Dzisiaj jest niedziela, 24 marca 2019 r., 83 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
(ZDJĘCIA) 50 lat Elektrowni Kozienice - Pierwszy prąd
Dodał: KamZap, 12-04-2018 16:06, odsłon: 2447
Pracownicy „Beton-Stalu” w drodze na pochód pierwszomajowy Fot.Kozienice – monografia miasta i regionu 1945-1990/ Sebastian Piątkowski; Kozienice 2012
Pracownicy „Beton-Stalu” w drodze na pochód pierwszomajowy Fot.Kozienice – monografia miasta i regionu 1945-1990/ Sebastian Piątkowski; Kozienice 2012

Od samego początku efektywność prac kozienickiej elektrowni oceniana była w samych superlatywach, wskaźnik awaryjności był najniższy w kraju, a remonty sprawnie przeprowadzano. Te i wiele innych faktów znajdziecie w piątym artykule o historii Elektrowni „Kozienice”, której budowa rozpoczęła się 50 lat temu.

Plany rozruchu Elektrowni „Kozienice” przewidywały realizację inwestycji w dwóch, wieloletnich etapach. W pierwszym z nich, obejmującym lata 1972–1975, planowano oddać do użytku osiem bloków energetycznych o łącznej mocy 1600 MW. Wielkość ta stanowiła jedną trzecią ogółu przyrostu mocy energetycznej, przewidywanego dla całej Polski. Etap drugi, realizowany w latach 1975–1979, miał objąć budowę dwóch, odznaczających się nowatorstwem i nowoczesnością na światowym poziomie, bloków o łącznej mocy 1000 MW. Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w. Elektrownia „Kozienice” miała zatem osiągnąć moc 2600 MW, stając się tym samym największym przedsiębiorstwem energetycznym w kraju. Jak pokazała przyszłość, plany te udało się zrealizować w pełni.

 

Najniższy wskaźnik awaryjności

 

18 października 1972 r. do sieci państwowej popłynął po raz pierwszy prąd z Elektrowni „Kozienice”. Pierwszy blok elektrowni o mocy 200 MW (tzw. „dwusetka”) został przekazany oficjalnie do eksploatacji 6 listopada 1972 r. Od tego dnia elektrownia rozpoczęła systematyczne umacnianie swej pozycji jako najważniejszego dostawcy energii dla centralnej i wschodniej Polski. Wytwarzany tutaj prąd zaczął być przesyłany liniami napowietrznymi w kierunku Warszawy, Siedlec, Puław i Radomia. Proces wznoszenia kolejnych bloków realizowano planowo, a ostatnia z planowanych „dwusetek” (ósma), została oddana do użytku 18 stycznia 1975 r. Oznaczało to zakończenie pierwszego etapu budowy przedsiębiorstwa i przystąpienie do wznoszenia dwóch ostatnich, supernowoczesnych bloków energetycznych o mocy 500 MW każdy. Również one zostały oddane do użytku w terminie, rozpoczynając pracę 20 lutego i 19 grudnia 1979 r.

Jak informują dokumenty, od samego początku efektywność prac kozienickiej elektrowni oceniana była w samych superlatywach. Warto przypomnieć, że kolejne etapy jej rozbudowy zbiegły się w czasie z narastającym w kraju kryzysem ekonomicznym, który doprowadził w końcu lat siedemdziesiątych do całkowitego załamania gospodarczego. Dla funkcjonowania przedsiębiorstwa najważniejszych był fakt, że znaczna część węgla dostarczanego do Świerży Górnych odznaczała się o wiele niższą kalorycznością, niż zakładano to przy projektowaniu kolejnych bloków. Elektrowni „Kozienice” udało się jednak utrzymać wskaźniki spalania na bardzo dobrym poziomie, czemu towarzyszył najniższy w Polsce wskaźnik awaryjności (przy blokach o mocy 200 MW wynosił on tutaj 3 proc., podczas gdy w innych elektrowniach aż 8 proc.). Konieczność korzystania z węgla o gorszej jakości przyspieszała jednak zużywanie się urządzeń, co z kolei wywoływało konieczność realizowania licznych prac remontowych i modernizacyjnych. Były one przeprowadzanie sprawnie i elektrownia nie zanotowała nigdy problemów, które zagroziłyby płynności jej funkcjonowania.

           

Znakomita kadra

 

Osiągnięcie sukcesu było zasługą starannie dobranej i doskonałej załogi, tworzonej przez kadrę inżynierską, pracowników administracyjnych oraz rzeszę pracowników fizycznych. Dyrektorem elektrowni pozostawał przez długi czas Adam Biały, a w 1980 r. stanowisko to objął Zbigniew Wrona. Współpracował z nimi zespół specjalistów, który w 1977 r. tworzyli m.in. Józef Zieliński – przewodniczący, Adam Biały – zastępca przewodniczącego, Bolesław Miszułowicz – sekretarz naukowy, Alfons Czartoszewski – przewodniczący zespołu konsultantów branżowych, a także Andrzej Nowacki, Józef Stawowy, Damazy Laudyn, Jan Bembenek, Kazimierz Dziełak, Tadeusz Szumigaj, Andrzej Bartoszewicz, Jan Piasecki i Stanisław Kominek – przewodniczący podzespołów. Na budowie przebywała także grupa specjalistów ze Związku Radzieckiego, którymi kierował inżynier o nazwisku Gałustow. Kluczowe dla funkcjonowania przedsiębiorstwa zajmowali kolejno: główni inżynierowie – Tadeusz Rubaszowski, Tadeusz Zborowski, Jacek Dreżewski, Zbigniew Milewski i Jan Piłat; główni księgowi – Henryk Brzózka i Janusz Ostrach, zastępca dyrektora naczelnego ds. ekonomicznych Stanisław Kliś oraz kierownik kadr Bożena Karwowska.

 

Wysiłek „Beton-Stalu”

 

Chociaż powstanie gigantycznego przedsiębiorstwa zmieniło życie Kozienic i regionu, wpływ na to zjawisko miały także liczne zakłady przemysłowe, które powstały tutaj w związku z budową elektrowni. Drugim pod względem wielkości zatrudnienia lokalnym pracodawcą pozostawał przez wiele lat lokalny oddział Warszawskiego Przedsiębiorstwa Budowy Elektrowni i Przemysłu „Beton-Stal”, zajmujący się m.in. wznoszeniem budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej w Kozienicach i Świerżach Górnych. Warto przypomnieć, że jeszcze w 1973 r. na 1,1 tys. posesjach prywatnych w mieście odnaleziono blisko 400 nieruchomości (w większości różnego rodzaju komórek i szop), kwalifikujących się jedynie do natychmiastowego wyburzenia; niektóre z nich posiadały jeszcze dachy kryte słomą (!). Dzięki wysiłkowi zatrudnionych w „Beton-Stalu” osób Kozienice otrzymały wygląd nowoczesnego ośrodka miejskiego o interesującej urbanistyce i zabudowie, w którym pracownicy elektrowni znaleźli dobre warunki bytowe. Było to w ogromnej mierze zasługą dyrektora przedsiębiorstwa, inż. Józefa Zielińskiego, angażującego się całym sercem w rozwój miasta.

 

Dr Sebastian Piątkowski


Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Kozienicki Dom Kultury
Dzisiaj w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka odbyły się oficjalne obchody przypadającego 21...
Fot. Facebook
W sobotę 23 marca KKS Kozienice zagrał swój ostatni mecz w tym sezonie. Po znakomitej grze wygrali...
źródło: Facebook
Dzisiaj rozpoczęła się runda wiosenna w czwartej lidze mazowieckiej. Pierwszym zespołem, z którym ...
Fot. P.Nowak/PSP4
W czwartek 21 marca Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Pawła II w Kozienicach otworzyła drzwi prze...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook