Sportowego "OLIMP" został Mistrzem Polski U16 w biegu przez przeszko...
Fot. Urząd Miejski w Kozienicach (od lewej) prezes KGK Robert Wojcieszek, zastępca burmistrza Dorota Stępień, burmistrz Piotr Kozłowski, zastępca burmistrza Mirosław Pułkowski, dyrektor techniczny Solaris Krzysztof Musiał
W zeszłym roku burmistrz gminy Kozienice Piotr Kozłowski podpisał  umowę na dostawę dwóch fab...
Fot. Urząd Gminy Gniewoszów
27 września 2020 r w kościele Niepokalanego Serca NMP w Gniewoszowie, już po raz trzeci odbyła się Msza Ś...
Fot. ilustracja/pixabay.com
W końcu pozytywne wieści dla producentów świń z powiatu kozienickiego. Dzięki wspólnym star...
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
Ulewny deszcz, trasa pełna błota i niespełna kilka stopni Celsjusza nie zniechęciła uczestników do...
Fot. Mariusz Basaj/Enea KKS Kozienice
Siatkarze Enei KKS-u Kozienice pokonali w sobotę przed własną publicznością 3:1 KS Hutnik Wanda Krak&oacu...
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kozienicach przekazała kolejne informacje dotyczące koronaw...
fot. MWR w Radomiu
Ich powierzchnie liczą od kilku do kilkudziesięciu hektarów i tworzą przestrzenie, w któryc...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass oraz Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych
W dniach 26 i 27 września odbył się XI Marsz Szlakiem Bojowym 31 Pułku Strzelców Kaniowskich w Pow...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
W niedzielę, w sali na rogu Centrum Kulturalno-Artystycznego odbyło się szkolenie dla wolontariuszy Szlac...
Fot. www.gddkia.gov.pl
Urząd Miejski w Kozienicach zaprasza do zapoznania się z projektem dotyczącym zadania "Koncepcja rozbudow...
Fot. archiwum CKA - eliminacje powiatowe 2019
Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka zaprasza do udziału w eliminacjach powiatowych XXXVII Małe...
Fot. Krajowa Administracja Skarbowa
Policjanci kozienickiej komendy oraz funkcjonariusze Mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej, reali...
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kozienicach od nowego roku przekształci się w Centrum Usług Sp...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
W piątek 25 września, po godzinie 8 wyruszył X Powiatowy Rajd Rowerowy „Śladami Historii” org...
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kozienicach przekazała kolejne informacje dotyczące koronaw...
Fot. Damian Latos, Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
W czwartek, po godzinie 14 rozpoczęła się konferencja inaugurująca „Dobre bo lokalne - Szlak Kulina...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook